Antanas Sutkus – vienas iškiliausių Lietuvos fotomenininkų. Jo nuotraukose užfiksuota galybės akimirkų, tarp jų įamžinta ir prancūzų rašytojo Žano Polio Sartro ir jo žmonos Simonos de Bovua viešnagė Lietuvoje.
Nuotraukos eksponuojamos parodoje „Sutkus/Sartras: 50 metų“. Joje subtiliai vaizduojamas rašytojo ir jo žmonos pasivaikščiojimas Kuršių Nerijos kopomis. Nuotraukos darytos 1965 metais, kai A. Sutkui buvo vos 26-eri.
„Nebuvo tokio specialaus fotografavimo, jis gi neįtarė, kad aš fotografas. Tas aparatėlis „Zenit“ – tai jau super kuklus, o vakariečiai buvo įpratę, kad reporteriai – kaip omonininkai. Daug kamerų, visi mandrai taip... Tai aš tą aparatą pakeldavau kartais“, – prisimena fotomenininkas A. Sutkus.
Jis sako, kad per visą laiką su Žanu Poliu Satru nenustodavo diskutuoti apie meną, literatūrą. Dėl to paskutinę kelionės dieną fotomenininkas sulaukė klausimo, kokias knygas jis rašąs. Atsakęs, kad yra fotografas, o ne rašytojas, A. Sutkus sulaukė nuoširdžios nuostabos. Fotomenininkas priduria, kad Žanas Polis Sartras sužavėjo jį paprastumu ir intelektualumu.
„Mes šnekėdavomės su juo. Aš labai domėjaus literatūra tada, prancūzų, amerikiečių, ir man buvo labai daug klausimų iškilę. Tai aš su juo ir aiškinausi. Tokia nelygi kova – Nobelio premijos laureatas su 26 metų jaunuoliu. Tai pavyzdys asmenybės ir paprastumo, intelekto gilumo. Sakyčiau, ir jis, ir Simona de Bovuar atrodė tipiški žmonės, kaip mes, niekuo neišsiskiriantys ir normaliai bendraujantys. Jie neatrodė mums užsieniečiai ir mes jiems neatrodėm kažkokie prastesni, buvo lygiavertis bendravimas“, – prisiminė fotomenininkas.
Parodos nuotraukos Antaną Sutkų išgarsino ne tik Lietuvoje, bet ir Prancūzijoje. Ne kartą manyta, kad jo nuotraukos darytos Anri Kartje Bresono, vieno ryškiausių Prancūzijos fotografų, nes A. Sutkus nuotraukų nepasirašinėjo.
Naujausi komentarai