Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) Klaipėdos teritoriniame padalinyje maždaug per tris 2017 metų pavasario ir vasaros pradžios mėnesius užfiksuotos kelios dešimtys kyšių davimo atvejų. Matyt, Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojai buvo sumontavę slaptas vaizdo stebėjimo kameras.
Antradienį Klaipėdos apygardos teismas pradėjo baudžiamosios bylos nagrinėjimą, kurioje kaltinamaisiais vadinami du NDNT skyrių vadovai, keli žemesnes pareigas ėję darbuotojai ir būrys kyšius davusių interesantų.
Žmonės, norėję nepagrįstai gauti neįgalumą patvirtinančius dokumentus arba greičiau ir be problemų juos gauti ketinę nesveiki asmenys dažniausiai bendraudavo su Dokumentų registravimo skyriaus vedėja Regina Intiene.
Ši moteris, pasak kaltinamosios išvados, perduodavo tik dalį gautų pinigų skyrių vedėjams gydytojams Olgai Kulik ir Mindaugui Gyliui. Likusius moteris pasilikdavo sau.
Kaip teigė Klaipėdos apygardos prokuroras Aivaras Velutis, kai kurie klientai sulaukdavo užuominų, kad jų brukama suma yra pernelyg maža, tad jie netrukus atnešdavo daugiau eurų.
Iš kaltinamosios išvados akivaizdu, kad moteris sau pasilikdavo ne mažiau nei pusę interesantų kyšių. Kokiu principu buvo nustatoma kyšio suma, prokuroras neatskleidė.
Kai kuriais atvejais tarpininkavimo imdavosi kiti, žemesnes pareigas ėję tarnyboje darbuotojai. A. Velutis prasitarė, kad didžioji dalis kyšius davusių pacientų, priremti įrodymų, prisipažino ir buvo atleisti nuo atsakomybės pagal laidavimą. Dar viena moteris ikiteisminio tyrimo metu buvo neapsisprendusi, kaip pasielgti, ir tik teisme paprašė ją atleisti nuo atsakomybės tokiu pat būdu.
Tie, kas nesutiko pripažinti kaltės, yra teisiami. Tarp jų yra ir vienos Klaipėdos prokuratūros prokurorės buvęs sutuoktinis.
Dalis kyšininkų buvo sveiki žmonės, bet jiems nedaug trūko iki pensinio amžiaus. Matyt, nebeturėdami galimybės dirbti, jie sugalvojo, kad gali iki pensijos gauti neįgaliojo pašalpą, todėl paprašė tarnybos darbuotojų „pagalbos“.
Kiti yra tikrai neįgalūs ir pinigus duodavo, kad neįgalumo procentas jiems būtų nustatytas be problemų.
Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, pakartotinai įvertinusi kaltinamųjų priimtus sprendimus, dalį jų panaikino.
Įdomu, kad kaltinami korupcija tarnybos darbuotojai yra panašaus amžiaus kaip interesantai, kuriems nustatydavo nedarbingumą iki to laiko, kai jiems ateis laikas tapti pensininkais.
Gydytojai pripažino tik dalį kaltinimų. Didžiausi mūšiai teisme kils, kai prokuroras paprašys konfiskuoti gydytojų turtą. Mat esama nemenko oficialiai gautų pajamų ir turimo turto neatitikimo. Vakar vyko pirmasis teismo posėdis.
Skaičiai:
Byloje kaltinami 11 asmenų,
4 jų dirbo NDNT,
kiti 7 kaltinami davę kyšius,
dar 42 asmenys atleisti nuo atsakomybės už papirkimą, nes kaltę pripažino,
jie į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą sumokėjo nuo 190 iki 760 eurų,
dar du kaltę pripažinę asmenys nubausti 3,8 tūkst. ir 5320 eurų baudomis.
Naujausi komentarai