Knyga apie mokyklą – reikšminga istorijai
Juozo Karoso muzikos mokykla šį rudenį sulaukė itin džiugaus ir įsimintino įvykio – Nelės Gricienės sudarytos ir Klaipėdos S.Jokužio leidyklos-spaustuvės išleistos knygos „Juozo Karoso muzikos mokykla“ apie šią mokyklą pristatymo.
Ilsisi rašydama
Istorinė atmintis – tai unikali savybė, kuria kaip jokia kita būtybė žemėje apdovanotas žmogus. Remdamiesi istorine praeitimi mes kuriame dabartį ir ateitį, jos dėka turime galimybę prikelti ir įprasminti daugelio šviesių žmonių gyvenimus ir darbus, kuriuos nenumaldomas laikas jau spėjo nunešti į užmarštį. „Atmintis – reikalingiausia gyvenimo gėrybė“ – savo naujoje knygoje rašo jos autorė ir sudarytoja N.Gricienė, ilgametė Klaipėdos S.Šimkaus konservatorijos teorinių dalykų dėstytoja, chorų dirigentė.
Atidavusi duoklę pedagoginiam darbui, N.Gricienė, jos žodžiais tariant, išėjo į užtarnautą poilsį ir... rado itin savitą ir įdomų būdą ilsėtis - ji rašo knygas, praskleidžiančias istorijos uždangą. 2002-aisiais buvo išleista jos pirmoji knyga „Gyvenimas tarp natų“, pasakojanti apie N.Gricienės vyro šviesaus atminimo karinio orkestro dirigento, instrumentuotojo, daug metų dėsčiusio orkestrinį dirigavimą Lietuvos muzikos akademijos Klaipėdos fakultetuose, gyvenimą ir darbus. 2003-iųjų rudenį pasirodė antroji N.Gricienės knyga „Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorija“.
Kodėl šįkart Juozo Karoso muzikos mokykla? Tame esama ir dabartinio mokyklos direktoriaus Sigito Kuso „kaltės“: artėjant reikšmingai 60-ies metų mokyklos jubiliejinei datai, jam kilo knygos idėja, kuri N.Gricienės, tikros Klaipėdos muzikinio gyvenimo patriotės, nuoširdaus atsidavimo ir kruopštumo dėka buvo įgyvendinta.
Dvi gyvavo kaip viena
Tinkamai sudaryta, nuosekli ir logiška trijų skyrių knygos struktūra, daug nuotraukų leidžia lengvai, su dideliu susidomėjimu skleisti knygos lapus, susipažįstant su 60-ies metų trukmės mokyklos gyvenimu, kuris glaudžiai susijęs su Klaipėdos ir visos Lietuvos švietimo, muzikinio ugdymo, muzikinės kultūros istorine raida.
Pirmajame knygos skyriuje išraiškingai ir tikroviškai pateikiamas istorinis pokarinės Klaipėdos fonas. Tuomet itin sunkiomis sąlygomis buvo atkuriama pirmoji Klaipėdos muzikos mokykla (dabartinė S.Šimkaus konservatorija).
„Nė viena Lietuvos muzikos mokykla nepatyrė tokių išgyvenimų ir nesikūrė ant griuvėsių“, – autorė N.Gricienė cituoja J.Karosą, pirmąjį septynmetės muzikos mokyklos, įkurtos 1948-ųjų kovo 1-ąją, direktorių. Šios dvi mokyklos (S.Šimkaus konservatorija ir septynmetė) net 13 metų gyvavo kaip viena, nepaisant nepriteklių bei skurdo (nebuvo instrumentų, natų bibliotekos, tinkamų patalpų ir kt.).
J.Karoso ir jo kolegų (pirmųjų mokyklos pedagogų Adomo Kužmarskio, Klemenso Griauzdės, Onos Beinorienės, Pavelo Pokrovskio, Aurelijos Daunorienės, Juozo Klimo, Kazimiero Biliūno ir kitų) begalinio entuziazmo, darbštumo, optimizmo dėka ji tapo tikru muzikos skleidimo ir muzikos ugdymo židiniu.
Atskleista J.Karoso veikla
Išsamiai knygoje aprašyta J.Karoso – kompozitoriaus, dirigento, publicisto biografija atskleidžia universalią pasiaukojančią ir nuoširdžią asmenybę.
Knygoje randame muzikologės prof. Daivos Kšanienės straipsnį „Juozo Karoso nuopelnai Klaipėdai“, kuriame išskirtas ypatingas šio menininko indėlis į miesto kultūrą: „Per vienuolika Klaipėdoje praleistų metų J. Karosas padėjo miesto muzikinio gyvenimo pagrindus: vadovavo kameriniam orkestrui, dirigavo chorams, organizavo dainų šventes, buvo atsidavęs pedagoginiam darbui. (...) Gal kur kitur jis buvo vienas iš daugelio, bet Klaipėdoje – išskirtinis, svarbiausias muzikinio gyvenimo veikėjas, organizatorius, turėjęs didelį autoritetą“.
Tad simboliška ir natūralu, kad 1990 metais tuomet 1-ajai septynmetei muzikos mokyklai buvo suteiktas garbingas Juozo Karoso vardas.
Pavyzdys klaipėdiečiams
Ypatingo dėmesio knygoje susilaukė buvęs J.Karoso mokinys, vėliau kolega – Juozas Klimas, kuris per 20 vadovavimo mokyklai metų (1961-1981) paliko neišdildomą pėdsaką jos pagrindinių mokymo ir ugdymo procesų formavime, koncertinės veiklos organizavime. Šviesaus atminimo J.Klimas buvo puikus violončelininkas, mokytojų kamerinio orkestro įkūrėjas, talentingas pedagogas, draugiškas, dėmesingas, šiltas žmogus. Prof. Saulius Sondeckis, kurio solidus straipsnis „Muziką renkasi idealistai“ praturtino knygą įdomiais prisiminimais ir originaliomis mintimis, apie J.Klimą rašo: „Pavyzdys klaipėdiečiams – Juozas Klimas. Apie jį nerašė pasaulio laikraščiai. Jis pureno, kūrė savo muzikinį sodą ir padėjo daugeliui žmonių atrasti muzikavimo džiaugsmą“.
Su didele meile ir atsidavimu mokyklai ir jos mokytojų kolektyvui, muzikinio ugdymo ir koncertinės veikos tradicijas tęsė 12 metų jai vadovavęs šviesaus atminimo direktorius Povilas Visockis. Dabartinė aktyvi ir įdomi mokyklos veikla vystoma jau 15-uosius metus vadovaujama S.Kuso.
Knygoje nuosekliai ir išsamiai aprašomi visų mokyklos skyrių (fortepijono, styginių, pučiamųjų, liaudies instrumentų, akordeono, teorinio ir chorinio dainavimo) darbai. Mokyklos ugdytiniai koncertuoja Klaipėdoje, kituose Lietuvos miestuose, įvairiose užsienio šalyse.
Dalyvauja ir laimi šalies ir tarptautiniuose konkursuose, festivaliuose. Mokykla gali pasidžiaugti jau tradiciniais tapusiais renginiais: Juozo Karoso konkursu-festivaliu, projektu „Mano šeima“, įvairiais teminiais koncertais ir kitais.
Pagerbė mokytojus
Didelė pagarba ir dėmesys knygoje skiriamas nelengvam, pasiaukojančiam, kilniam muzikos mokytojo darbui. Antrajame knygos skyriuje skaitome buvusių ir dabartinių mokytojų atsiminimus, pamąstymus, lūkesčius ir linkėjimus. Daugelį jų, jau nebedirbančių, dešimtmečius atidavusių pedagoginiam darbui, surado ir šnekino pati knygos autorė N.Gricienė. Kai kurie jų knygos pristatymo šventėje prisipažino, kad ji privertė juos prisiminti tai, ką jau patys manė yra užmiršę. Tad laiku suspėta užfiksuoti svarbius mokyklai istorinius momentus.
Itin malonu, kad didžioji dalis šiuo metu mokykloje dirbančių mokytojų yra buvę J.Karoso muzikos mokyklos moksleiviai.
Knygos pristatymo popietę J.Karoso muzikos mokyklos salė buvo pilna šventiškai nusiteikusių Klaipėdos muzikinio gyvenimo veikėjų. Kaip ir dera muzikos meną puoselėjančiai institucijai, knygos pristatymo metu skambėjo muzika: nuotaikingai griežė mokyklos mokinių styginių orkestras (vad. Danguolė Budzinauskienė), koncertmeisterė Liudmila Parfeniuk), jaudinančiai nuskambėjo mokytojo Gintaro Jonaičio birbyne atliekamas Jono Švedo „Raliavimas“.
Renginio metu N.Gricienė jaudinosi, džiaugėsi ir dėkojo visiems, prisidėjusiems prie knygos atsiradimo. Naujosios knygos egzemplioriais buvo apdovanoti mokyklos senjorai: Ada Pavličenko, Liucija Japertienė, Gracija Gecevičienė, Margarita Vasiljeva, Viktorija Kripienė, Alfonsas Šatkus, Palmira Laurinavičienė, Juozas Čižauskas, Vida Lebrikienė.
Investicija į ateitį
Dėkota knygos recenzentams Klaipėdos universiteto docentams Rūtai Vildžiūnienei ir Robertui Varnui, už pagalbą ją leidžiant – Lietuvos kompozitorių sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkui prof. Remigijui Šileikai, už išsamius ir reikšmingus straipsnius – KU Menų fakulteto lektorei Violetai Klimaitei-Ganusauskienei, J.Karoso muzikos mokyklos vyr. mokytojai Miglei Mosėnienei ir kitiems.
Nuoširdžių padėkos žodžių už gražų knygos išleidimą, supratingą ir šiltą bendradarbiavimą susilaukė leidykla-spaustuvė ir jos savininkas Saulius Jokužys.
Mokyklos bendruomenę pradžiugino Klaipėdos miesto mero Rimanto Taraškevičiaus apsilankymas šventėje. Įkvėpė jo sveikinimai ir gražūs linkėjimai mokyklai ir jos mokytojams.
Direktorius S.Kusas, kurio rūpesčio dėka knyga įgavo materialų pavidalą, dėkojo pagrindiniam rėmėjui – „Limarko” laivininkystės kompanijai, rėmėjams – Klaipėdos miesto savivaldybei, S.Karoso labdaros ir paramos fondui, Šiaulių bankui, bendrovei „Omnitel“ ir kitiems.
„Muzikos skleidimo darbas yra kilniausias darbas, todėl jis turi būti kilniai ir su pamėgimu atliekamas“, – ši J. Karoso mintis, kuria direktoriaus S.Kuso įvadiniame straipsnyje „Muzikos sklaida – investicija į vaiko ateitį“ pradedama knyga, galėtų būti apibendrinta knygos išvada, pažyminti reikšmingą ir kilnų dabartinių mokyklos mokytojų darbą ugdant jaunąją kartą. Gabiausi J.Karoso muzikos mokyklos mokiniai (buvę ir dabartiniai) skleidžia muzikos meną Lietuvoje ir kitose pasaulio šalyse. Jų veikla pokalbių ir atsiminimų forma pateikiama trečiajame knygos skyriuje.
Knyga „Juozo Karoso muzikos mokykla“ – tai svarbus kultūrinio palikimo įamžinimas, tapęs mokyklos 60-mečio įžanga. Mokyklos jubiliejiniai renginiai vyks 2008-ųjų kovą.
Naujausi komentarai