"Kokteiliui" pavyko sužinoti, kad kasmet būstų šildymo sezono metu smalkėmis sunkiai apsinuodija apie 100 žmonių.
Šios dujos atsiranda netinkamai naudojant dujinius, malkinius, akmens anglies ar kito kuro katilus, krosnis, židinius, kitas šildymo sistemas.
Anglies monoksidu dažnai apsinuodijama dėl per mažos ventiliacijos arba nevėdinamų katilinės patalpų. Neretai į gydymo įstaigas piliečiai būna išvežami ir dėl laiku neišvalytų dūmtraukių.
Mokykloje mums kalė į galvas, kad smalkės – bespalvės, bekvapės, beskonės ir nuodingos. Jas pastebėti įmanoma tik iš to, kokia liepsna dega prietaise. Jei liepsna – ne melsva, o geltona ar oranžinė, gali būti, jog jūsų įrenginys veikia netinkamai. Dažnai gęstanti katilo liepsnelė, stipriai aprasoję langai ar aprūkę puodai bei dujinių prietaisų paviršiai taip pat gali perspėti apie smalkių pavojų.
Patalpose, kuriose įrengti kūrenimo katilai ar dujiniai prietaisai, reikėtų įsirengti smalkių jutiklius. Mat už būste įrengtas dujų sistemas ir dujinius prietaisus, jų saugų eksploatavimą ir naudojimą esame atsakingi mes patys.
Apsinuodyti anglies monoksidu dėl dirbančių variklių išmetamųjų dujų galite ir garažuose, mechaninėse dirbtuvėse. Todėl išmetamosioms dujoms būtinai naudokite specialias žarnas, kurių vieną galą užmaukite ant išmetimo vamzdžio, o antrąjį išveskite į atvirą orą.
Jei pradės pykinti, svaigti galva, pulsuoti smilkiniai, didelė tikimybė, kad tai smalkių poveikis.
Jei tai atsitiko ne jums, o kitam žmogui, išveskite jį į gryną orą, atlaisvinkite veržiančius drabužius, apklokite, neleiskite užmigti ir duokite gerti karšto gėrimo. Ir būtina skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba nukentėjusį nuvežkite į artimiausią gydymo įstaigą.
Kad viso šito neįvyktų, neuždenkite ventiliacijos angų ar grotelių, dažnai vėdinkite patalpas, kuriose įrengtas katilas.
Česka (397 719; sulaukite pavasario neapsinuodiję smalkėmis)
Naujausi komentarai