Arvydas Juozaitis – apie mums savą, bet beveik nepažįstamą Rygą Pereiti į pagrindinį turinį

Arvydas Juozaitis – apie mums savą, bet beveik nepažįstamą Rygą

2011-05-16 17:44
Arvydas Juozaitis – apie mums savą, bet beveik nepažįstamą Rygą
Arvydas Juozaitis – apie mums savą, bet beveik nepažįstamą Rygą / Kęstučio Vanago (BFL) nuotr.

Leidykla „Alma littera“ išleido filosofo, rašytojo, politiko, buvusio Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir tarybos nario Arvydo Juozaičio knygą „Ryga – niekieno civilizacija“.

Keletą pastarųjų metų autorius gyveno Latvijoje, tad, remdamasis ir asmenine patirtimi, ir istoriniais dokumentais, knygoje jis pasakoja apie Latvijos kultūrą, politiką, literatūrą, demografiją ir kitus dalykus.

„Apie Latviją žinome labai nedaug, – sako Arvydas Juozaitis. – Dainų šventės, Raimondas Paulas, Laima Vaikulė, saldainių fabrikas „Laima“, mikroautobusai „Latvija“, strimelės  ir... tyla, kurioje dar visai neseniai plyšavo Rygoje pagamintas radijo imtuvas VEF.

Knyga gimė panirus į Rygos pasaulį – tiek latviškąjį, išmokus kalbą, tiek rusiškąjį, nepamiršus kalbos. Šios abi kalbos padėjo suprasti, kokia toji nūdienė Rygos ir visos Latvijos civilizacija... Labai keista civilizacija, kurios Lietuva nepažįsta. O pažinti reikia, antraip mums nepavyks išgelbėti svetimų civilizacijų atakuojamo baltiškojo pasaulio.“

„Arvydas Juozaitis eseistine forma bando perteikti tai, kas beveik neįmanoma – miesto dvasią. Ir jam tai lengvai pavyksta – sudėtingos istorinės peripetijos pateikiamos kaip gero detektyvo siužetinės linijos, nuosekliai audžiamas margaspalvis miesto audinys. Tiesą sakant, ši knyga ne tik  apie Rygos miestą, o apie Latvijos istoriją bei dvasią, apie lietuvius, apie viso baltiškojo regiono santykius“, – sako leidyklos direktorė Danguolė Viliūnienė.

Skvarbus rašytojo žvilgsnis pastebi tai, ko nemato trumpam pas kaimynus užsukęs lietuvis. Latvija ir Lietuva – panašios, tačiau vis dar nemokančios tautinio šokio šokti poroje. Autorius siūlo į kaimyninę šalį pažvelgti kaip į neatrastą civilizaciją, kurioje rastume daugiau skirtumų nei bendrumų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra