Sekmadienį praūžusi liūtis su žaibais pridarė nuostolių ir gyventojams, ir įmonėms: degė namai, užtvindyta parduotuvė, į kanalizaciją išsiliejo teršalai, be elektros energijos buvo likę keli tūkstančiai elektros vartotojų.
Žaibai trankė į pastatus
Pasak priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Visuomenės informavimo skyriaus specialisto Gintauto Druktenio, pirmasis nuo gaisro iškrovos kilęs gaisras buvo užfiksuotas sekmadienio naktį, apie 2.15 val. Ugniagesiams buvo pranešta, kad Kėdainių rajone, Bladikių kaime liepsnoja ūkinis pastatas. Atvykus į įvykio vietą, dalis iš dviejų dalių (mūrinio tvarto ir daržinės) susidedančio pastato jau degė atvira liepsna. Gaisro metu sudegė apie 10 kv.m daržinės stogo, ugniagesiams pavyko išsaugoti netoliese stovėjusią malkinę. „Pastatai drausti, todėl tikimasi, kad patirtus nuostolius grąžins draudimo kompanija“, - sakė G.Druktenis.
04.44 val. pranešimą apie nuo žaibo kilusį gaisrą gavo ir Zarasų rajono ugniagesiai. Malūno gatvėje liepsnojo vieno aukšto mūrinis gyvenamasis namas. Atvykę ugniagesiai suprato, kad dega prie kamino esančios apšiltinimo medžiagos bei šiferinė stogo danga.
Sekmadienio vakarą, apie 18.15 val. trenkęs žaibas, uždegė gyvenamąjį namą Kaišiadorių rajone, Dainavos kaime. Atvykus ugniagesiams, namo stogas degė atvira liepsna. Gaisro metu išdegė apie 10 kv.m medinių stogo konstrukcijų, ugniagesiams teko nuardyti apie 5 kv.m. stogo šiferio.
Užsidegė transformatorinė
19.07 val. Utenos rajono ugniagesiams paskambinęs Ilčiukų kaimo gyventojas pranešė, kad nuo žaibo iškrovos jo gyvenamajame name užsidegė elektros skaitliukas, nuo kurio apdegė drabužiai ir apsvilo lova. Žmogus teigė, gaisrą užgesinęs pats, todėl ugniagesiai į jį nevyko.
Daug rimtesnis įvykis užfiksuotas 18.02 val. Utenos rajone, Nemeikščių kaime. Ugniagesiams atvykus į įvykio vietą kibirkščiavo aukštos įtampos laidai. Gelbėtojai panaudoję dialektrines žirkles atjungė elektros įtampą.
Pasak bendrovės „Rytų skirstomieji tinklai” (RST) Ryšių su žiniasklaidos vadovės Editos Sirutienės, gaisro metu aprūko transformatorinė, tačiau pati įranga ir jos funkcionalumas nenukentėjo.
Žmonės liko be elektros
Gamtos stichijos elektros tiekimo įmonei RST ir jos klientams atnešė nemažai rūpesčių: stipraus vėjo gūsiai vertė medžius ant elektros linijų - buvo nutrauktos vidutinės ir žemos įtampos elektros oro linijos, nuverstos oro linijų atramos (stulpai), stiprus žaibavimas pažeidė skirstomojo tinklo įrenginius. Dėl stichijos sukeltų padarinių nefunkcionavo keletą šimtų transformatorinių.
Dėl šių priežasčių skirtingais laiko tarpsniais elektros tiekimas vartotojams buvo sutrikęs įvairiuose rajonuose - po keletą tūkstančių vartotojų keletą valandų buvo be elektros - daugiausia Vilniaus, Utenos, Biržų, Molėtų rajonų gyventojams (Vilniaus rajone - Riešės, Rudaminos, Nemenčinės, Paberžės seniūnijos, Verkių ir Balsių gyvenvietės).
„Gavusios pirmuosius signalus apie elektros tiekimo sutrikimus, RST regioninės dispečerinės gedimams pašalinti išsiuntė operatyvines brigadas, joms talkino papildomos RST tinklo darbuotojų grupės, kurios ir ėmėsi visų įmanomų priemonių, kad elektros tiekimas būtų atstatytas kuo greičiau“, - pasakojo E.Sirutienė.
Didžioji dalis gedimų buvo pašalinti tą pačią dieną, tačiau RST duomenimis pirmadienį 6.30 val be elektros energijos Utenos rajone dar buvo likę apie 300 vartotojų, Vilniaus rajone - apie
60, Molėtų rajone - apie 180, Ignalinos rajone - apie 85, Ukmergės rajone - apie 18, Marijampolės savivaldybėje - apie 65 vartotojus.
Išsigando dėl ekologinės nelaimės
Sekmadienio vakarą (apie 17.53 val.) Molėtuose, sugedus stogo lietaus nutekėjimui buvo užtvindyta parduotuvės „Maxima“ prekybos salė ir pagalbinės patalpos. Išsigandus, kad gali kilti pavojus elektros instaliacijai, o prekes sugadins vanduo, parduotuvės darbuotojai pagalbos paprašė ugniagesių.
19.35 val. Utenoje sunerimta dėl galimos ekologinės avarijos. Pasak Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus Ričardo Vyganto, Krašuonos mikrorajono lietaus kanalizacijos kolektoriuje, po stiprios liūties pastebėtos naftos produktų dėmės. Į incidento vietą vėl buvo kviesti ugniagesiai. Jie pastatė dvi bonines, 10 ir 6 metrų užtvaras bei surinko nuo vandens paviršiaus teršalus. Avarijos likvidavimo darbai buvo tęsiami ir pirmadienį.
„Patikrinome visus kolektorius, juose pažeidimų neradome. Greičiausiai stipri vandens srovė nuplovė ant pačių kolektorių susikaupusius teršalus, kurie ant jų patenka iš gatvių ir kelių“, - sakė R.Vygantas.
Liūčių dar bus
Stiprių liūčių su perkūnija dažniausiai pasitaikydavo antroje vasaros pusėje, o šiemet jos užklupo jau birželio pabaigoje. Pagal meteorologų prognozes šią savaitę rytinėje ir pietrytinėje Lietuvos dalyje tikimasi sulaukti panašaus gamtos stichijų šėlsmo.
Liūties metu ir esant stipriam žaibavimui gyventojams patartina nesiartinti prie lauke esančių elektros įrenginių, nelaikyti šalia jų gyvulių, nesislėpti po medžiais, nebūti atviroje vietoje lauke, geriau pasislėpti pastogėje arba automobilyje, namuose išjungti televizorius, kompiuterius, kitą brangią techniką, nesinaudoti elektros įrenginiais namie ir elektriniais prietaisais lauke.
Naujausi komentarai