Pereiti į pagrindinį turinį

Už grotų – savo noru?

2014-07-18 13:45

Nuo liepos pradžios, kai baigėsi dujinių ar mažo kalibro ginklų registravimo laikas, mažiausiai keturiems klaipėdiečiams jau gresia baudžiamoji atsakomybė už neregistruotų ginklų laikymą.

Evaldo Virkečio nuotr.

Nuo liepos pradžios, kai baigėsi dujinių ar mažo kalibro ginklų registravimo laikas, mažiausiai keturiems klaipėdiečiams jau gresia baudžiamoji atsakomybė už neregistruotų ginklų laikymą.

Ginklą atnešė pats

41 metų klaipėdietis pats atžingsniavo į 2-ąjį policijos komisariatą nešinas neregistruotu dujiniu revolveriu ir dėžute 6 mm kalibro šovinių.

„Į mūsų komisariatą patys atėjo tik du neregistruotų ginklų savininkai. Jei žmonės snaudė, nieko negalime jiems padėti. Nuo liepos 1-osios už neregistruoto ginklo laikymą gresia baudžiamoji atsakomybė. Ne mes įstatymus sugalvojome, ne mums juos komentuoti“, – kalbėjo 2-ojo policijos komisariato vadovas Gintautas Mačiulaitis.

Kitą 36 metų vyrą pareigūnai sulaikė naktį dėl kitų nusižengimų. Tačiau pas klaipėdietį buvo rastas ir neregistruotas dujinis pistoletas, todėl jam iškelta baudžiamoji byla.

33-ejų klaipėdietis policijai pranešė, kad sodo namelyje rado anksčiau pirktą ir policijoje neregistruotą dujinį pistoletą.

43 metų klaipėdiečiui, pamiršusiam įregistruoti dujinį pistoletą, netikėtas pareigūnų patikrinimas, kokiomis sąlygomis yra laikomas kovinis ginklas Valstiečių gatvėje esančiame bute, vyrui atnešė didelių nemalonumų. Policininkai klaipėdiečio namuose aptiko dujinį revolverį.

Gresia kalėjimas

Visais atvejais su neregistruotais ginklais klaipėdiečiams teks atsisveikinti, nes nuo liepos už neregistruoto ginklo laikymą numatytas jo konfiskavimas.

Klaipėdos policijos Viešosios tvarkos biuro Licencijavimo skyriaus viršininkas Žigintas Narmontas tikino, kad į policiją neregistruotą ginklą atnešęs pilietis pirmiausia turės parašyti paaiškinimą, kur įsigijo ar kokiomis sąlygomis gavo ginklą.

„Ginklas paimamas, o surinkta medžiaga perduodama teritoriniam komisariatui, kur ir sprendžiama – pradėti ikiteisminį tyrimą ar ne. Į mūsų skyrių atėjo tik vienas toks žmogus, kuris atsinešė neregistruotą ginklą“, – aiškino Ž.Narmontas.

Patys pareigūnai gūžčioja pečiais, kai dujiniais pistoletais nešini jų kabinetų duris nedrąsiai praveria klaipėdiečiai.

„Baudžiamosios bylos jie neišvengs, tačiau ir man pačiam įdomu, kaip teisininkai šiuo klausimu pasisako. Iš tiesų, žmogus lyg ir pats atėjo į policiją, atnešė ginklą. Tačiau kol kas neturime nė vienos teismą pasiekusios bylos, tad teisinė praktika dar nesuformuota“, – kalbėjo Licencijavimo skyriaus viršininkas.

Pareigūnas priminė, kad gyventojai turėjo 3 metus ir 4 mėnesius tokiai procedūrai – įregistruoti laikomą ginklą.

„Juk net terminas buvo nukeliamas. O štai dabar už tai
gresia areštas arba laisvės atėmimas iki 5 metų. Tai labai griežtas Baudžiamojo kodekso straipsnis“, – pabrėžė Ž.Narmontas.

Įstatymuose yra landų

Klaipėdietis advokatas Osvaldas Martinkus tikino, kad jei valstybė nustatė tvarką, žmogus turi jos laikytis, tačiau ramino, kad realios laisvės atėmimo bausmės tokių „dujinukų“ savininkai kažin ar sulauks.

„Pasekmės atsiranda, jei žmogus nesilaiko tvarkos. Tačiau išsigąsti, kad iš karto gresia laisvės atėmimas iki 5 metų, nereikia. Už tokį nusikaltimą gali būti numatytos alternatyvios bausmės. Įstatyme numatyta, kad gali būti skirtas areštas nuo 20 iki 30 parų. Tačiau yra krūva straipsnių, kurie leidžia individualizuoti kiekvieną atvejį“, – paaiškino O.Martinkus.

Pirmiausia teisėsaugininkams teisme reikėtų įrodyti žmogaus tiesioginę kaltę.

„O gal žmogus laikraščių neskaito ir televizijos laidų nežiūri? Gali būti neįrodyta tiesioginė tyčia. Taip pat reikia pastebėti, kad formaliai tai yra nusikaltimas, tačiau yra straipsnis, apibrėžiantis mažareikšmiškumą. Tokiu atveju teismas nutrauktų bylą ir atleistų nuo atsakomybės“, – prognozavo advokatas.

O.Martinkus priminė, kad tokiose bylose galima siekti atleidimo nuo atsakomybės pagal laidavimą.

„Žmona ar vyras laiduotų už sutuoktinį. Jei numatytos bausmės paskyrimas aiškiai prieštarauja teisingumo kriterijui, teismas gali paskirti ir švelnesnę bausmę. Nuo baudžiamosios atsakomybės galima būtų atleisti ir esant lengvinančioms aplinkybėms. Baudžiamoji byla – dar ne kalėjimas“, – patikino teisininkas.

Už šį nusikaltimą numatomas ir 15–20 parų areštas.

„Nemanau, kad nors vienas sės į areštinę ar kalėjimą. Manyčiau, reikėtų eiti kitu keliu. Teistumas gal ir būtų tokiam žmogui, jei jis gautų arešto parų. Tačiau to galima ir išvengti. Tiesa, sugriežtėjus tvarkai, spėju, bus bandymų jais atsikratyti, padaugės ginklų šiukšliadėžėse“, – juokavo advokatas.

Skaičiai ir faktai

Iš viso Klaipėdos apskrityje užregistruota:

2 484 dujiniai pistoletai;

1 020 dujinių revolverių;

6 mažos galios pistoletai;

2 410 mažos galios revolveriai;

30 senovinių ginklų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų