"Kokteilį" pasiekė žinia, kad Lietuvos bankas buvo atspausdinęs 1 tūkst. litų banknotus, tačiau nė vieno jų Lietuvos gyventojai nepačiupinėjo.
Pasirodo, bankai laikosi nuostatos, kad didžiausio nominalo banknotas turi sudaryti pusę vidutinio atlyginimo, todėl "čiurlionių" (ant kupiūros buvo garsusis kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis) nebuvo būtina leisti į apyvartą.
Pirmoji litų laida, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, buvo atspausdinta 1991 metais JAV firmoje "US Banknote Corporation". Tačiau šios laidos banknotai buvo gana primityvūs ir turėjo vos aštuonis apsaugos požymius (2007 m. laidos banknotuose jų jau buvo daugiau nei dvidešimt). Dėl to gana greitai juos pradėjo keisti naujesni 1993 m. laidos banknotai. Šioje laidoje "1000-ukai" jau nebuvo spausdinami.
Lietuvos bankas lygiai prieš dvejus metus buvo suteikęs galimybę numizmatams aukcione įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. Išskirtinį rinkinį sudarys trijų nominalų banknotai: 1991 m. laidos 1 tūkst. ir 500 litų bei 1994 m. – 100.
Kupiūrą, ant kurios viena iškiliausių mūsų valstybės asmenybių – dailininkas ir kompozitorius M.K.Čiurlionis, kurio kūryba sulaukė didžiulio pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, projektavo Rytis Valantinas. Jis sukūrė ir 100 litų banknotą, kuriame pavaizdavo pirmosios Lietuvos istorijos lietuvių kalba autorių, tautosakos puoselėtoją, švietėją Simoną Daukantą.
Pirmosios laidos 500 litų banknotą komponavo dailininkas Raimondas Miknevičius. Jame įamžino vieną žymiausių lietuvių tautinio atgimimo veikėjų, rašytojų, visuomenės veikėjų Vincą Kudirką.
Vėlesnių laidų šio nominalo banknotus tobulino dailininkas Giedrius Jonaitis.
Naujausi komentarai