Pereiti į pagrindinį turinį

Amžiaus nusikaltimai: vagys smuiku negriežia

2016-01-23 03:00

Rafinuotas nusikaltimas. Ši sąvoka dažniausiai taikoma, kai kalbama apie brangių muzikos instrumentų vagystes. Grobikai taikosi ir į milijonus eurų kainuojančius antikvarinius garsių meistrų smuikus, ir į kur kas pigesnius saksofonus ar violončeles, net į kariliono varpus. Faktai liudija: tik retais atvejais savininkams pavyksta atgauti savo vertybes.


 

Nusikaltėliai vagia ne tik pinigus, brangenybes, meno kūrinius, bet ir muzikos instrumentus. Nusikaltėliai vagia ne tik pinigus, brangenybes, meno kūrinius, bet ir muzikos instrumentus. Nusikaltėliai vagia ne tik pinigus, brangenybes, meno kūrinius, bet ir muzikos instrumentus.

Rafinuotas nusikaltimas. Ši sąvoka dažniausiai taikoma, kai kalbama apie brangių muzikos instrumentų vagystes. Grobikai taikosi ir į milijonus eurų kainuojančius antikvarinius garsių meistrų smuikus, ir į kur kas pigesnius saksofonus ar violončeles, net į kariliono varpus. Faktai liudija: tik retais atvejais savininkams pavyksta atgauti savo vertybes.

Ilgapirštis – ne muzikantas

Anais laikais, kai naujagimius dar priiminėdavo kaimo pribuvėjos, jos, tarsi žiniuonės, apžiūrėjusios ką tik gimusį kūdikį, nusakydavo ir mažylio lemtį.

Tad posakis: "Jo pirštai labai ilgi – bus arba muzikantas, arba vagis" siekia anuos laikus.

Iš to turbūt kilęs ir vagišiaus sinonimas – ilgapirštis.

Muzikantams tai neprilipo. Tačiau pastarieji neretai nukenčia nuo tokius pat ilgus pirštus turinčių piktavalių.

Policijos suvestinėse per metus bent po keletą kartų pasirodo pranešimai, bylojantys apie muzikos instrumentų vagystes.

"2012 m. vasario 24 d. gargždiškis džiazo muzikantas Dovydas S. (gim. 1982 m.) uostamiesčio policijai pranešė, kad vasario 24-osios naktį Kurpių gatvėje esančiame klube kažkas pavogė be priežiūros paliktą jo saksofoną. Žala – 17 tūkst. litų."

"2013 m. vasario 2 d. apie 18 val. Vilniuje, Žirmūnų g., automobilių stovėjimo aikštelėje prie parduotuvės, D. P. (gim. 1977 m.) pastebėjo, kad iš automobilio "Audi 80" neaiškiomis aplinkybėmis pavogtas smuikas. Nuostolis – 80 tūkst. litų."

"2014 m. rugpjūčio 12 d. uostamiesčio policijos pareigūnai pirmadienio vakarą gavo pranešimą, kad Klaipėdoje, Minijos g., namo palėpėje kažkas išlaužė duris ir pavogė muzikos instrumentus. Žala – 10 tūkst. litų."

Varpai dingo be pėdsakų

2014 m. spalį dingo šeši varpai, priklausę istoriniam Klaipėdos karilionui.

Šis instrumentas – didžiausias Lietuvoje ir 1987 m. įrengtas miesto centrinio pašto bokšte, pastatytame 1893-iaisiais.

Pagal P.Schilingo projektą karilioną pagamino ir pastatė Apoldos (Vokietija) varpų liejyklos meistrai.

Jį sudarė 48 suderinti varpai, nulieti iš specialaus lydinio, kurio pagrindas – bronza.

2006 m. rugsėjį Klaipėdoje įrengus naują karilioną, senieji varpai buvo saugomi Klaipėdos universiteto (Herkaus Manto g.) rūsyje, iš kurio 6 mažesnieji mįslingai prapuolė.

Pradingę varpai oficialiai yra miesto savivaldybės turtas, o universitetas juo naudojosi pagal panaudos sutartį.

Klaipėdos pareigūnai dėl varpų vagystės pradėjo ikiteisminį tyrimą.

"Iš policijos lig šiol negavome jokios informacijos nei kad varpai atrasti, nei kad ikiteisminis tyrimas nutrauktas", – dienraščiui sakė Klaipėdos savivaldybės Turto skyriaus vedėjas Edvardas Simokaitis.

Iškart po vagystės karilionininkas Kęstutis Kačinskas nuogąstavo, kad varpai gali būti parduoti kaip metalo laužas.

Ar juos ir ištiko šis liūdnas likimas, nežinia.

Istorinius miesto kariliono varpus universitetas ketino pakabinti savo varpinėje.

Šio plano įgyvendinti nepavyko dėl silpnų stogo konstrukcijų, tad varpus ketinta grąžinti savivaldybei.

Likutinė varpų vertė siekia daugiau apie 4,7 tūkst. eurų.

Retas sulaukia atpildo

Daugelis brangių muzikos instrumentų vagysčių bylų taip ir lieka neištirtos, o instrumentai nesugrįžta pas jų tikruosius savininkus.

Tačiau yra retų išimčių.

Štai 2008 m. liepos 13 d. apie 6 valandą ryto Utenos rajone Sudeikių kultūros ir socialinės plėtros centrui priklausančios sodybos pavėsinėje buvo padėtas 3,7 tūkst. litų vertės saksofonas altas "Direktor" su dėklu.

Instrumentą pavyko surasti, o vagį, kuris saksofoną jau buvo spėjęs parduoti už 70 litų lombarde, nuteisti.

2011 m. Audronių kaime Rokiškio rajone brutaliai apiplėšta dailininko Justino Vienožinskio sodyba-muziejus.

Tada kaukėti plėšikai įsiveržė į J.Vienožinskio sodybą ir grasindami peiliu surišo menininko sūnų, jo žmoną bei sodyboje viešėjusius artimuosius.

Vagys išsinešė vertingų daiktų: juvelyrinių bei aukso dirbinių, antikvarinį smuiką, kurio vertė – 10 tūkst. litų.

Pareigūnams pavyko surasti iš sodybos pavogtą senovinį smuiką, jo stryką ir žiedą su deimantais. Jie buvo grąžinti nukentėjusiam dailininko sūnui Vincentui Vienožinskiui.

Plėšikai už šį nusikaltimą nuteisti pataisos darbams 10 ir 6 metams.

Groti tikrai nesimokys

Lygiai prieš pusantro mėnesio, 2015 m. gruodžio 7 dieną, Palangos savivaldybės tarybos narys Donatas Elijošius kreipėsi į policiją pranešdamas, kad iš Maironio gatvėje palikto jo automobilio vagys pavogė sūnaus saksofoną.

Muzikos instrumentas pagrobtas išdaužus mašinos langą.

Nukentėjusysis nurodė, kad jam padaryta žala siekia 820 eurų.

D.Elijošius pasakojo, kad automobilis stovėjo vos už kelių metrų nuo apšvietimo stulpo, tad buvo gerai matomas.

Tačiau greta esanti gatvelė savaitgalio audros metu dingus elektrai liko tamsi.

Vyras nemano, kad vagystei ryžosi išmokti groti norintys asmenys. Veikiausiai tai įgudusio vagišiaus darbas.

Klausimas, ar jis tai padarė turėdamas konkretų užsakymą, ar pirma nugvelbė daiktą, o tik po to pagalvojo, kaip jį realizuos.

"Aplankiau lombardus, tačiau jokių dingusio saksofono pėdsakų aptikti nepavyko. Buvau policijoje papildomai apklausai, mane paguodė, kad labai nenusiminčiau. Sakė, neseniai buvo pavogtas kažkoks instrumentas ir po pusės metų atsirado. Dar turiu vilčių, kad ir mūsų saksofonas atsiras", – teigė palangiškis.

Kalėdinis stebuklas

Pernai spalio 19 d. per penkias minutes iš užrakinto automobilio Vilniuje pavogta 19 tūkst. eurų vertės violončelė.

Nukentėjo Lietuvos kamerinio orkestro violončelininkas Dainius Palšauskas. Automobilis buvo visiškai nepažeistas, tik atrakinimo mygtukas neveikė.

Buvo spėjama, kad vagystė gerai suplanuota, o brangūs instrumentai galbūt yra stebimi specialiai.

Pavogtąjį instrumentą D.Palšauskas nusipirko vos prieš pusmetį, 2015 m. vasarą, susižavėjęs šiuolaikinio vokiečių meistro Klauso Ludwigo Clemento styginių instrumentų skambesiu.

Pavogtoji violončelė paženklinta K.L.Clemento logotipu.

Todėl D.Palšauskas netikėjo, kad pavogtąją violončelę būtų įmanoma parduoti ES ir juolab – Lietuvoje, nes jos dokumentai liko pas savininką.

Praėjus daugiau nei dviem mėnesiams, prieš pat Kūčias, bylą tyrę pareigūnai sulaikė 25 metų Pasvalio rajono gyventoją D.N., kuriam tyrėjai pareiškė įtarimus dėl šios vagystės.

Surastas ir vagies pagrobtas instrumentas. Taip violončelė, tarsi kalėdinis stebuklas, grįžo pas savo teisėtą savininką.

Legendinių instrumentų vagystės

2004 m. gegužės 19 d. Kalifornijos policijai perduota daugiau kaip 3 mln. dolerių vertės italų meistro Antonijaus Stradivarijaus violončelė, kuri buvo pavogta tų pačių metų balandį. Vertingą instrumentą viena moteris rado šalia šiukšlių konteinerio Los Andžele. Violončelė dingo iš Los Andželo filharmonijos violončelininko Piterio Stampfo namų. Pasaulyje iš viso yra išlikę apie 350 A.Stradivarijaus pagamintų instrumentų, tarp jų – maždaug 60 violončelių.

2011 m. kovo 2 d. vagys, kurie pavogė 1,2 mln. svaro sterlingų įkainotą A.Stradivarijaus smuiką, mėgino jį parduoti interneto kavinėje sėdinčiam žmogui vos už 100 svaro sterlingų. Paaiškėjo, kad brangųjį smuiką pavogė 40-metis airis Johnas Maughanas, pasinaudojęs dviem paaugliais bendrininkais, kurie nukreipė kinų smuikininkės Min-Jin Kym dėmesį, kai ji valgė užkandinėje Justono stotyje. 1696 m. pagamintas instrumentas buvo pavogtas kartu su juodu futliaru, kuriame taip pat laikyti du smuiko strykai: vienas – 62 tūkst. svaro sterlingų vertės, kitas – 5 tūkst. Daugiau nei po dvejų metų policija pranešė radusi retą smuiką viename name Vidurio Anglijoje.

2015 m. rugpjūčio 12 d. amerikietis Philipas Johnsonas, mirdamas nuo kasos vėžio, savo žmonai perdavė garsųjį A.Stradivarijaus smuiką, kuris buvo pavogtas iš žymaus smuikininko Romano Totenbergo 1980 m. Šis smuikas, žinomas kaip "Ames Stradivarius", buvo pagamintas Italijoje 1734 m. Panašus instrumentas 2011 m. aukcione parduotas už 15,9 mln. dolerių.

Vos prieš dvi savaites, sausio 7 d., Vokietijos policijos pareigūnams pavyko rasti ir grąžinti brangų A.Stradivarijaus smuiką jaunai muzikantei, kuri jį buvo palikusi traukinyje. "General Dupont Grumiaux Stradivarius" smuikas pagamintas 1727 m., jo vertė siekė 2,4 mln. eurų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų