Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos piliečio vadovauta grupuotė JK išplovė 80 mln. eurų

2023-03-10 20:07

Lietuvos pilietis Deivis Grochiatskis kartu su Rusijos piliečiu Londone prie kelis metus buvo nuteisti dėl milžiniško masto pinigų plovimo ir grobstymo – lietuvio vadovautai tarptautinei nusikalstamai grupuotei per penkerius metus pavyko išplauti beveik 80 mln. eurų (70 mln. svarų), įgytų nusikalstamu būdu.

Lietuvos piliečio vadovauta grupuotė JK išplovė 80 mln. eurų
Lietuvos piliečio vadovauta grupuotė JK išplovė 80 mln. eurų / Scanpix nuotr.

Apie tai penktadienį pranešė bendrą tyrimą atlikę 15min ir britų nacionalinis transliuotojas BBC.

D. Grochiatskis šiuo metu atlieka 16 metų laisvės atėmimo bausmę. Rusijos pilietis Artiomas Terzianas pasiųstas už grotų 17-kai metų.

Nors britų teisėsauga skelbė sudavusi rimtą smūgį tarptautiniam organizuotam nusikalstamumui, tačiau didžiosios dalies išgrobstytų milijonų nepavyko rasti.

Su 100 puslapių apimties byla susipažino buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Petrauskas. Šiuo metu bendrovėje „Amlyze“ kriminalinių nusikaltimų prevencijos padaliniui vadovaujančio ekspareigūno manymu, milijonai eurų lietuvio ir ruso greičiausiai laukia užsienyje esančiose sąskaitose.

Britų pareigūnai šį tyrimą vadina didžiausia pinigų plovimo byla šalies istorijoje.

Pirmą kartą lietuvis ir rusas už pinigų plovimą buvo suimti 2018 metais. Įtarta, kad 2016–2018 metais jų tarptautinė grupuotė per fiktyvias įmones išplovė daugiau nei 40 mln. eurų (36 mln. svarų).

Jungtinės Karalystės teismas 2018 metais vyrus paleido į laisvę už užstatą. Kol vyko tyrimas, būdami laisvėje vyrai toliau vadovavo tarptautiniam nusikaltėlių tinklui ir 2018–2021 metais sugebėjo išplauti dar apie 39 mln. eurų (34 mln. svarų).

Kaip skelbiama tyrime, dalis šių pinigų – 11 mln. eurų (10 mln. svarų) – įgyti apgaulingai pasisavinus Jungtinės Karalystės valstybės remiamų paskolų lėšas. Paskolos buvo skiriamos smulkiajam verslui gaivinti per COVID-19 pandemiją.

Britų tyrėjų duomenimis, lietuvio ir ruso valdoma grupuotė buvo pasaulinio lygio nusikaltėlių tinklas, turėjęs ryšių įvairiose Europos, Azijos bei Amerikos šalys.

Kriminalistų surinktais duomenimis, Deivio ir Artiomo butus rytų Londone nusikaltėliai buvo pavertę grynųjų saugyklomis. Milijonai „juodųjų“ svarų čia buvo saugojami, skaičiuojami, kol mažomis sumomis lietuvių ir jų bendrininkų buvo paskirstomi ir išgabenami į Londono bankus, įnešant į gausių fiktyvių įmonių sąskaitas.

Didžioji dalis įmonių, į kurių sąskaitas nusikaltėliai įnešė pinigus, buvo įsteigtos ne Deivio ir Artiomo vardais. Įmonių steigėjai, direktoriai ir bankų sąskaitų valdytojai buvo kiti asmenys – Lietuvos, Latvijos, Rumunijos, Bulgarijos ir kitų šalių piliečiai. Nusikaltėlių „verslai“ nedalyvavo jokioje teisėtoje prekyboje, neteikė pelno ataskaitų, nemokėjo mokesčių, daugelis jų, nepaisant milijoninių įplaukų, buvo registruotos gyvenamosiose patalpose, todėl teismas padarė išvadą, jog įmonių pagrindinis tikslas buvo paslėpti nusikalstamu būdu gautas lėšas.

Bylos duomenimis, didžiausios sumos buvo pradangintos būtent per Deivio artimojo rato – giminių ar draugų iš Lietuvos – valdytas Londone registruotas įmones.

Penktadienį teismo sprendimą šioje byloje išgirdo dar du lietuviai, kaltinami bendrininkavimu – Aurimas Bielskis ir Nedas Kiviliauskas.

15min duomenimis, iš viso byloje minimi 30 lietuvių. Daugelis jų buvo pinigų plovimo schemose veikusių fiktyvių įmonių „direktoriai“.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų