Pereiti į pagrindinį turinį

Žmonės susitelkė: Klaipėda – už Ukrainą!

2022-02-28 11:24

Dėl karą išgyvenančios Ukrainos vienijasi visi – klaipėdiečiai ne tik renka aukas, dovanoja rūbus ir daiktus, bet ir organizuoja pabėgėlių pargabenimą į pajūrį. O štai agresoriui, Rusijos Federacijai, Klaipėdos moterys ir vyrai vakar surengė protesto akciją.

Protestas: prie Rusijos konsulato susirinkusios klaipėdietės rankose laikė plakatus su visam pasauliui atpažįstama fraze, skirta rusų kariniam laivui. Protestas: prie Rusijos konsulato susirinkusios klaipėdietės rankose laikė plakatus su visam pasauliui atpažįstama fraze, skirta rusų kariniam laivui. Protestas: prie Rusijos konsulato susirinkusios klaipėdietės rankose laikė plakatus su visam pasauliui atpažįstama fraze, skirta rusų kariniam laivui. Protestas: prie Rusijos konsulato susirinkusios klaipėdietės rankose laikė plakatus su visam pasauliui atpažįstama fraze, skirta rusų kariniam laivui.

Skambėjo ukrainiečių himnas

Prie Rusijos konsulato uostamiestyje susirinko keli šimtai Klaipėdos moterų, nešinos plakatais ir Ukrainos vėliavomis. Kai kurios atėjo dėvėdamos gedulo rūbus.

"Apsigobkite juoda skarele, įsiriškite juodą kaspiną, apsirenkite juodai – pakaks bet ko juodo, kas amžinai primintų Rusijos žvėrims, ką jie padarė. Mes privalome garsiai, kategoriškai sakyti ir nenustoti kartojusios: "Ukraina, tu ne viena. Lietuvoje tau šviečia tūkstančiai širdžių!", – tokiais žodžiais protesto akcijos organizatorės kvietė uostamiesčio moteris.

Mes privalome garsiai, kategoriškai sakyti ir nenustoti kartojusios: „Ukraina, tu ne viena. Lietuvoje tau šviečia tūkstančiai širdžių!“

"Nuo Maidano laikų mes suaugome su visa Ukraina. Šiandien turbūt visi mes gulame ir keliamės kartus su Ukrainos prezidentu V.Zelenskiu ir visa ukrainiečių tauta. Mes norime palaikyti moteris, vaikus, mergaites, močiutes, kurių pečius užgriuvo tragedija – karas", – susirinkusiems protestuotojams kalbėjo viena iš akcijos organizatorių Agnė Bukartaitė.

Protestuotojos išreiškė palaikymą pabėgėliams ir kvietė juos atvykti.

"Mano namai yra jūsų namai. Bet kaip niekas kitas šiandien ukrainiečių moterys ir vyrai yra nusipelnę gyventi savo tėvynėje, savo žemėje. Karas turi baigtis. Šia proga aš noriu perduoti Rusijos diplomatams saulėgrąžas, kad jie jas diplomatiniu paštu išsiųstų savo smogikams į Ukrainą. Tegul susideda jas į kišenes, kad spėtų sudygti", – kalbėjo A.Bukartaitė.

Agnė Bukartaitė: mano namai yra jūsų namai.

Protestuotojų buvo prašoma laikytis rimties, buvo dainuojamos lietuviškos lopšinės.

Nuo Maidano laikų mes suaugome su visa Ukraina. Šiandien turbūt visi mes gulame ir keliamės kartus su Ukrainos prezidentu V.Zelenskiu ir visa ukrainiečių tauta.

Pro konsulatą automobiliais važiavę klaipėdiečiai signalais reiškė palaikymą protestuotojams.

Klaipėdietis Jevgenijus Sokolovas čia atsigabeno automobilinę priekabą, dengtą Ukrainos vėliavos spalvų tentu, kurį teko specialiai pagaminti.

Priekaboje buvo sudėta garso aparatūra, kuria aikštelėje prie konsulato skambėjo Ukrainos himnas.

"Aš turiu giminių Ukrainoje. Žūsta nekalti žmonės, gyvenantys savo tėvynėje. Ar kam nors neaišku, kas čia vyksta? Kažkas dar abejoja?" – klausė J.Sokolovas.

Himnas: klaipėdietis verslininkas prie Rusijos konsulato atgabeno priekabą su garso aparatūra ir leido Ukrainos himną. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Protestavo prieš karą

"Kodėl mes čia? O kas nori karo? Jo niekas nenori. Man nebuvo baugu čia ateiti. Ir mano visi draugai nebijo. Mes negalime tylėti", – kalbėjo į protesto akciją su drauge Monika atėjusi Sigutė.

Dauguma susirinkusiųjų vos tvardė emocijas, veiduose buvo matyti ir liūdesio, nusivylimo ir netikrumo jausmai. Tačiau baimės nė vienose nebuvo matyti.

"Aš negalėjau nebūti čia. Man atrodo, kad mūsų čia mažai. Turėtų būti dar daugiau. Mes visi turime būti šiandien su Ukraina", – tikino mokytoja Indrė Baldinienė.

Miestas nutraukė saitus

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle patvirtino, kad uostamiestis nutraukia ryšius su Kaliningrade ir Baltarusijoje esančiais vadinamaisiais miestais-partneriais.

LNK reportažas:

"Kaliningradas ir Čerepovecas Rusijoje, Mogiliovas – Baltarusijoje. Tai vis dar Klaipėdos miesto partneriai, bendradarbiavimas su kuriais nuožmios agresijos prieš Ukrainą kontekste nebeįmanomas. Agresijos pradžioje išsiunčiau visų tų miestų vadovams, taryboms laiškus, raštus apie kategorišką nepritarimą vykdomai agresijai prieš Ukrainą, kviesdamas juos priešintis tokiems veiksmams ir karui, vykdomam iš jų teritorijos. Reakcijos, suprantama, nebūta jokios", – tikino Klaipėdos meras.

V.Grubliauskas teigė, kad jau buvo susiruošęs vizito į Odesą, su kurios meru bendravo pastarosiomis savaitėmis, tačiau Ukraina buvo užpulta, prasidėjo karo veiksmai.

Odesai – įamžinimas

Labai rimtai vertinčiau siūlymą Odesos miesto skvero vardo suteikimą netrukus savo erdves po rekonstrukcijos atversiančiam naujajam Danės skverui – tai būtų labai rimtas sprendimas.

V.Grubliauskas kreipėsi į tarybos frakcijų vadovus dėl oficialaus bendradarbiavimo su Kaliningrado ir Baltarusijos miestais sutarčių nutraukimo.

Tam miesto taryba rinksis į neeilinį posėdį.

V.Grubliauskas patikino, kad savivaldybės administracija jau rengia teikimą tarybai dėl Odesos vardo suteikimo aikštei, gatvei ar skverui, o gal net ir kuriai nors Dangės krantinei.

"Tokia forma išreiškiant tvirtą palaikymą bei solidarumą šiam Ukrainos uostamiesčiui, šarmingam miestui, su kuriuo mus sieja išskirtinai draugiški ir nuoširdūs ryšiai. Labai rimtai vertinčiau siūlymą Odesos miesto skvero vardo suteikimą netrukus savo erdves po rekonstrukcijos atversiančiam naujajam Danės skverui – tai būtų labai rimtas sprendimas", – svarstė Klaipėdos meras.

Nutraukus saitus su Rusijos ir Baltarusijos miestais, Klaipėda svarsto bendradarbiavimo sutartį pasirašyti su kuriuo nors Chersono srities miestu.

"Jau anksčiau duotas pavedimas ir savivaldybės pavaldumo bendrovėms bei įmonėms rasti galimybių skirti būtiną ir reikalingą paramą Ukrainos žmonėms ir pabėgėliams, kuriuos priimsime Klaipėdoje ir kam jau esame pasiruošę. Gal ir nėra iškalbingų spaudos pranešimų ar garsių tokių veiksmų pristatymo akcijų, tačiau juk ne to reikia Ukrainoje vykstančio kruvino karo akivaizdoje. Reikia susitelkimo ir būtinai reikalingų sprendimų, kurie šiandien tampa mūsų pagalba ir prisidėjimu kovojančiai ir mus pačius ginančiai Ukrainos tautai", – tikino V.Grubliauskas.

Gedulas: lietuviai kartu su Ukraina gedi prarastų karių ir civilių gyvybių. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Rusiškos muzikos negros

Rusiškos muzikos paskelbė netransliuosianti uostamiesčio radijo stotis "Raduga".

"Rusijos Federacijai vykdant karinės agresijos aktą prieš Ukrainą, daugiau nei dvidešimt metų rusų programas Klaipėdoje transliuojanti radijo stotis "Raduga" atsisako transliuoti bet kokią šalies agresorės produkciją. Manome, kad tai mažiausias simbolinis veiksmas, kurį galime padaryti palaikydami brolišką Ukrainą. Pasmerkdami Rusijos politiką, kuri šiurkščiai pažeidžia tarptautinės teisės normas, kelia grėsmę mūsų šalies bei Europos saugumui", – rašoma radijo stoties pranešime.

Šis transliuotojų apsisprendimas socialiniame tinkle sulaukė neįtikėtinos komentatorių atakos, net pasigirdo siūlymų Klaipėdos rusakalbiams boikotuoti šią radijo stotį.

Internete – žodžių karas

Toks gyvenimas – vieni kaunasi kare, o specialiosios tarnybos – internete.

Per pastarąsias paras socialiniuose tinkluose fiksuojamas tikras antplūdis nesantaiką kurstančių komentarų.

Dalis uostamiesčio rusakalbių bendruomenės narių net paskelbė viešus pranešimus internautams, ragindami stabdyti tautinės nesantaikos kurstymą. Tačiau čia pat buvo išvadinti Rusijos priešais.

Viena rusakalbė klaipėdietė socialiniame tinkle paliko širdį veriantį įrašą – užpulta veikiausiai fiktyviomis feisbuko anketomis prisidengusių piliečių, moteris su sumišimu klausė – ar jai dabar gėdytis to, kad ji yra rusė ir ji nenori karo?

Kol ukrainiečiai liejo kraują savo šalyje, klaipėdiečiai kovėsi su provokatoriais socialiniuose tinkluose – buvo sukurtos specialios feisbuko grupės, kuriose viešinamos fiktyvios interneto veikėjų anketos.

Grasinimų internetu sulaukė net žinomas žvejys, pasaulio čempionas Vladas Valukonis, už tai, kad pagamino Ukrainos vėliavos spalvų voblerį.

Vyro paskelbta nuotrauka, kurioje pridėtas užrašas su jau gerai visiems žinoma fraze, skirta rusų laivui, sulaukė Rusijoje dirbusio piliečio įsiūčio ir grasinimų.

"Jis ne pirmas, visas feisbukas pilnas grasinimų. Kito kelio nėra – blokuoti. Mes visi žvejai jį mikliai visur užblokavome. Toks gyvenimas – vieni kaunasi kare, o specialiosios tarnybos – internete", – kalbėjo V.Valukonis.

Sukčiai ieško aukų

Daugybė miestiečių nuoširdžiai įsitraukė į pagalbą ukrainiečiams, prie miesto piliavietės esanti automobilių aikštelė virto didžiausia daiktų kaupykla. Visiems suaukotiems daiktams ir rūbams išvežti Raudonojo Kryžiaus savanoriams turėjo ieškoti sunkvežimio.

Parama: Raudono Kryžiaus akcija renkant paramą pabėgėliams sulaukė milžiniško klaipėdiečių palaikymo. Alinos Velykienės nuotr.

Atvykstančių ukrainiečių šeimų laukia ne tik uostamiestis, bet ir Klaipėdos rajonas. Pirmosios mamos su vaikais rajone esančias sodybas turėjo pasiekti jau sekmadienio pavakarę.

Į sodybą Karklėje buvo vežamos septynios ukrainietės su mažais vaikais. Atvykėlės namus paliko taip, kaip stovi, be jokių daiktų.

Klaipėdos rajono žmonės per kelias valandas sunešė neįtikėtinus kiekius atsargų ir vaikiškų rūbų.

Negalėjome patikėti, kad taip visi susitelks.

"Negalėjome patikėti, kad taip visi susitelks. Veža iš viso rajono, atvažiuoja net iš pačios Klaipėdos", – stebėjosi Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Justas Ruškys.

Tačiau atsirado gudruolių, kurie ėmė skelbti neaišku kokias bankų sąskaitas, prašydami paremti, esą veikla bus skirta ukrainiečiams.

Pasipylė prašymų skubiai dovanoti atvykstančiai ukrainiečių šeimai buities daiktų. Kiekvieną tokį prašymą patartina nuodugniai tikrinti.

Apie provokacijas internete prabilo ir policija. Perspėjama nesiuntinėti pinigų neaiškiems asmenims.

O štai paramos paprašę gyvūnų globos namai "Nuaras" kai kurių internautų taip pat buvo išvadinti apgavikais, nors įstaiga iš tiesų teikia pagalbą tiems, kurie kerta sieną su gyvūnais.

Įstaiga nusprendė lengvinti nuo karo su augintiniais bėgančių ukrainiečių rūpesčius.

Daugiau naujienų