Zigmas, atsiuntęs "Kokteiliui" nuotrauką, norėjo parodyti, kaip su senais arba trukdančiais medžiais elgiamasi Lietuvoje ir Vokietijoje.
"Pas mus, ilgai negalvoję, pjūklu verčia augalą ant šono, o vokiečiai seną, net virstantį medį paremia atramomis", – teigė skaitytojas.
"Kokteilis" abejoja, ar taip tikrai yra visoje Vokietijoje, o gražių pavyzdžių, kaip tausojame gamtą, apstu ir mūsų šalyje.
Sunku patikėti
Masyviausias augalas Žemėje sveria 1 385 tonas. Tai gigantiška sekvoja, praminta "Generolu Shermanu", auganti Kalifornijoje (JAV), Sekvojos nacionaliniame parke. Medžio aukštis – 83 m 8 cm, skersmuo – 7 m 7 cm. "Generolas Shermanas" yra didžiausias šiandien, tačiau, manoma, kad Crannell Creek Giant sekvoja, augusi netoli Trinidado, buvo didesnė už "generolą". Tas medis buvo nukirstas 1940-aisiais.
Kovoja dėl vietos po saule
Pagrindiniai faktoriai, lemiantys medžių gerą augimą, – švelnus klimatas, pakankama drėgmė, palanki medžiui dirvožemio sudėtis. Paprastai aukščiausi medžiai užauga miškuose, kur tarp jų vyksta savotiška konkurencija stiebtis į viršų gauti daugiau šviesos. Atvirose vietose esant pakankamam šviesos kiekiui, medžiai užauga žemesni, tačiau su tankesne ir platesne laja.
Spygliuočiai stebina aukščiu
Paprastoji eglė užauga 35–60 m, tačiau pasitaiko ir aukštesnių. Jų kamieno skersmuo 1–1,5 m. Šiuo metu aukščiausia yra 63 m aukščio, auganti Bosnijoje ir Hercegovinoje. Eglės įprastai gyvena 250–300 m. Anot tyrinėjančiųjų paprastųjų eglių amžių, jos gali sulaukti iki 400–600 m.
Europinis maumedis užauga iki 54 m aukščio ir iki 2 m kamieno skersmens. Degsnės maumedyne (Prienų savivaldybės teritorijoje) auga aukščiausias šios rūšies Lietuvoje medis, kurio aukštis – 46 m. Jo skersmuo 1,3 m aukštyje – 59 cm. Dabar aukščiausias žinomas europinis maumedis, augantis Tiuringijoje (Vokietija), yra 46,8 m aukščio.
Česka (397 719; visi medžiai gražūs, bet ąžuolai – gražiausi)
Naujausi komentarai