Ir pralinksmina, ir ausis rėžia Pereiti į pagrindinį turinį

Ir pralinksmina, ir ausis rėžia

2004-08-13 09:00

Kavinėse

Ir pralinksmina, ir ausis rėžia

Verslininkai, siekiantys atsidaryti restoraną, kavinę, barą ar paprasčiausią viešojo maitinimo įstaigą, susiduria su begale finansinių problemų. Jiems rūpi ne tik, koks bus interjeras, koks maistas bus ruošiamas, kokį kolektyvą suburti, bet ir kokia muzika skambės. Paradoksalu, bet muzika, daugeliui atrodanti tik smulkmena, gali net atbaidyti lankytojus.

Turi savus stilius

Uostamiesčio kavinės viena nuo kitos skiriasi ne tik interjeru, meniu ar padavėjų šypsenomis, bet ir muzika. Savitą, egzotiškų šalių valgiaraštį siūlančios kavinės stengiasi, kad klientus suptų ir tuos kraštus primenanti aplinka, skambėtų speciali muzika. “Pas Paolo” besigardžiuojantieji pica girdi italų estrados žvaigždžių dainas. Ši muzika lankytojus nukelia į picos tėvynę Italiją.

Bare “Kitas krantas” radijo ar lietuviškos muzikos niekada neišgirsi. Klientams čia skamba lengvas džiazas ar melodijos su rytietiškais elementais. “Kito kranto” padavėja Skaistė Kliaugaitė pastebėjo, kad tokia muzika lankytojams patinka, o nusiskundimų jai klausytis neteko. Padavėja prisiminė atvejį, kai vienas klientas prašė pagroti Džordanos Butkutės dainas. Savitą restorano “Boogie Woogie” interjerą papildo ir džiazo, bliuzo, lengvo roko melodijos. Šiame restorane lankytojai niekada neišgirs lietuviškų “čiastuškių” ar vakarietiškų “hitų”. Restorano vadybininkė Jurgita Labokienė pastebėjo, kad ši muzika labiausiai patinka užsieniečiams ir tiems, kuriems daugiau nei trisdešimt. Priekaištų dėl muzikos dažniausiai reiškia jaunuoliai. Jie net atsineša plokštelių ir prašo jas pagroti. “Kai labai įgrysta, tada pagrojame, bet tik tada, kai tai ne koks “bumčikas”, - sakė vadybininkė.

Neseniai duris atvėrusi kavinė-bistro “Alėja” jau turi nuolatinių klientų, kuriems patinka ispaniškos melodijos. Pasak padavėjos Ritos, lankytojams švelni, lyriška muzika labai patinka.

Visą dieną – radijas

Bare “Nepraeik pro šalį” visą dieną skamba radijo stoties “Laluna” transliuojama muzika. Ši radijo stotis dažniausiai “užėmusi” ir kavinę “Viskas lietuviška”. Anot čia dirbančios Editos, “Lalunos” teikiama informacija apie pajūrį labai praverčia poilsiautojams.

“Arbatos ir kavos namuose” gurkšnojantys kavą ar arbatą lankytojai dažniausiai girdi kurios nors radijo stoties muziką. “Muziką stengiamės kuo tylesnę groti, kad lankytojai galėtų ramiai pasišnekučiuoti”, - sakė padavėja Aina.

“Juodojo katino smuklėje” padavėjoms yra nurodyta, kokią muziką groti dieną, kokią vakarais. Dieną čia skamba radijo stočių transliuojamos melodijos, o vakarais – šokių. Populiarioji muzika dažniausiai skamba ir kavinėje “Storuliukas”. Pasak padavėjos Jurgitos, čia galima išgirsti tiek lietuviškų, tiek rusiškų, tiek vakarietiškų, vadinamųjų “hitų”.

Kavinėje “Žemaitija” dieną skamba radijo stočių transliuojama muzika, o vakarais čia “gyvai” dainuoja grupės “Regis” ir “Prie jūros”. Padavėja Raimonda Šalčiūtė dienraščiui sakė, kad šių grupių muzika “išjudina” lankytojus. “Kartais šokėjų net nebesutalpina aikštelė, tada net padavėjams sunku praeiti”, - pasakojo Raimonda.

Visų kavinių darbuotojai lyg susitarę tvirtino, kad jiems muzika netrukdo, o dažniausiai jie jos net negirdi.

Problemų nebekyla

Lietuvių verslininkai jau pradeda suprasti, kad muzika nėra kaip oras, kuriuo kvėpuojame nemokamai. Kavinėje muzika vilioja klientus lygiai taip, kaip ir meniu ar graži aplinka. Skambanti muzika neša pelną, todėl atlygis priklauso ir jos autoriui. Lietuvoje autorių teises gina asociacija LATGA-A, o AGATA administruoja atlikėjų ir fonogramų gamintojų teises. Praėjusiais metais LATGA-A Klaipėdos skyrius surinko 241 tūkst. litų, t.y. 31 tūkstančiu daugiau nei 2002 metais. Asociacijos inspektorė Klaipėdoje Ramunė Teresė Jakštytė-Kantautienė sakė, kad uostamiesčio verslininkai jau neraginami sumoka mokesčius, o naujų viešojo maitinimo įstaigų savininkai patys susiranda LATGA-A. “Problemos, kokia buvo prieš keletą metų, jau nebėra”,- sakė inspektorė.

Tarifas, kurį restorano, kavinės, baro, valgyklos ar užeigos savininkas moka Autorių teisių gynimo asociacijai, priklauso nuo įstaigos pobūdžio bei nuo jos ploto. Pinigai autoriams paskirstomi pagal radijo ir televizijos stočių programas, kuriose jie nurodo transliuotus kūrinius. Viešojo maitinimo įmonių savininkai neprivalo pristatyti asociacijai atliktų kūrinių sąrašus, nebent yra tokia galimybė.

AGATA inspektorė Klaipėdos apskrityje Irina Tkačiova dienraščiui sakė, kad pastaruoju metu konfliktų su verslininkais nebekyla. Šią vasarą kurortiniuose miestuose besidarbuojanti inspektorė tvirtina, kad didžiausia problema – šalta vasara ir poilsiautojų stygius. I. Tkačiova pastebėjo, kad Palangos kavinėse dieną dažniausiai skamba radijas, o vakarais – “gyvai” atliekama muzika.

Kenkia sveikatai

Garsiai skambanti muzika gali sukelti sveikatos sutrikimų. Yra griežtai nustatyta, kokiu garsu turi skambėti muzika. Pagal Lietuvos higienos normas, restoranuose, baruose bei kavinėse foninė muzika neturi skambėti garsiau nei 55 decibelai, o kai ji atliekama “gyvai” – 80. Sudėtingiau yra lauko kavinėse – nuo 6 iki 18 valandos muzika čia negali skambėti garsiau nei 75 decibelai, nuo 18 iki 22 val. – 70, o nuo 22 iki 6 val. – 45 decibelai. Praėjusiais metais Klaipėdos visuomenės sveikatos centro darbuotojai matavo garsą uostamiesčio viešojo maitinimo įstaigose. Tyrimas parodė, kad kai kuriose įstaigose pažeidžiama nustatyta norma: kavinės “West side” salėje muzikos garso lygis siekė 85 decibelus, o “Kurpiuose” – 92.

Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausioji ekspertė Nina Gendvilienė nesupranta, kodėl lankytojai toleruoja tokį triukšmą. “Šių įstaigų vadybininkų teigimu, toks muzikos garsas žmones tenkina. Naktiniuose klubuose garso lygis net aukštesnis, o lankytojų ten daug. Besilinksminantys žmonės neprieštarauja, kad muzika skamba garsiai, net jei susikalbėti neįmanoma”, - sakė ekspertė. Jai nesuprantama ir tai, kad patys darbuotojai nesiskundžia dėl triukšmo. N. Gendvilienės manymu, esant tokiam triukšmui, jie turėtų vaikščioti su ausinėmis. “Tik įdomu, kaip padavėjai tada priimtų užsakymus”, - svarstė ji.

Šią vasarą Sveikatos apsaugos skyriaus darbuotojai dar negavo iš gyventojų skundų dėl triukšmo greta esančiose pasilinksminimo vietose. Dauguma gyvenamuosiuose namuose įrengtų kavinių pasirūpino tinkama garso izoliacija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų