Pereiti į pagrindinį turinį

R.Šimašius: nauja nuteistųjų paleidimo tvarka naudinga visuomenei

2012-07-12 21:34
R.Šimašius: nauja nuteistųjų paleidimo tvarka naudinga visuomenei
R.Šimašius: nauja nuteistųjų paleidimo tvarka naudinga visuomenei / Tomo Lukšio (BFL) nuotr.

Naujoji nuteistųjų lygtinio paleidimo į laisvę tvarka yra rimtas postūmis bausmių vykdymo sistemai ir visuomenės saugumui, sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Įsigaliojus naujajam Probacijos įstatymui, Lietuvos pataisos namuose šią savaitę savo darbą pradėjo Lygtino paleidimo komisijos, vyksta pirmieji posėdžiai ir priimti pirmieji sprendimai.

Teisingumo ministerijos duomenimis, Lietuvoje veikiančios 14 kalinimo įstaigų iki liepos 1 dienos gavo 244 nuteistųjų prašymus išleisti juos į laisvę. Komisijos jau svarstė 25 prašymus, patenkinta11 prašymų - keturi Alytaus pataisos namuose, šeši Marijampolės pataisos namuose ir vienas Vilniaus.

R.Šimašiui ketvirtadienį lankantis Vilniaus pataisos namuose Rasų gatvėje čia posėdžiavo komisija ir svarstė penkis nuteistųjų prašymus dėl lygtinio paleidimo. Patenkintas tik vieno nuteistojo prašymas. Kiti netenkinti atsižvelgus, kad būdami daug kartų teisti lygtinai buvo paleisti iš pataisos namų ir vėl nusikalto.

Su žurnalistais sutikęs pasikalbėti nuteistasis sakė norįs savarankiškai gyventi, laisvėje apsisprendęs ieškoti darbo - moka statyti namus, mūryti židinius, klijuoti plyteles. Pataisos namuose jis praleido daugiau nei trejus metus, jam įgriso įkalinimo įstaigos rutina. Vilniaus pataisos namuose atlikdamas bausmę jis dirba valytoju.

R.Šimašius sakė, kad dabar įsigaliojusi nauja lygtinio paleidimo tvarka skaidresnė ir labiau apibrėžta.

''Iki liepos 1 dienos lygtinis paleidimas labiau vyko pagal formalumus - turi nuteistasis nuobaudų ar ne, neaiškūs buvo lygtinio paleidimo kriterijai", - tvirtino ministras.

Nuo šiol pataisos namų pareigūnui surašius socialinio tyrimo išvadą, kuri apibrėžia, kiek asmuo pasirengęs išeiti į laisvę, ši išvada pateikiama Lygtinio paleidimo komisijai. Ši su išvada susipažįsta, jei reikia, pabendrauja su pačiu nuteistuoju. Ji sprendžia, ar tenkinti, ar ne, ar iš dalies tenkinti, nustatant įpareigojimus.

Pasak R.Šimašiaus, lygtinai paleidžiant asmenį bus kreipiamas dėmesys, ar asmuo linkęs dalyvauti subkultūrų gyvenime, ar turi žalingų įpročių, kaip ketina su jais kovoti.

Ministras džiaugėsi, kad visuomenė aktyviai reiškia norą dalyvauti Lygtinio paleidimo komisijose - kelios dešimtys žmonių sutiko būti šių komisijų nariais.

Nuteistųjų lygtinio paleidimo skeptikams ministras sakė, kad Lietuvos įkalinimo įstaigose šiuo metu yra apie 10 tūkst. nuteistųjų, kurie anksčiau ar vėliau išeis į laisvę. Beveik pusė jų į laisvę išeis anksčiau ir dabar pati visuomenė spręs, kada asmuo gali išeiti į laisvę ir ar tam jau pasirengęs.

Teisingumo viceministras Gytis Andrulionis tvirtino, kad naujoji sistema įneš apčiuopiamo individualumo į kalinimo sistemą.

''Pati visuomenė dabar gali pasakyti - jis vertas sugrįžti ar ne, ji pasirengusi jį priimti, ar ne", - sakė viceministras.

R.Šimašiaus teigimu, jeigu lygtinai į laisvę paleistas asmuo įsipareigojimų nesilaikys, jeigu sistemingai pažeidinės lygtinio paleidimo sąlygas, jis keliaus atgal į įkalinimo įstaigą.

''Lygtinis paleidimas susijęs su sąlygų laikymųsi", - pabrėžė R.Šimašius.

Liepos 1-ąją Lietuvoje įsigaliojo naujas Probacijos įstatymas ir su juo susiję kiti teisės aktai. Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų  procese atsiranda nauja grandis – lygtinio paleidimo komisijos.11 įkalinimo įstaigų veiks 14 lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijų.

Komisijos sudarytos iš aštuonių narių ir sekretoriaus, kuris nėra komisijos narys. Atstovai komisijos nariais paskirti vienerių metų laikotarpiui. Bausmių vykdymo sistemos darbuotojai negali sudaryti daugiau kaip pusės visų komisijos narių.

Pasak Kalėjimų departamento, tikimasi, kad visuomenės atstovų dalyvavimas komisijose padidins priimamų sprendimų dėl lygtinio paleidimo objektyvumą.

Pagrindinės komisijų funkcijos – priimti sprendimą taikyti arba netaikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, kuris pagal įstatymus turi teisę prašyti išeiti į laisvę anksčiau laiko, nagrinėti nuteistųjų prašymus lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos, socialinio tyrimo išvadas, teismo nutartis atsisakyti patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, vertinti nuteistojo elgesį bausmės atlikimo metu įkalinimo įstaigoje, taikytas socialinės reabilitacijos priemones ir jų įvykdymo rezultatus, nusikalstamo elgesio riziką pakartotinai nusikalsti ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos sprendimui dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų taikymo, taip pat teikia rekomendacijas pataisos įstaigai ir nuteistajam dėl tolimesnės nuteistojo socialinės reabilitacijos, nuteistojo nusikalstamo elgesio rizikos mažinimo.

Šią vasarą Lietuvoje turėtų būti pradedami naudoti prie kulkšnies ar rankos pritaisomi įrenginiai, kurie leistų stebėti, ar asmuo būna toje vietoje ir tuo metu, kur ir kada jis įpareigotas būti, pavyzdžiui, namuose naktį.

Vilniaus pataisos namų direktorius Arvydas Ižička BNS yra sakęs, kad penki nuteistieji parašė prašymus, kuriuose sutinka būti paleisti į laisvę anksčiau laiko naudojant elektroninę apyrankę.

Elektroninės kontrolės prietaisas nuteistajam bus užsegamas teismo sprendimu ir tik tam asmeniui sutikus.

Pasak A.Ižičkos, prašymus parašę nuteistieji teigia, kad į laisvę anksčiau siekia išeiti norėdami pasirūpinti savo pagyvenusiais tėvais.

Teisingumo ministras R.Šimašius ketvirtadienį sakė, kad Lietuva kol kas turi tik šimtą elektroninių apyrankių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų