Vilniaus apygardos teismui perduota vadinamoji „Daktarų“ baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai sunkiais nusikaltimais yra pateikti net 16 asmenų. Henrikas Daktaras ir Egidijus Abarius šioje byloje įvardijami organizuoto nusikalstamo susivienijimo organizatoriaus bei daugybės nusikaltimų užsakovais.
Ginkluoti ir labai pavojingi
Kaip pranešė Generalinė prokuratūra, kaltinamiesiems yra pateikti kaltinimai dėl šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis ir sprogstamąja medžiaga ginkluoto nusikalstamo susivieninijimo veiklos, 6 žmonių nužudymo sunkinančiomis aplinkybėmis, pasikėsinimo nužudyti 3 asmenis dėl savanaudiškų paskatų, plėšimų, neteisėto laisvės atėmimo, turto prievartavimų, neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis bei kitais nusikaltimais.
Pasak ikiteisminį tyrimą organizavusių ir jam vadovavusių Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorų, teismui perduota byla, kurioje yra virš 20 nusikalstamos veikos epizodų, dėl kurių apklausta daugiau kaip 160 asmenų.
Šią baudžiamąją bylą sudaro net 73 tomai dokumentų.
Žudė ir svetimus ir savus
Byloje kaltinamiesiems inkriminuoti sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai, padaryti 1993-2000 metais. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, nusikalstamo susivienijimo dalyvių padaryti nužudymai buvo susiję su įtakos įtvirtinimu, konkuruojančių dėl pelno ar „daktarų“ autoriteto nepaisančių nusikalstamo pasaulio atstovų pašalinimu.
Susivienijimo dalyviai pasižymėjo geru organizuotumu, buvo apsirūpinę ginklais – disponavo dideliu kiekiu automatų, pistoletų, granatų, sprogmenų. Pagrindinę nusikaltimų dalį sudarė veikos, susijusios su svetimo turto užvaldymu, tai –turto prievartavimai, plėšimai, kurių metu prieš nukentėjusiuosius buvo naudojami šaunamieji ginklai, fizinis ir psichologinis smurtas.
Kaltinamiesiems inkriminuojamas ir didelį atgarsį visuomenėje sukėlęs Sigito Čiapo ir Vinco Varno nužudymas 1996 metų pavasarį Kaune.
Prokuratūros H.Daktarui pateiktuose kaltinimuose yra nurodyta, kad jis organizuotą nusikalstamą susivienijimą subūrė 1993 metų vasario 21 d. ir jam vadovavo iki 2001-ųjų pabaigos. Teigiama, kad Kauno nusikalstamo pasaulio lyderiu tituluojamas H. Daktaras organizavo savo buvusių bičiulių Arvydo Mučinsko (Mačialka), Rimanto Ganusausko ir Roberto Borcherto (Karakaso) nužudymus bei pasikėsinimą nužudyti Vladimirą Seneckį (Turistas). Be to, Hena įtariamas turto prievartavimais, plėšimais, beveik milijono litų pasisavinimo organizavimu iš dabar jau bankrutavusios draudimo bendrovės.
Ikiteisminį tyrimą atliekantiems pareigūnams kol kas nepavyko rasti R. Ganusausko kūno.
Primetami "šampaninių" nusikaltimai?
H.Daktaras visus jam inkriminuojamus nusikaltimus neigia. Kaip savo laiške redakcijai rašė Henytė, jo jau pačios pirmos apklausos metu buvo reikalaujama duoti parodymus, bet kokius, nesvarbu apie ką, tik taip jam žadėta pagalba. Priešingu atveju pagrasinta įkalinimu iki gyvos galvos. „Tai gerbiamieji, aš jau atsėdėjau, už ką padariau ir ko nepadariau. Už ką dabar?“, - klausė savo tardytojų H.Daktaras.
Vėliau jis sužinojo, kad jam, anot jo, „klijuojami“ kažkokios „šampaninių“ gaujos nusikaltimai.
Kad tokia gauja Kaune tikrai buvo, portalui 1diena.lt yra sakiusi ir H.Daktaro žmona Ramutė Daktarienė. Pasak jos, šios gaujos vadeivai yra inkriminuojami net keturi sunkūs nusikaltimai, byla tebenagrinėjama teisme už uždarų durų, tačiau pats jų vadeiva – laisvėje, yra saugomas valstybės.
„Tas žmogus liudija, kad jų vadeiva irgi buvo Henrikas, nors kiti tai ir neigia. Na ir kas, kad jam inkriminuojami nusikaltimai yra įvykdyti tuo metu kai jis atlikinėjo bausmę, niekam tai neįdomu“, - sakė R.Daktarienė.
Pasak jos, H.Daktaro ir tos gaujos narių net amžiaus skirtumas didelis – kai jos vyrui buvo 36-eri metai, jiems tebuvo po 20-22 metus. „Kas galėjo būti tarp jų bendra? Tikrai nieko“, - įsitikinusi R.Daktarienė.
Ramutė teigia, kad jau apie 2005 metus juos pasiekė gandai, kad prieš jos vyrą kažkas rezgama, tačiau tuo netikėjo net pats Henrikas. “Jis vis sakydavo, kvailiai jūs, prie ko čia „šampaniniai“ ir aš. Čia jų reikalai. Jei jis būtų su jais susijęs, kažką padaręs, į Afriką būtų pabegęs, niekas nerastų“, - portalui 1diena.lt kalbėjo moteris.
Teismo sulaukė ne visi
Devyniems asmenims, įtariamiems dalyvaujant nusikalstamo susivienijimo veikloje, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas dėl jų mirties. Keturiems asmenims ikiteisminis tyrimas nutrauktas suėjus baudžiamosios atsakomybės senačiai, trims – paskelbta paieška.
Ikiteisminį tyrimą atliko Generalinės prokuratūros ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.
Naujausi komentarai