Pareigūnai ėmėsi atsuktuvų Pereiti į pagrindinį turinį

Pareigūnai ėmėsi atsuktuvų

2014-09-30 02:00

Jau šiandien miesto gatvėse ar užmiesčio keliuose galima bus pamatyti, kaip kelių policininkai nusuka sustabdytos mašinos valstybinius numerius. Taip pareigūnai įpareigoti elgtis su vis dar naudojamais išregistruotais automobiliais.

Pareigos: kelių policininkas Edgaras Rūtelis jau šiandien galbūt turės kažkieno automobilį palikti be valstybinių numerių. Pareigos: kelių policininkas Edgaras Rūtelis jau šiandien galbūt turės kažkieno automobilį palikti be valstybinių numerių.

Jau šiandien miesto gatvėse ar užmiesčio keliuose galima bus pamatyti, kaip kelių policininkai nusuka sustabdytos mašinos valstybinius numerius. Taip pareigūnai įpareigoti elgtis su vis dar naudojamais išregistruotais automobiliais.

Išregistravo šimtus tūkstančių

Vakar valstybės įmonės "Regitra" kompiuteriai automatiškai išregistravo daugybę automobilių, kurių savininkai net įspėti nesuskubo pasirūpinti savo transporto priemonių technine apžiūra arba neapdraudė privalomuoju civiliniu draudimu.

Vadovaujantis liepos 1-ąją įsigaliojusiu įstatymu, civilinės atsakomybės draudimo ar techninės apžiūros neturėjusiems automobiliams buvo sustabdytas leidimas dalyvauti eisme, o po 90 dienų jie apskritai išregistruojami.
Oficialiai teigta, kad Lietuvoje tokių mašinų gali būti apie milijonas.

"Regitros" duomenimis, dar visai neseniai jų buvo apie 800 tūkst., tačiau tikslaus išregistruotų automobilių skaičiaus "Regitros" Klaipėdos filialo vadovas Saulius Budinas vakar dar negalėjo įvardyti. Pirmiausia todėl, kad vakar šios įmonės darbuotojams buvo poilsio diena.

"Regitroje" driekėsi eilės

Be to, pastarosiomis dienomis į įmonės skyrius visoje Lietuvoje suplūdo daugybė žmonių, suskubusių susitvarkyti reikalų, apie kuriuos "Regitros" darbuotojai jiems priminė.

Pastarąsias kelias dienas apie 70 proc. viso "Regitros" darbuotojų darbo buvo bendravimas su įspėjimus apie gresiantį išregistravimą gavusiais asmenimis.

"Keistas lietuvių būdas – viską daryti paskutinę minutę, bet taip jau yra. Pastarąją savaitę darbo turėjome labai daug, driekdavosi eilės, o šeštadienį dirbome, kol aptarnavome visus atvykusius. Nors žmonės atvyko paskutinę minutę, manau, visi, kas norėjo ir ketino susitvarkyti, tai padarė. Todėl daugiau nuolaidų daryti nenumatoma. Kompiuteriai išregistruos pavėlavusių savininkų transporto priemones", – patikino S.Budinas.

Tikrins kiekvieną sustabdytąjį

Neketina daryti jokių nuolaidų ir kelių policininkai.
Keli Kelių policijos biuro automobiliai turi juose įrengtą valstybinių numerių skenavimo sistemą.

Ši sistema bendroje su "Regitra" duomenų bazėje fiksuoja pažeidimus, ar automobilis patikrintas techniškai ir tai, ar savininkas turi privalomąjį civilinį draudimą.

Visi kiti pareigūnai stabdys automobilius ir užtruks nedaug laiko sužinoti, ar transporto priemonė nėra automatiškai išregistruota.

Iki šiol važinėdavo daugybė neapdraustų, techniškai netvarkingų automobilių.

Tikimasi, kad naujoji automatinio išregistravimo sistema išvalys kelius nuo neatsakingų vairuotojų bei pavojingų transporto priemonių, tačiau kol tai atsitiks, darbo padaugės ir kelių policininkams, ir automobilių išvežimo paslaugas teikiantiems verslininkams. Jei vieni tuo gali džiaugtis, kitiems tai bus papildomas darbas už tą patį atlyginimą.

Toliau važiuoti nebeleis

Nutvėrę važiuojantį išregistruotą automobilį policininkai surašys administracinį sprendimą nuimti valstybinius transporto priemonės registracijos numerius.

Policininkams išplatintas policijos generalinio komisaro įsakymu patvirtintas veiksmų aprašas numato, kad pirmiausia pareigūnai pasiūlys pačiam vairuotojui nusiimti numerius.

Jei jis to nepadarys, policininkai, prieš nuimdami numerius, juos nufotografuos iki nuėmimo bei tą automobilio vietą, kur buvo numeriai, po jų nuėmimo.
Jeigu nuimant numerį jis bus apgadintas, tai bus pažymima administraciniame sprendime.

Kadangi valstybiniai numeriai Lietuvoje prie transporto priemonės gali būti pritvirtinti daugybe būdų, visiškai realu, kad jį nuimant iš skardos pagamintas daiktas gali ir sulūžti ar kaip kitaip būti apgadintas.

Administracinis sprendimas dėl valstybinių numerių nuėmimo bus surašomas trimis egzemplioriais.
Vienas jų drauge su valstybiniais numeriais keliaus į "Regitrą", antrasis bus įteikiamas vairuotojui, o trečiasis bus prijungtas prie administracinių teisės pažeidimų protokolo, kurį pareigūnai surašys už Kelių eismo taisyklių pažeidimą.

Gabentojų laukia pelnas

Tiesiog gatvėje palikti tokios mašinos nebus galima, o ir važiuoti ja – draudžiama. Ji, pareigūnų žodžiais tariant, bus eliminuojama iš eismo.

Taigi vairuotojas privalės kviestis automobilių nuvežimui skirtų tarnybų žmones. Pigiausias būdas – kviesti automobilį su priekaba, kuri gali talpinti tokią mašiną.
Jei žmogus paliks transporto priemonę be priežiūros, jos imsis policininkai. Pareigūnai šį veiksmą traktuos kaip transporto priemonės be valstybinių numerių palikimą be priežiūros.

Tačiau tai vairuotojui kainuos dar daugiau – jis turės sumokėti ne tik už transporto priemonės nuvežimą, bet ir "užsidirbs" dar vieną administracinę nuobaudą.

"Pareigūnai vairuotojui išaiškins, kad jis privalo savo nuosavybe pasirūpinti. Taip bus, kol apsivalys nelabai tvarkingas mūsų automobilių parkas", – sakė Klaipėdos kelių policijos biuro Kelių patrulių kuopos viršininkas Darijus Malonė.

Teks mechanikų pareigos

Kelių policijos ekipažams jau yra nupirkti ir išdalyti įrankių rinkiniai valstybiniams numeriams nuimti. Pareigūnai kalba, kad dabar turės atlikti ir mechanikų pareigas, nors tai nėra jų darbas. Pusė Kelių policijos biuro pareigūnų yra moterys. Akivaizdu, kad didžioji jų dalis neims atsuktuvų į rankas, tad kolegoms vyrams darbo bus daugiau.

"Ačiū Dievui, dar nesulaukėme tos dienos, kai ekipažą sudaro dvi merginos. Dabar dažniausiai dirba mišrūs ekipažai, tad, manau, vaikinai sugebės šį darbą padaryti. Aišku, moteris moteriai nelygi. Yra tokių, kurios numerį nuimtų ir be įrankių", – juokavo Kelių patrulių kuopos viršininkas.

Nuolaidžiauti nebegalės

Nors dažną savaitės dieną reidus vykdantys pareigūnai nutveria nemažai vairuotojų, neturinčių privalomojo civilinio draudimo bei neatlikusių techninės apžiūros, vis dėlto bendrame pažeidėjų būryje jie sudaro labai mažą procentą.

Tikėtina, kad "Regitroje" bus dar vienas antplūdis, kai automatiškai išregistruotų transporto priemonių savininkai išgirs apie tiesiog gatvėse numerių netekusius vairuotojus. Gali būti, kad tokios žinios juos paskatins nerizikuoti.

"Jokių išlygų nebegali būti, vadovausimės įsakymais ir įstatymais, kito kelio nebėra, tam jau buvo duotas laikas", – patikino pareigūnas.

Specialių reidų, kurių metu būtų siekiama išaiškinti kaip galima daugiau gatvėmis važinėjančių išregistruotų transporto priemonių, kol kas uostamiesčio Kelių policijos biuro pareigūnai neplanuoja.

Mat kaskart vykdydami įvairius policijos renginius jie tikrina ir vairuotojų dokumentus.

Sumažės senų automobilių

Dalis privalomų dalykų nesusitvarkiusių vairuotojų būna demaskuojami eismo įvykių metu, nes apie neturinčiuosius privalomojo civilinio draudimo pranešama policijai.

Pareigūnai yra pastebėję, kad dažniausiai privalomų formalumų neatlieka tie, kas važinėja senesnėmis mašinomis, o tai reiškia – labiau nepasiturintys vairuotojai.
Tiesa, yra tokių, kurie piktybiškai netikrina automobilių, jų filosofija yra tokia – baudą sumokėti esą pigiau, nei remontuoti bei tikrinti automobilį.

"Tikiuosi, kad prievolė nuimti valstybinius numerius išvalys gatves būtent nuo tokių vairuotojų ir jų transporto priemonių", – teigė D.Malonė.

Prašė klaipėdiečių pagalbos

Svarstydamas apie tai, kokių automobilių automatiškai išregistruota bus daugiausia, D.Malonė pasakė savo nuomonę – tai bus kiemuose stovintys nenaudojami automobiliai.

O Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus valdininkai, prieš kelis mėnesius paraginę klaipėdiečius pranešti apie kiemus užgriozdinusius nenaudojamus automobilius, sulaukė pranešimų apie bemaž šimtą tokių transporto priemonių.

Tiesa, dalis šių pranešimų nepasitvirtino. Kai kurie seniai nejudinti automobiliai priklauso pranešėjų kaimynams, kurie yra išvykę į užsienį arba išplaukę į jūrą.

Ilgai nejudintos mašinos apdulka ir sudaro įspūdį, jog yra niekam nereikalingos, tačiau ne vienu atveju paaiškėjo, kad savininkai yra susitvarkę visus būtinus formalumus.

"Dalies tokių mašinų savininkų nepavyko nustatyti, paaiškėjo, kad automobilis seniai parduotas, o paskutinis jį įsigijęs asmuo neįregistravo pirkinio, tad neaišku, kam jis priklauso. Tokie automobiliai labiausiai piktina ankštuose daugiabučių namų kiemuose mašinų nesutalpinančius kaimynus", – tikino Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus viršininkė Kristina Vintilaitė.

S.Budinas priminė, kad automatiškas transporto priemonės išregistravimas nereiškia, kad savininkas praranda nuosavybės teisę.

Tad transporto priemones pardavusių ir šio fakto neįforminusių žmonių dar laukia rūpesčiai atlikti ir šį darbą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra