Klausėsi pokalbių
Skandalas dėl įtariamų A.Katkausko neteisėtų veiksmų kilo pernai rudenį. A.Katkauską ilgą laiką stebėjo Policijos departamento Imuniteto valdyba.
Pareigūnai klausėsi šio komisariato vadovo telefoninių pokalbių, o kaltinimų imtasi po vieno A.Katkausko skambučio buvusiam kolegai – Klaipėdos kelių policijos tarnybos viršininkui Mindaugui Džermeikai.
A.Katkauskas ilgą laiką pats vadovavo uostamiesčio Kelių policijos pareigūnams, Palangos komisariato vadovu jis tapo 2011 m.
A.Katkauskas kolegos M.Džermeikos prašė paslaugos – priimti vairuotojo pažymėjimą praradusio taksi vairuotojo Sergejaus Pavlovo prašymą pirma laiko atgauti teisę vairuoti.
Vyras už Kelių eismo taisyklių pažeidimą buvo baustas 144 eurų bauda ir neteko teisės vairuoti taksi automobilį dviem mėnesiams.
"Tokią teisę turime kiekvienas. Tai juk nėra valstybės paslaptis. Gal tik vieni žino, kiti ne, kaip ja pasinaudoti. Nepažinojau aš to žmogaus. Į mane kreipėsi kitas menkai pažįstamas pilietis. Paklausė patarimo, kaip padėti vienam taksistui. Taksistai – geri žmonės. Žmogus buvo rusakalbis, gal nelabai žinojo, kur kreiptis", – bylos dėl prekybos poveikio procese liudijo A.Katkauskas.
Žmogus "nuo A.Katkausko"
Šioje byloje teisiamųjų suole nei A.Katkausko, nei M.Džermeikos nėra.
Už prekybą poveikiu teisiami du pagyvenę vyrai. Vienas jų – taksi vairuotojas S.Pavlovas, savo pažįstamam Stasiui Lubiui už tarpininkavimą sprendžiant jo bėdą davęs 70 eurų.
Visa ši istorija iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti menkavertė, jei ne tam tikros detalės, kurias teisme atskleidė pernai rugsėjį mirusio žinomo filosofo Leonido Donskio brolio Roberto Donskio liudijimas.
Du dešimtmečius Klaipėdos policijoje dirbęs R.Donskis prisipažino, kad Imuniteto valdybos pareigūnų pradėtas tyrimas jam kainavo sveikatos sutrikimus ir galų gale jis buvo priverstas palikti tarnybą.
"Buvo toks spaudimas iš visų pusių, kad baisu. Jei man tarnybinę nuobaudą skyrė tuomet, kai aš jau pusantro mėnesio buvau pensijoje, įsivaizduojate, kas čia dėjosi", – prasitarė R.Donskis.
Vyras tikino, kad policijoje dirbo Administracinės veiklos skyriaus specialistu ir niekuomet nebuvo sulaukęs priekaištų ar įtarimų dėl jo priimtų sprendimų.
"Tai aš ir spręsdavau: grąžinti žmogui vairuotojo pažymėjimą pirma laiko ar ne. Ypač nemėgau tų, kurie įkliūdavo už chuliganišką vairavimą. Tokiems negrąžindavau pažymėjimo", – kalbėjo vyras.
Tiesa, teisme R.Donskis paliudijo, jog tenkindavo iki 30 proc. prašymų, tačiau ikiteisminio tyrimo metu jis buvo liudijęs, kad pažymėjimus grąžindavo vos dešimčiai procentų to prašančiųjų.
R.Donskis prisiminė, kai jį į savo kabinetą išsikvietė Klaipėdos kelių policijos tarnybos viršininkas M.Džermeika ir liepė palydėti vieną interesantą.
"Jis buvo parašęs prašymą atgauti teises. Viršininkas man pašnibždėjo, kad nuo A.Katkausko žmogus atėjo. Paėmiau dokumentus, surašiau sprendimą per dieną", – pasakojo R.Donskis.
Paklaustas, per kiek laiko paprastai priimdavo tokius sprendimus, buvęs pareigūnas patikino, kad dažniausiai per savaitę.
Vis dėlto R.Donskis pripažino, kad jei ne viršininko pašnibždėti žodžiai, galbūt jis būtų kitaip pasielgęs.
Reikaliukus tvarkė "ūsorius"
R.Donskio liudijime yra ir daugiau įdomių faktų.
Vyras prisiminė, kad A.Katkausko užtarimo ir tarpininkavimo prašiusį S.Lubį jis anksčiau ne kartą yra matęs senajame Klaipėdos kelių policijos pastate Šermukšnių gatvėje.
"Tai jis padėdavo kažkam dokumentus pildyti, tai atlydėdavo kažką. Iš pradžių galvojau, kad tas "ūsorius" transporto kompanijoje dirba. Tik vėliau sužinojau, kad jis lyg džinsais prekiauja. Kažkas sakė, jog nešvarus žmogus, vis reikalus svetimus tvarko. Jis net kelis kartus buvo atėjęs į mano kabinetą prašyti, kad grąžinčiau teises kitam piliečiui, kuriam tai jau buvo atsakyta. Bet aš jį išvariau", – byloje liudijo R.Donskis.
Tai, kad komisariato vestibiulyje nuolat trinasi reikaliukus tvarkantis pilietis, pasirodo, žinojo ir kiti policijos pareigūnai.
Tačiau liudijančių apie įtartinus komisariato vadovų ryšius neatsirado.
Prekybos poveikiu byloje, be A.Katkausko ir R.Donskio, parodymus dar turėtų duoti ir M.Džermeika.
Vakar Klaipėdos kelių policijos tarnybos viršininkas teisme nepasirodė, nors telefonu buvo informuotas apie teismo posėdį.
Neteisėtai atleido?
Šioje byloje teisiamiems S.Lubiui ir S.Pavlovui gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.
O štai A.Katkausko padarytų nusižengimų byloje Administracinis teismas jau priėmė pirmąją nutartį, kurioje konstatuota, kad atleidimas iš pareigų buvo per griežta bausmė.
Teismo manymu, nuobauda švelninta iki griežto papeikimo.
Tiesa, šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas aukštesnės instancijos teismui.
Jei ir aukštesni teismai pasisakytų A.Katkausko naudai, palangiškis galėtų bylinėtis su valstybe dėl neišmokėto atlyginimo už visą laikotarpį, kiek truks teismo procesai.
"Esu padarytas nusikaltėliu "ant visos Lietuvos". Jie juk manęs klausėsi gal pusantrų metų. O nieko neįrodė. Pradžioje juk buvo kaltinimų dėl greičio matuoklio perkėlimo, dėl kitų dalykų. Viso to nebeliko. Kaltė pripažinta tik dėl piktnaudžiavimo tarnyba, dėl to nelemto skambučio. Bet vertinta tai tik pagal etikos supratimą, dėl visuomenės požiūrio į policiją", – dienraščiui aiškino A.Katkauskas.
Jo atsakomybės klausimą nagrinėjo Šiaulių apygardos prokuratūra.
Prokurorų teigimu, visos šios tyrimo aplinkybės pripažintos kaip pažeidimai, tačiau įtariamojo A.Katkausko veiksmai nepadarė tokios žalos, dėl kurios jie galėtų būti vertinami kaip nusikalstamos veikos.
Vežė 200 kg margarino
Skandalo pradžioje buvo aiškinta, esą Palangos policijos komisaras gavo asmeninės naudos, neva atsidėkota grūdais, margarinu, tačiau kratų metu tokių dalykų neaptikta.
"Nežinau, ten vienas kaltinamųjų apklausų metu kalbėjo, kad po 2014 m. kiaulių maro esą liko grūdų. Esą aš medžiotojas, man vežė. Bet aš nieko nežinau, tai aš, kaip medžiotojas, sušelpti galėjau. Matydavau varganą padėtį ir duodavau", – kaltinimus neigė A.Katkauskas.
Vis dėlto byloje S.Lubys paliudijo, kad jis A.Katkauskui už suteiktą paslaugą pinigais ar kitaip neatsiskaitė, tačiau jam, kaip medžiotojui, nuveždavo pasibaigusio galiojimo termino margarino – po šimtą, du šimtus kilogramų.
Be to, yra vežęs grūdų atliekų 20 maišų po 30 kilogramų.
Šiomis gėrybėmis A.Katkauskas šerdavo žvėris. O S.Lubiui už tai atsidėkodavo žvėriena.
Du konkursai žlugo
Prekybos poveikiu byloje valstybės kaltinimą palaikantis Klaipėdos apygardos prokuroras Aivaras Velutis išaiškino, kodėl šioje byloje nėra teisiamas nė vienas pareigūnas.
"Valstybei nėra padaryta žala. Kalbant apie A.Katkauską, jam skirta drausminė nuobauda, o tai reiškia, kad teismas įvertino jo veiksmus teisiniu požiūriu, ir tai nereiškia, kad jie buvo nebaustini. Ir papeikimas yra griežta nuobauda", – kalbėjo prokuroras.
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas pripažino, kad Palangos komisariatas kol kas yra be nuolatinio vadovo, o du vykę konkursai praėjo be rezultatų.
"Neradome tinkamo. Skelbsime trečią konkursą. Tai, kad A.Katkauskas laimėjo pirmąją instanciją, dar nieko nereiškia. Mes vis tiek eisime iki galo ir atstovausime savo pozicijai Vyriausiajame demonstraciniame teisme. Na, jei jau taip atsitiks, teismo sprendimą turėsime vykdyti. Konkursą laimėjusiam žmogui turėsime siūlyti analogiškas pareigas", – aiškino A.Motuzas.
Pasak komisariato vadovo, M.Džermeika taip pat sulaukė nuobaudos.
"Jam skirtas papeikimas. Jis neturėjo vykdyti A.Katkausko prašymų, o apie tokį skambutį turėjo pranešti Imuniteto skyriui ir deklaruoti tai", – patikino A.Motuzas.
Naujausi komentarai