Psichikos liga sergantis vyras toliau terorizuoja garbaus amžiaus mamą ir savo giminaites. Priepuolių metu jis tampa agresyvus, švaistosi peiliu. Gydymas jam nėra skiriamas, nes pats klaipėdietis jo atsisako. Aplinkiniai baiminasi, kad gali įvykti skaudi nelaimė.
Gąsdina toliau
Dienraštis "Klaipėda" jau rašė apie nepavydėtiną situaciją, į kurią pakliuvo 77, 80, 87 ir 89 metų seserys. Vienos iš jų sūnus jau apie 35 metus serga psichikos liga, dėl kurios jam yra suteikta vadinamoji pirmoji neįgalumo grupė.
Kasmet 57-erių klaipėdietis buvo gydomas uostamiesčio Psichiatrijos ligoninėje. Pasak moterų, medikų pagalba padėdavo – vyrą priepuoliai ištikdavo, bet nestiprūs.
Tačiau jau du mėnesius garbaus amžiaus uostamiesčio gyventojos nesugeba giminaičio paguldyti į ligoninę, nes jis atsisako gydytis.
Pagal Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros įstatymą, be ligonio sutikimo jo guldyti į ligoninę ir jam skirti gydymo negalima. Nepajėgdamos susitvarkyti, seserys išgyvena tikrą siaubą.
Baiminasi nelaimės
"Nebežinome, ką daryti. Baisu, kas gali įvykti. Mano sesers sūnus naktimis eina per visų giminių namus, grasina, švaistosi peiliu. Tikras košmaras. Sesuo net išsikraustė iš namų, nes bijo gyventi su sūnumi. Ji apsigyveno pas kitą seserį. Kai vyriškis ateina, jos bijo atidaryti duris. Išgyvename tikrą košmarą. Gaila ir paties sūnėno. Jis juk taip pat kenčia, o be sutikimo jo į ligoninę neguldo", – pasakojo 77 metų moteris.
Klaipėdietės baiminasi ne tik dėl savo gyvybių. Moterys nuogąstauja, kad gali atsitikti nelaimė daugiabučiame name, nes psichikos liga sergantis vyras pats bando gaminti valgį. Bijoma, kad jis gali palikti atsuktas dujas ir sukelti sprogimą.
Agresyvų vyrą į ligoninę bandyta pristatyti su policija. Tą kartą jis buvo paguldytas, bet po kelių valandų vėl išleistas namo. Gydytis vyras nesutiko.
Laukia posėdžio
Medikai yra aiškinę, kad ligonį prieš jo valią galima laikyti dvi paras, bet tik tokiu atveju, jei asmuo kelia pavojų aplinkiniams, sau ar turtui.
Tačiau pabrėžiama, kad neretai būna taip, jog psichozės ištikti ir į ligoninę atvežti žmonės nurimsta, susikaupia ir pareiškia, kad atsisako gydytis arba pareiškia tai darysiantys ambulatoriškai. Budintis gydytojas taip pat neturi teisės tokių pacientų guldyti į ligoninę.
Garbaus amžiaus moterys kreipėsi dėl sergančio vyro pripažinimo neveiksniu. Tačiau teismo posėdis vyks tik spalį.
"Nežinome, kaip išgyventi šį laiką. Žmogui reikia pagalbos, gydytis, o niekas padėti negali. Tikrai keisti įstatymai. Kaip psichine liga sergantis žmogus gali nuspręsti, kas jam geriausia? Kadangi Lietuvoje nesulaukiame pagalbos, gal reikia kreiptis į kokią svečią šalį, kad mums padėtų?" – klausė moteris.
Komentaras
Aleksandras Slatvickis
Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausiasis gydytojas
Pagal Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros įstatymą, psichine liga sergantis žmogus gali būti gydomas tik jam sutikus. Išimtis taikoma tik tokiu atveju, jei asmuo yra pavojingas sau ar aplinkiniams. Kai žmogus pažeidžia viešąją tvarką, neteisingai elgiasi su savo artimaisiais, reikia kreiptis į policiją. Psichikos sveikatos gydymo įstaigos neturi būrių, kurie galėtų greitai reaguoti į situaciją, atvykti sutramdyti paciento. Gydymo įstaigos skirtos ne tam. Esant minėtiems atvejams, reaguoti privalo policijos pareigūnai. Atvažiavę jie turi įvertinti situaciją, nuspręsti, ar rimtį pažeidžiantį, su kitais netinkamai besielgiantį asmenį galima sudrausminti teisinėmis priemonėmis. Jei kilo įtarimas dėl psichinių ligų, žmogų darbo metu galima pristatyti į mūsų įstaigą arba ligoninę. Tada medikas priims sprendimą, kokį gydymą skirti. Tikrai pasitaiko, kai sergantysis susikoncentruoja, nurimsta ir atsisako gydytis. Tada jis yra išleidžiamas. Šiuo atveju pirmiausia reikia kreiptis į teisėsaugos organus. Jei žmogus pripažįstamas neveiksniu, jam skiriamas globėjas, kuris sprendžia, ar asmeniui reikalingas gydymas. Nuo paties ligonio tokiais atvejais niekas nepriklauso.
Naujausi komentarai