Pereiti į pagrindinį turinį

Ypatinga žmogžudystės byla patyrė fiasko

2016-10-12 09:00

Tirdami prieš 21 metus įvykdytą žmogžudystę kone metus plušėję net kelių valstybių kriminalistai patyrė teisinės sistemos antausį. Teismo manymu, šioje žmogžudystės byloje verta dėti tašką, nes suėjusi senatis.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Žudė dėl markių

Makabriškos istorijos gijos driekiasi į 1995-uosius. Vokietijoje, Liubeko mieste, policija rado žiauriai nužudytą tunisietį. Jis savo namuose gulėjo kraujo klane.

Vyro žmona tuo metu buvo išvykusi, bičiulio pasigedo bendradarbis. Atsuktuvu ir peiliu subadytas vyras gyvybės neteko dėl 10 tūkst. markių.

Vokietijos pareigūnai buvo atlikę milžinišką darbą, apklausę kaimynus, surinkę DNR pėdsakus.

Tyrėjai jau žinojo, kas padarė nusikaltimą, tačiau spėjo, kad du tunisietį galėję nužudyti vyrai pabėgo į užsienį.

Praėjus daugybei metų, vokiečiai ir vėl atvertė neišaiškintą bylą. Patikrinę tuo metu nužudymo vietoje rastus DNR, pareigūnai suprato, kad nusikaltimo gijos veda į Lietuvą.

Neatlaikė kaltės?

Vieno įtariamųjų pareigūnams teko ieškoti psichiatrijos ligoninėje.

"Kaip paaiškėjo, įtariamasis D.T, kuriam dabar yra 42 metai, prisipažino, kad daugybę metų kenčia nuo depresijos. Neatmestina, kad liga galėjo atsirasti dėl išgyvenimų ir kaltės jausmo, kurį kėlė du dešimtmečius slėptas nužudymas", – pastebėjo Klaipėdos kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos vyresnysis tyrėjas Arnoldas Strumila.

42-ejų klaipėdietis, kuris oficialiai niekur nedirba, buvo sulaikytas pačioje ligoninėje po įvykusių apklausų.

Iš pradžių įtariamasis visas aplinkybes kategoriškai neigė ir savo bendro neišdavė, jis net bandė parduoti savo turtą, baimindamasis prarasti, jeigu būtų suimtas ir nuteistas.

Įtariamasis su pertraukomis apie 12 metų gydėsi psichiatrijos ligoninėje.

Dirbo trijų šalių policija

Įtariamąjį nužudymu išaiškinę Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai įvykdė penkis Vokietijos tarptautinės pagalbos prašymus.

Policijai pavyko nustatyti ir antrąjį įtariamąjį, kuris jau buvo teistas už beveik analogišką nusikaltimą – pasikėsinimą nužudyti.

Tik tą kartą 1997 m. aukai laimingo atsitiktinumo dėka pavyko išgyventi. Kaltinamasis buvo nuteistas 11 metų nelaisvės.

Tyrimo metu nustatyta, kad antrasis įtariamasis V.D. jau kurį laiką gyvena Airijoje.

Vokietijai pasitelkus tarptautinę organizaciją "Eurojust", vienu metu buvo derinami bendri ikiteisminio tyrimo veiksmai Lietuvoje, Airijoje ir Vokietijoje.

Suėjo senatis

Vis dėlto Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad lietuvio perdavimas Vokietijai baudžiamajam persekiojimui pagal šios šalies arešto orderį yra negalimas.

Paaiškėjo, jog pagal mūsų šalies įstatymus suėjo apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senatis. Lietuvoje už nužudymą asmuo gali būti persekiojamas 20 metų, o Vokietijoje tokiam itin sunkiam nusikaltimui senatis netaikoma.

Tyrėjai pavėlavo maždaug vienus metus – tiek laiko pritrūko, kad klaipėdietis būtų perduotas baudžiamajam persekiojimui už prieš 21 metus įvykdytą nusikaltimą.

Senatis dėl Vokietijoje įvykdyto nusikaltimo suėjo 2015 m. liepos 10 d., o klaipėdietis buvo sulaikytas tik šių metų pavasarį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra