Pilies teatras atviras ne tik Sofei Pereiti į pagrindinį turinį

Pilies teatras atviras ne tik Sofei

2005-04-01 09:00

Pilies teatras atviras ne tik Sofei

Šiandien, balandžio 1 dieną, 12 val. kultūros centre Žvejų rūmai atidaromos dvi spalvingos parodos - Vyto Karaciejaus „Fototeatras“ ir Vyto Aleknavičiaus „Publika“. Abidvi dedikuotos ne Melagių dienai, o uostamiesčio Pilies teatrui, šiemet švenčiančiam 20 metų jubiliejų.

Parodos – tik įžanga į Pilies teatro jubiliejinių renginių maratoną. Šiandien vyksiančioje spaudos konferencijoje bus pristatytos visos įdomybės, kuriomis Pilies teatras tikisi suvilioti ne tik nuolatinius savo teatro gerbėjus, bet ir prašalaičius, galbūt dar niekada nemačiusius intriguojančių režisieriaus Alvydo Vizgirdos pastatymų.

Įteiks kaukes

Balandžio 30, gegužės 1 ir 4 dienomis žiūrovai išvys tą pačią programą. Bus rodomas spektaklis, filmas apie Pilies teatro rengiamą festivalį „Šermukšnis“. Įšvysime Ainos Zinčiukaitės mados teatro pasirodymą bei nuolatinio Pilies teatro talkininko Anatolijaus Klemencovo ekspoziciją – improvizaciją teatro tema.

Gegužės 4 dieną į šventinį renginį bus pakviesti visi per dvidešimt metų Pilies teatre vaidinę aktoriai. Dar viena, ne balandžio 1-osios intriga – tądien ne tik Pilies teatrui, bet ir Klaipėdai labiausiai nusipelniusiems žmonės bus įteiktos keturios iš aukso ir sidabro, smaragdais inkrustuotos Padėkos kaukės.

Smaragdus net iš Indijos parvežė pats A.Vizgirda. Šie jūros spalvos brangieji akmenys labai tinka teatralams, o ypač – Pilies teatro idėjų puoselėtojams. Visos keturios miniatiūrinės kaukės bus skirtingos, jas bus galima pasikabinti ar įsisegti kaip papuošalą.

A.Vizgirda prasitarė, kad Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius labai susidomėjo šiomis kaukėmis. „Kodėl jos negalėtų tapti nekaprizingu miesto apdovanojimu teatro dienos proga ir nepagerbtų labiausiai uostamiestyje Melpomenei nusipelniusių žmonių?“- klausė A.Vizgirda.

Žiūrovai - scenoje

Kitas jubiliejinis akcentas - Didžiojoje Žvejų rūmų salės scenoje rodoma naujausioji Pilies teatro premjera – Žako Prevero muzikinis spektaklis „Naktiniai svečiai“.

Ir aktoriai, ir žiūrovai įsikurs scenoje, kuri, žinia, yra pakankamai didelė, kad sutilptų visi. Pasak spektaklio režisieriaus Alvydo Vizgirdos, pasaulinėje teatro praktikoje taip daroma gana dažnai. Tai kartu ir savotiškas spektaklio režisūrinis sprendimas – A.Vizgirdai patinka žiūrovą pasisodinti šalia, kad šis jaustų aktoriaus kvėpavimą, matytų jo akis.

Taip buvo beveik per visus dvidešimt metų. Nuo tada, kai dar vadinamajame Medienos medžiagų kombinate įsikūrė A.Vizgirdos vadovaujamas teatras. Per tą laiką jis pakeitė net kelias erdves. Vienu metu buvo prisišliejęs prie Klaipėdos pilies menių (tada ir „pakrikštytas“ Pilies teatru).

Per 20 metų suvaidinti 37 spektakliai. Teatro trupė nuolat kito. Nuo pat įsikūrimo pradžios jos branduolį sudarydavo teatro mokslus kremtantys studentai. Baigę studijas jie išsiskirstydavo kas kur.

Ir dabar dalis Pilies teatro trupės kinta, tačiau yra ir beveik nejudantis branduolys. Iš viso Pilies teatre vaidina maždaug 12 žmonių.

Spektaklis apie meilę

Apie ką naujausias Pilies teatro spektaklis? „Apie meilę, ką gi daugiau,- mįslingai šypsodamasis atsakė A.Vizgirda. – Juk tik dėl meilės ir grožio verta gyventi šiame pasaulyje“.

Spektaklyje vaidins ne tik seni Pilies teatro vilkai, bet bus galima išvysti ir naujų veidų. Pavyzdžiui, visiems gerai pažįstamą Muzikinio teatro dainininką ir puikų aktorių Šarūną Juškevičių, Dramos teatro aktorę Jolantą Puodėnaitę.

A.Vizgirdos spektakliuose neretai vaidina Dramos teatro aktoriai. Pirmą kartą 1993 metais spektaklyje „Meluoju, Perai“ Regina Šaltenytė suvaidino Solveigą.

O vienas pastarųjų metų spektaklių pagal A.Bariko „Šilkas“, kur pagrindinius vaidmenis atlieka R.Šaltenytė ir Nelė Savičenko, jau spėjo pakeliauti ir sulaukti įvertinimo tarptautiniuose festivaliuose. Beje, su šiuo spektakliu Pilies teatras pakviestas dalyvauti gegužės 23-26 dienomis Kijeve vyksiančiame festivalyje „Kyiv Travnevy“, kuriame dalyvaus garsūs – Marselio Marso, Ani Žirardo (Prancūzija), Tagankos (Rusija) ir daugelis kitų – teatrai. Iš Lietuvos į Kijevą važiuos Pilies ir Rimo Tumino Mažasis teatras, rodysiantis vieną žinomiausių spektaklių „Maskaradas“.

„Teatras – tai bendravimas su žmonėmis, - taip daugelį metų nekintantį savo požiūrį apibūdino A.Vizgirda. - O mūsų teatras – tikrai geras“.

Paperka nuoširdumu

Fotografas Vytas Karaciejus pasakojo, kad su teatru ir teatralais „žaisti“ pradėjo tada, kai prieš keletą metų surengė dvimetrinių nuotraukų parodą. Jose pozavo labai daug aktorių. Nuo to laiko trauka mįslingam teatro pasauliui ir aktoriams išliko.

Dabar fotografuoja visų Klaipėdos teatrų spektaklius, tačiau labiausiai jam patinka dirbti su Pilies teatru. Čia atėjęs jis pasijunta kaip muziejuje. Trauka šiam kolektyvui atsirado ir dėl malonios aplinkos ir joje sutinkamų žmonių. Spalvingi Pilies teatro aktoriai paperka savo nuoširdumu.

„Pilies teatre kiekvienas kampas jaukus ir artimas. Gali nors iš karto imti ir fotografuoti“,- pasakojo V.Karaciejus, prisipažinęs, kad dirba beveik be atlygio. Tai - savotiškas hobis ir parama. Dažniausiai V.Karaciejus spektaklių scenas ir aktorių portretus režisuoja, suteikdamas papildomos šviesos ir spalvų, iš realaus teatrinio vyksmo sukurdamas kitą, savo fototeatrą. „Tai – teatrališka fotografija. Spektaklio metu fotografuoti sunku. O aktoriai –minkšti žmonės, su jais lengva dirbti“,- prisipažino parodos „Fototeatras“ autorius V.Karaciejus.

Suka iš popieriaus

Deja, su lėlių ekspozicijos „Publika“ autoriumi V.Aleknavičiumi pasikalbėti nepavyko. Dėl ligos jis nedalyvaus ir savo parodos atidaryme. Serga ne tik V.Aleknavičius, bet ir dar penki Pilies teatro žmonės. „Kas čia darosi? Ligos šienauja mano žmones. Norėjau net premjerą nukelti“,- guodėsi A.Vizgirda, vaikydamas 8 mėnesių čichuachua veislės kalytę Sofę, kuri bandė krimstelėti V.Aleknavičiaus lėlių suknelių šilko. Lėlės eksponuojamos Pilies teatro fojė ir gražiai dera prie senovinių baldų bei kitų fojė rakandų.

A.Vizgirda pasakojo, kad V.Aleknavičius su lėlėmis „žaisti“ pradėjo Pasaulinės lietuvių dainų šventės metu. Tada jis sukūrė 10 įspūdingų namukų, kuriuos ant galvos nešė šokėjai. Po vykusio ir puikiai vilniečių įvertinto bandymo užsidegęs pradėjo kurti ir lėles. Jų korpusus suka iš popieriaus, paskui aprengia puošniais drabužiais. O šiaip Vytas kuria įvairius butaforinius daiktus Pilies teatro spektakliams, dažniausiai apipavidalina vaikiškus pastatymus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų