Ilgai tirta, o paskui kelis mėnesius stumdyta iš vieno Lietuvos galo į kitą baudžiamoji byla dėl dešimčių milijonų eurų nuostolių valstybės bendrovei "Klaipėdos nafta" pagaliau bus nagrinėjama. Jau nebėra abejonių, kad teismo procesas vyks uostamiestyje.
Ieškinys – 70 mln. litų
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų darbą tiriant buvusios "Klaipėdos naftos" partnerės – naftos produktų ekspedijavimo bendrovės "Naftos grupė" veiklą koordinavo Generalinė prokuratūra.
Pernai gruodį tyrimas buvo baigtas, suformuluoti kaltinimai bei patikslinti civiliniai ieškiniai.
Bendrovė "Klaipėdos nafta" pareiškė 70 mln. litų ieškinį. Valstybinė mokesčių inspekcija – beveik 8 mln. litų. Atliekant ikiteisminį tyrimą surasta ir areštuota įtariamųjų turto už 31,5 mln. litų.
Teismą pasiekė 46 tomų baudžiamoji byla, vien kaltinamoji išvada sudaro visą tomą. Didžioji dalis bylos medžiagos – buhalteriniai dokumentai, ekspertų išvados bei operatyvinės veiklos duomenys.
Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjui, nagrinėsiančiam šią bylą, teks prisiminti civilinių bylų specifiką, nes šiame procese bus labai daug kalbama apie skaičius, sutartis bei finansinius sandorius.
Ketinama apklausti apie 20 liudytojų.
Nuostolis – negautos pajamos
Įtarimai pareikšti buvusiam "Klaipėdos naftos" vadovui Jurgiui Aušrai, įmonės "Naftos grupė" savininkams ir vadovams Artūrui ir Antanui Urbučiams, buvusiai šios bendrovės Tiekimo skyriaus vadovei Svetlanai Popovai, buvusiam "Klaipėdos naftos" komercijos direktoriui Ričardui Milvydui ir buvusiam Šiaulių banko Klaipėdos filialo valdytojui Andrejui Vaičiuliui bei dviem juridiniams asmenims – bendrovėms "Naftos grupė" ir "Artilona".
Tai jau buvo skelbta žiniasklaidoje.
Pasak kaltinimo, 2005–2010 metais vienintelis "Naftos grupės" akcininkas A.Urbutis, pasinaudodamas uošvio A.Vaičiulio ryšiais su J.Aušra, kuris buvo "Klaipėdos naftos" vadovas, esą sudarė valstybei nuostolingą sutartį, pagal kurią "Naftos grupė" įgijo išskirtines sąlygas perkrauti tam tikrus naftos produktus per "Klaipėdos naftos" terminalą.
"Klaipėdos nafta" įsipareigojo "Naftos grupei" rezervuoti krovos pajėgumus, nenumatant jokių piniginių ar kitokių sankcijų, jei pastaroji nepateiks sutarto produktų kiekio.
Apskaičiuota, kad terminalui neaptarnavus kitų potencialių klientų, buvo negauta daugiau nei 70 mln. litų pajamų.
Įtariama, kad nusikalstamu būdu "Naftos grupės" gautas per 18 mln. litų viršpelnis buvo pasisavintas, kai suburta organizuota grupė panaudojo suklastotus savo pačių valdomų lengvatinės prekybos įmonių, registruotų JAV ir Šveicarijoje, dokumentus.
Imituojant verslo santykius su lengvatinės prekybos įmonėmis buvo išvengta sumokėti beveik 8 mln. litų pelno mokesčio.
Tyrimo metu surinkti duomenys leido pareigūnams įtarti, jog bendrininkai pasisavintas lėšas legalizavo panaudoję lengvatinės prekybos įmones, kad jos fiktyviai investavo ir skolino Lietuvoje.
Baimintasi galimos įtakos
Baigę tyrimą pareigūnai bylą nusiuntė Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkui, prašydami ją perduoti nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.
Motyvuodami tokį prašymą prokurorai teigė, kad dalis nusikaltimų įvykdyti Klaipėdoje, kiti – užsienio valstybėse: Latvijoje ir Šveicarijoje.
Prokurorai nurodė turintys duomenų, kad A.Vaičiulis ir J.Aušra turi nemažą įtaką tarp verslininkų.
A.Vaičiulis yra "Rotary" klubo narys, Lengvosios atletikos federacijos Klaipėdos regiono vadovas, buvęs Šiaulių banko Klaipėdos regiono vadovas.
Esą asmeninių bei dalykinių santykių su Klaipėdos regiono valdžios atstovais bei galbūt su teisėsaugos pareigūnais turi ir J.Aušra, nes jis yra dirbęs Klaipėdos apskrities valdytoju, o 1990–1995 m. buvo savivaldybės tarybos narys.
Prokurorai nurodė manantys, jog šios aplinkybės leidžia spėti, kad objektyvus bylos nagrinėjimas Klaipėdos apygardos teisme būtų komplikuotas.
Apeliacinis teismas bylą nusiuntė Vilniaus apygardos teismui ir nurodė spręsti, kuris teismas ją turėtų nagrinėti.
Čia dirbantis buvęs šalies generalinis prokuroras, o dabar teisėjas Algimantas Valantinas kovo 12 dieną nutarė ją perduoti pagal teismingumą, tai yra Klaipėdos apygardos teismui, nes uostamiestyje gyvena visi teisiamieji.
A.Valantinas taip pat aptarė prokurorų teiginį apie kaltinamųjų galimą įtaką teismui ir pažymėjo, kad tai tėra deklaracija, nepagrįsta faktais. Jei būtų patvirtinti tokie duomenys, galima pasinaudoti nušalinimo galimybe.
Vilkinti bylos neleis
Po šios nutarties "Klaipėdos naftos" atstovai paprašė Apeliacinį teismą vis dėlto perduoti bylą nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.
Beveik visus kaltinamuosius gina sostinės advokatai.
Beje, "Klaipėdos naftai" atstovauti pasamdytas buvęs Klaipėdos apygardos prokuroras Giedrius Danėlius. Galbūt tikėtasi, kad sostinėje nagrinėjant bylą advokatai sugaiš mažiau laiko.
Tačiau šis prašymas buvo atmestas.
Bylą atversti teisme ketinama gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje.
Posėdžių datos derinamos su kaltinamųjų gynėjais. Vienas jų jau yra nurodęs esąs užimtas beveik visą rugsėjį ir spalį.
Panašiais atvejais teisėjai stengiasi neleisti vilkinti bylos ir pasiūlo kaltinamiesiems valstybės skiriamą advokatą, jeigu jų pasisamdytasis neturi laiko dalyvauti paskirtuose posėdžiuose. Dažniausiai toks pasiūlymas padeda išspręsti problemą.
Naujausi komentarai