Minint Baltų vienybės dieną, Agluonoje, Latvijoje atidengtas paminklas Lietuvos karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai.
Beveik dvi tonas sveriančią skulptūrą sekmadienio vidudienį Agluonos bazilikos šventoriuje atidengė Lietuvos ir Latvijos kultūros ministrai Šarūnas Birutis bei Dacė Melbardė, abiejų šalių katalikų bažnyčios dvasininkai.
„Karaliaus Mindaugo ir karalienės Mortos kapavietės pažymėjimas ir paminklo, įamžinančio jų žūties vietą, pastatymas Agluonoje primins Lietuvos istorijos šlovę ir užtikrins dviejų išlikusių baltų tautų – lietuvių ir latvių bendras šaknis ir vienybę“, – ceremonijoje sakė Lietuvos kultūros ministras Šarūnas Birutis, paminklą atidengęs kartu su Latvijos kultūros ministre Dace Melbarde.
Istorinė legenda byloja, kad Mindaugo žmona Morta, latviškai vadinama Marta, buvusi kilmingo Latgalos Medelonų pilies valdytojo duktė, o pats Mindaugas buvo palaidotas Agluonoje.
„Yra susidaręs stereotipas, kad valdovas mene turi būti pakylėtas, išaukštintas, joti ant žirgo ar didelio pjedestalo. Tačiau aš pasirinkau kitaip pavaizduoti Mindaugą. Agluonoje stovės ne karo žygyje kovojantis valdovas, o šeimos žmogus. Jis čia – namie, su besilaukiančia Morta ir jųdviejų sūnumi Rukliu. Mindaugas čia – beveik žmogaus ūgio, nedaug išdidintas. Kaip tautų vienytojas, jis turėjo būti ne tik kilnus, bet ir žmogiškas bei atviras – stengiausi perteikti ir šias savybes“, – sakė su architektais Jonu Anuškevičiumi ir Vyteniu Izokaičiu paminklą kūręs skulptorius Vidmantas Gylikis.
Paminklas karaliui Mindaugui Agluonoje iškilo Lietuvos ir Latvijos visuomenės bei kultūros darbuotojų iniciatyva.
Mindaugas, gyvenęs apie 1200–1263 metus – Lietuvos didysis kunigaikštis, pirmasis Lietuvos karalius (valdęs 1253– 1263 metais). Jo vainikavimo Lietuvos karaliumi diena yra Lietuvos valstybinė šventė.
Naujausi komentarai