Pereiti į pagrindinį turinį

A. J. Greimo atminimas įamžintas pašto ženklu

2017-03-02 09:11
DMN inf.

Iškilaus, visame pasaulyje garsaus lietuvių mokslininko, vadinamosios Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjo Algirdo Juliaus Greimo šimtosios gimimo metinės bus pasitiktos jam skirtu pašto ženklu. Apyvartoje pašto ženklas pasirodys kovo 4-ąją.

Algirdas Julius Greimas
Algirdas Julius Greimas / J.–M. Floch/„Unesco“ archyvo nuotr.

Tęstinės serijos „Garsūs pasaulio žmonės, kilę iš Lietuvos“ pašto ženklą, kuriuo pažymimos šimtosios A. J. Greimo gimimo metinės, sukūrė dailininkė Aušrelė Ratkevičienė. Ženklas išleidžiamas 200 tūkst. egzempliorių tiražu, jo nominalas – 0,39 euro.

„Ši pašto ženklų serija – pasididžiavimo Lietuva ir jos žmonių pasiekimų visame pasaulyje liudijimas. Netrukus išleisimas pašto ženklas primins apie pasaulinio masto mokslininką – lietuvį A. J. Greimą, kurio idėjos didžiulio atgarsio sulaukė ne tik Europoje, bet ir kituose žemynuose.

Pašto ženklai, užklijuoti ant laiškų, pasklinda po visą platųjį pasaulį, todėl neabejoju, kad jų „kelionė“, prasidėsianti gimtojoje Lietuvoje, kaip ir A. J. Greimo idėjos, pasieks tolimiausias šalis, tarp jų – ir Frankofonijos pasaulį, kurio itin svarbia dalimi yra tapęs mūsų tautietis“, – pažymėjo Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento vadovė Rasa Kruopaitė-Lalienė.

Kartu su pašto ženklu, kuriuo įamžinamas A. J. Greimo atminimas, apyvartoje pasirodys ir pirmosios dienos vokas – ant jo pavaizduotas semiotinis kvadratas, t. y. A. J. Greimo sukurtos savitos semiotikos teorijos branduolys. Šeštadienį pašto korespondencija, apmokama naujuoju pašto ženklu, Vilniaus centriniame pašte bus antspauduojama pirmosios dienos datos spaudu.

„Būti semiotiku – kelti prasmės klausimą“

Literatūrologas, semiotikos profesorius Kęstutis Nastopka sako, kad A. J. Greimas pasauliui pirmiausia žinomas kaip Paryžiaus semiotikos mokyklos įkūrėjas. „Lietuviai geriau jį pažįsta kaip senųjų lietuvių tikėjimų tyrėją ir eseistą. Karo metais Lietuvoje A. J. Greimas aktyviai dalyvavo antinacinėje veikloje, o po karo įsikūręs Prancūzijoje įsitraukė į antisovietinę rezistenciją“, – teigė K. Nastopka.

A. J. Greimas pats vienas ir su savo mokiniais prancūzų kalba yra išleidęs per dešimtį knygų, maždaug tiek pat jo originalių bei verstinių knygų išspausdinta ir lietuvių kalba.

„Mano intelektualinis kelias iš dalies paaiškinamas mano kilme ir tais įvykiais, kuriems atsivėrė mano jaunystės Lietuva. Būti semiotiku – tai kelti prasmės klausimą. Karas, jo absurdiškumas skatino susirūpinti prasme tų baisybių, kurios vyko prieš jūsų akis. Tai ir buvo manasis psichologinis fonas“ – taip interviu Paryžiaus dienraščiui Le Quotidien de Paris yra teigęs A. J. Greimas. 

2017-uosius Seimas yra paskelbęs A. J. Greimo metais, o Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) šimtąsias A. J. Greimo gimimo metines įtraukė į pasaulio kultūrai, švietimui, mokslui, istorinei atminčiai svarbių sukakčių sąrašą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų