Kritikai: režisierius A.Grikevičius buvo išskirtinis kino profesionalas Pereiti į pagrindinį turinį

Kritikai: režisierius A.Grikevičius buvo išskirtinis kino profesionalas

2011-01-04 19:14
Kritikai: režisierius A.Grikevičius buvo išskirtinis kino profesionalas
Kritikai: režisierius A.Grikevičius buvo išskirtinis kino profesionalas / INNA (Fotodiena.lt) nuotr.

Antradienį po ilgos ir sunkios ligos miręs lietuvių kino režisierius, Nacionalinės premijos laureatas Almantas Grikevičius buvo aukšto lygio profesionalas ir tikras kino autorius, teigia kino kritikai.

"Tai buvo vienas iš didžiųjų lietuvių kino autorių, būtent autorius par excellence, profesionaliausiais 7-ojo ir 8-ojo dešimtmečių režisierius", - BNS sakė kino kritikė Živilė Pipinytė.

"Jis sugebėjo pasakyti daug daugiau nei kiti, nes mokėjo pasakyti tiesą, išvengdamas žodžių, ir tokią tiesą, kurios galbūt žodžiais nebūtų galima išsakyti. Labai gaila, kad didžioji dalis jo originalių sumanymų taip ir liko neįgyvendinti", - tvirtino Ž.Pipinytė.

Anot kino kritikės Rasos Paukštytės, A.Grikevičius itin sėkmingai derino lyrines filmų temas su dinamišku ir energingu montažu.

"Jis sukūrė labai įvairių filmų: ir dokumentinių, ir meninių. Tų filmų temperamentas visada šiek tiek skyrėsi, tačiau buvo matyti, kad tai A.Grikevičiaus filmai, nes jie buvo sudėtingos minties. Jis buvo aukšto lygio profesionalas, sukūręs ir poetinio kino etalonu vadinamus "Jausmus", ir įdomų bei profesionalų detektyvą "Veidas taikinyje", - kalbėjo R.Paukštytė.

Pasak pašnekovės, itin didelę įtaką režisierius padarė lietuviškam dokumentiniam kinui.

"A.Grikevičius vadinamajai poetinei lietuviškai dokumentikai padarė labai didelę įtaką. Filmais "Saulės pasakos", "Laikas eina per miestą" jis padarė įtaką ne tik dokumentiniam kinui, bet ir vaidybiniui. Šiuos filmus visada prisimena tokie režisieriai kaip Algimantas Puipa, Audrius Stonys", - sakė kino kritikė.

A.Grikevičius gimė 1935 metų birželio 7 dieną Kaune. 1965 metais jis baigė Maskvos kinematografijos institutą, Režisūros fakultetą.

Didžiuliai A.Grikevičiaus nuopelnai lietuvių dokumentiniam bei vaidybiniam kinui. Jis sukūrė legendomis tapusius dokumentinius filmus "Saulės pasakos" (1964), "Trys taktai" (1966), "Laikas eina per miestą" (1966), "Malda už Lietuvą" (1991), "Pastabos gyvenimo būdo paraštėse" (2002), "Bandymas išsiaiškinti" (2003), vaidybinius filmus "Jausmai" (1968), "Ave vita" (1969), "Saduto tuto" (1974), "Sodybų tuštėjimo metas" (1976), "Veidas taikinyje" (1978-1979), "Faktas" (1980), "Savaitgalis pragare" (1987).

Filmas "Jausmai" 1995 metais lietuvių kino kritikų buvo išrinktas geriausiu visų laikų lietuvių vaidybiniu filmu. "Faktas" - vienintelis lietuviškas filmas, rodytas Kanų kino festivalio konkursinėje programoje.

Už nuopelnus nacionaliniam kino menui 1981 metais A.Grikevičiui buvo suteiktas Nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas, 1984 metais skirta Respublikinė premija, 2004 metais - Vyriausybės meno premija.

2005 metais režisierius apdovanotas ordino "Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžiumi.

Pernai A.Grikevičius tapo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra