Tarptautinėje konferencijoje - narkotikų vartojimo tendencijos Klaipėdos regione Pereiti į pagrindinį turinį

Tarptautinėje konferencijoje - narkotikų vartojimo tendencijos Klaipėdos regione

2009-11-03 14:26
Tarptautinėje konferencijoje - narkotikų vartojimo tendencijos Klaipėdos regione
Tarptautinėje konferencijoje - narkotikų vartojimo tendencijos Klaipėdos regione / Nerijaus Jankausko nuotr.

Klaipėdos apskritis pagal sergančiųjų narkomanija skaičių yra antra Lietuvoje, o bent kartą gyvenime narkotines medžiagas vartojusių asmenų čia yra 14,9 proc.

Tokią statistiką atskleidžia Narkotikų kontrolės departamento metinė ataskaita, kuri bus pristatyta lapkričio 5 d. vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje „Naujos narkotikų vartojimo tendencijos: faktai ir sprendimai“.

Tarptautinėje konferencijoje bus kalbama apie narkotikų paplitimo problemas, prevencijos būdus ir sėkmingus pavyzdžius. Šį ketvirtadienį vienu metu Europos Parlamente ir visose Europos Sąjungos šalyse bei Kroatijoje, Norvegijoje, Turkijoje bus pristatoma metinė Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro ataskaita. Konferencijoje Dagmara Hedrich, šio centro programų koordinatorė, pateiks narkotinių medžiagų paplitimo rodiklius senajame žemyne, vartojimo tendencijas, apžvelgs priimtus sprendimus ir pateiks rekomendacijas, kokių prevencinių priemonių imtis.

„Daugiausia nerimo kelia vis naujų narkotinių medžiagų atsiradimas, kurių prekyba sparčiai keliasi į internetą, o šias medžiagas platinantys asmenys itin greitai geba prisitaikyti prie įstatymų pakeitimų ir draudimų“, - sako dr. Audronė Astrauskienė, Narkotikų kontrolės departamento (NKD) direktorė, kuri apžvelgs psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tendencijas ir jų kontrolę.

NKD metinėje ataskaitoje skelbiama, kad ligotumas narkomanija 2008 m. Vilniaus apskrityje buvo 365,6 atvejų/100 tūkst. gyventojų, Klaipėdos - 224,1 atvejų/100 tūkst. gyventojų, Utenos - 134,4 atvejų/100 tūkst. gyventojų. 2008 m. ligotumas šalyje, lyginant su 2007 m. padidėjo 2,2 proc. Išaiškėjo, kad 14,9 proc. Klaipėdos apskrities gyventojų bent kartą gyvenime yra bandę narkotinių ir psichotropinių medžiagų, 4,7 proc. yra vartoję ne kanapes, o kitas narkotines medžiagas. Lietuvoje 2008 m. bent kartą gyvenime vartojusių narkotines medžiagas buvo 12,5 proc. (2004 m. - 8,2 proc.), kitus narkotikus nei kanapės - 3,6 proc., per pastaruosius 12 mėn. bent vieną narkotiką bent kartą gyvenime bandė 6,2 proc., per pastarąsias 30 dienų - 1,5 proc. gyventojų. Stebima narkotikų vartojimo paplitimo skirtumo tarp lyčių mažėjimo tendencija (2004 m. bent kartą gyvenime bent vieną narkotiką bandžiusių moterų buvo 3,8 proc. ir 13,1 proc. vyrų, 2008 - 9,2 proc. moterų ir 16,4 proc. vyrų). Šalyje tarp narkotinių ir psichotropinių medžiagų labiausiai paplitęs kanapių vartojimas.

NKD, siekdamas įvertinti narkotinių ir psichotropinių medžiagų prieinamumą, šių medžiagų vartojimo paplitimą ir vartojimo įpročius tarp Lietuvos naktinių klubų lankytojų, 2008 atliko įvairių Lietuvos miestų naktinių klubų lankytojų apklausą. Jos rezultatai atskleidė, kad labiausiai čia paplitusios narkotikų rūšys - marihuana, ekstazis ir amfetaminai. Visų minėtų narkotikų pagrindiniai vartotojai yra vyrai, dirbantys ir per savaitgalį didesnes pinigų sumas išleidžiantys bei dažniau klubuose besilankantys respondentai. Didesnis narkotinių medžiagų paplitimas stebimas tarp Vilniaus ir Klaipėdos naktinių klubų lankytojų.

Visų rūšių narkotikų vartojimas dažnai siejamas su lytiškai plintančiomis ligomis, o tame tarpe ir ŽIV paplitimu. Pagal apskritis 2008 m. daugiausiai - 29 - nauji ŽIV infekcijos atvejai nustatyti Vilniaus apskrityje, 21 - Klaipėdos apskrityje. Pastarojoje apskrityje gyvena daugiausiai ŽIV užsikrėtusiųjų žmonių (428 gyventojai).

Džiugu, kad šiuo metu jau yra išplėtotas socialinės psichologinės reabilitacijos paslaugų tinklas. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio priklausomybės ligų centruose pradėtos teikti paslaugos vaikams, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų. Nepilnamečiams, piktnaudžiaujantiems alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis bei kitomis psichiką veikiančiomis medžiagomis, specializuotą pagalbą teikia Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos priklausomybės ligų centrai, kuriuose yra įsteigti specialūs skyriai vaikų gydymui.

Pasak A.Astrauskienės, dar viena itin aktuali šiandienos problema, apie kurią bus kalbama ir tarptautinėje konferencijoje, - polinarkomanija (angl. polydrug), t.y. didėjantis kanapių, sintetinių narkotikų ir kelių psichotropinių medžiagų vartojimas vienu metu. Konferencijoje bus pristatytas išsamus tyrimas apie alkoholio, tabako ir narkotikų vartojimą 35 Europos šalių mokyklose. Įdomiausius faktus ir svarbiausias tendencijas atskleis šį tyrimą atlikusios Švedijos informacijos apie alkoholį ir narkotikus tarybos narys Björn Hibell.

„Lietuvos moksleiviai iš kitų šalių išsiskiria nė karto nieko nevartojusių vaikų skaičiumi - jų yra labai mažai. Svarbiausia tokio liūdinančio rodiklio priežastis - gana anksti ragaujamas alkoholis. B.Hibell plačiau analizuos, kaip Lietuva atrodo bendrame Europos mokyklų kontekste“, - pasakoja NKD direktorė.

Lietuvos Seimo Kovo 11-osios salėje vyksiančiame renginyje dalyvaus svarbiausių Europos organizacijų pranešėjai, apie 500 svečių iš įvairių Lietuvos ugdymo įstaigų ir organizacijų, savivaldybių atstovai. Šiomis temomis pasisakys ir kartu su konferencijos dalyviais diskutuos svarbiausių Europos organizacijų atstovai.

Kasmetinę konferenciją „Naujos narkotikų vartojimo tendencijos: faktai ir sprendimai“ organizuoja Narkotikų kontrolės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija, Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuras bei Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra

Daugiau naujienų