Pareiškimui – 20 dienų
Jei Klaipėdos viename daugiaaukštyje gali gyventi keli šimtai gyventojų, Gargžduose 100 gyventojų parašų tektų ieškoti apeinant pusę gatvės.
"Įstatyme pažymėta, kokios teritorijos priskirtos savivaldybių želdinių teritorijoms. Taip pat pažymėta, kas yra valstybinės žemės teritorija, turinti valdytoją, pavyzdžiui, ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Privačioje valdoje saugotini želdiniai genimi ar kertami tik pateikus savivaldybei prašymą ir išdavus leidimą", – aiškino Klaipėdos savivaldybės Aplinkosaugos skyriaus vedėja Rasa Jievaitienė.
Leidimų reikia sumanius ką nors kirsti ir valstybinėje žemėje, kuri turi valdytoją.
"O savivaldybės žemėje leidimų reikės tiek saugotiniems, tiek ir nesaugotiniems želdiniams. Priimtas sprendimas yra viešinamas savivaldybės tinklalapyje 20 darbo dienų, tačiau leidimas dar nėra išduotas. Jei per tą laiką negauname prieštaravimų, leidimas yra išduodamas. Nuo šiol visuomenė yra įtraukiama į sprendimų priėmimą", – patikino R.Jievaitienė.
Per 20 darbo dienų gyventojai gali paprieštarauti valdininkų sprendimui.
Gyventojai gali ir patys užsakyti želdinių būklės ekspertizę. Atsiranda galimybė paprieštarauti valdininkų sprendimui.
"Jie gali surinkti 100 parašų ir reikalauti, kad žemės valdytojas atliktų ekspertizę. Tačiau gyventojai gali ir patys užsakyti želdinių būklės ekspertizę. Atsiranda galimybė paprieštarauti valdininkų sprendimui", – paaiškino R.Jievaitienė.
Įvardyta, kokie ekspertai gali pateikti ekspertizės išvadas – tik tie specialistai, kurie atestuoti Aplinkos ministerijos.
Pavasarį – griežtesnė tvarka
Paklausta, kokių pozicijų daugiau išreiškia gyventojai – ar pageidaujama daugiau išsaugoti želdinių, ar reikalaujama juos kirsti, R.Jievaitienė pripažino, kad skundų pobūdis dalijasi perpus.
"Pusė – vienokių prašymų, pusė – kitokių. Triukšmauja tie, kurių prašymų netenkiname. Reikalauja kirsti, įrodinėja, kad kelia grėsmę medis. Bet būna ir tokių, kurie reiškia pretenzijas tik tada, kai jau pradedama kirsti, stoja ginti medžių", – prisiminė R.Jievaitienė.
Kirsti medžius galima iki kovo vidurio, vėliau įsigalioja griežta tvarka dėl paukščių perėjimo laikotarpio.
Triukšmauja tie, kurių prašymų netenkiname. Reikalauja kirsti, įrodinėja, kad kelia grėsmę medis.
"Anksčiau buvo galima gauti ornitologo išvadą ir tęsti darbus, bet dabar tokios galimybės nelieka. Griežtai draudžiama kirsti, genėti medžius iki rugpjūčio 1-osios", – pastebėjo R.Jievaitienė.
Klausimų gali kilti ir dėl pandemijos suvaržymų. Augant sergamumui, kažin ar gyventojams lengvai seksis vaikščioti po būstus renkant parašus.
"Tai dabar jau išsprendžiama elektroniniu būdu. Kertant želdinius Rumpiškės kvartale, gyventojai elektroniniu paštu siuntė parašus. Gavome šimtą lapų", – patikino R.Jievaitienė.
Rasa Jievaitienė: atsiranda galimybė paprieštarauti valdininkų sprendimui.
Rajone – du miestai
Įstatyme numatyta, kad 100 parašų kvota taikoma tiek miesto, tiek miestelio gyventojams. Kurorto ar kaimo teritorijoms pakaks 40 būtinų parašų.
Paklausta, ar Gargžduose yra namų, kuriuose gyvena 100 žmonių, Klaipėdos rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus specialistė Jurgita Tamošauskienė patikino, kad tokių nėra.
Būna ir tokių, kurie reiškia pretenzijas tik tada, kai jau pradedama kirsti, stoja ginti medžių.
"Nė vieno tokio didelio daugiabučio neturime. Rajone yra tik du miestai – Gargždai ir Priekulė. Visi kiti – miesteliai. Bet, kad ir kaip būtų, negalime prieštarauti viršesniam teisės aktui. Neturime pasirinkimo laisvės", – padėtį nusakė J.Tamošauskienė.
Vis dėlto specialistė pripažino, kad gargždiškiai dažniausiai emocijas ir savo valią reiškia dėl viešose erdvėse augančių želdinių.
"Tada jau piketų ir parašų rinkimo akcijų sulaukiame. Dėl daugiabučių kiemuose augančių želdinių dažniausiai tokių emocijų nebūna", – pastebėjo J.Tamošauskienė.
Kadangi teisės aktas įsigaliojo neseniai, specialistė vylėsi, kad tai, ar jis veikia sklandžiai, paaiškės praktikoje.
Vieno želdinio ekspertizės kaina gyventojams gali svyruoti nuo kelių dešimčių eurų, želdinių grupės ekspertizė gali atsieiti kelių šimtų eurų sumą.
Naujausi komentarai