Juodkrantėje nuo šiol skamba tikri vamzdiniai vargonai. Rugpjūčio pabaigoje ekumeninėmis pamaldomis jie pristatyti visuomenei.
Nusprendė padovanoti visus
Šie vargonai - šveicarų evangelikų reformatų Dallikon-Danikono parapijos dovana Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčiai ir bendruomenei. Jų atsiradimo Juodkrantėje istorija prasidėjo prieš trejus metus.
Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos (LEMBS) valdybos pirmininkė vargonininkė Laura Matuzaitė-Kairienė pasakojo, kaip studijuodama bažnytinę muziką Vokietijoje dalyvavo Europos bažnyčios muzikų konferencijoje (EKEK) Strasbūre, kur susipažino su labai įdomiu ir aktyviu kantoriumi iš Šveicarijos Thomu Rinku. Kantorius susidomėjo Lietuvoje veikiančia mažyte organizacija - LEBMS, kuri jungia visas bažnytinės muzikos sritis - nuo chorinio giedojimo iki rūpinimosi vargonais bei kitais parapijų instrumentais. Taip ėmė bendradarbiauti - keistis informacija, dalytis poreikiais, ieškoti būdų, kaip vieni kitiems padėti. 2007-aisiais kantorius su šeima nusprendė atvykti atostogų į Lietuvą ir iš arčiau susipažinti su mūsų kraštu bei Bažnyčia.
Čia jis pamatė realią labai skurdžią Lietuvos bažnyčių būklę. Matydamas pačių lietuvių nenuilstamą norą padėti savo Bažnyčiai atgimti ne tik pastatuose bet ir žmonėse per muziką, šveicarų kantorius ėmėsi iniciatyvos, kiek įmanoma gerinti esamą padėtį. 2007-aisiais jis surado Šveicarijoje parapiją, kuri senuosius savo vargonus ketino pakeisti naujesniais bei geresniais, ir įkalbėjo parapijos tarybą senuosius ne išardyti ir dalimis išdalyti žmonėms kaip prisiminimą, o suteikti jiems naują gyvenimą Lietuvoje, bažnyčioje už 2300 kilometrų, kuri pamaldų metu skendi elektrinių vargonėlių garsuose.
„Į mus kreipėsi tikrai labai daug žmonių, kurie norėjo gauti dovanai nors po vieną vargonų detalę, - pasakojo Dallikon-Danikono parapijos atstovas Jurgas Zwahlenas. - Būtų buvę tikrai labai sunku tuos vargonus visiems padalyti po lygiai, todėl nusprendėme instrumento neardyti, padovanoti jį visą lietuviams“.
Padėjo visi kaip galėjo
2008-ųjų balandį jis su žmona atvyko į Lietuvą apžiūrėti bažnyčios Juodkrantėje, kurioje buvo numatyta sustatyti jų vargonus. Šveicarai susipažino su vietiniu kunigu Jonu Lioranču, vargonininke Dalia Kiseliūnaite ir parapijiečiais. Tuoj pat buvo sudarytos visos reikiamos sutartys, kaip vargonai bus pervežami bei naudojami parapijoje ateityje.
Apklausus keletą vargonų dirbtuvių Lietuvoje bei Vokietijoje, buvo apsispręsta kviesti LEMBS jau pažįstamą vargonų meistrą Jorgą Nassą iš Vokietijos, kuris imtųsi vargonų išmontavimo darbų Šveicarijoje bei sustatytų juos Juodkrantėje. Vargonų meistras taip pat mielai atvyko į bendrą susitikimą, buvo sudarytas detalus vargonų ardymo, parvežimo bei sustatymo darbų planas. Beliko surasti rėmėjų, kurie padėtų šį kilnų tikslą įgyvendinti.
Šveicaras verslininkas Hansas Aeschlimannas, aštunti metai priklausantis Dallikon-Danikono parapijos tarybai, puikiai žinojo ir vargonų istoriją: „Aš labai nusivyliau sužinojęs, kad instrumentą, kurį dar galima puikiai naudoti, žadama išardyti ir išdalinti žmonėms po detalę“. Todėl jis įkalbėjo savo kolegas Fredį Leuenbergerį iš Danikono ir Christianą Zimmermanną iš Šioflisdorfo finansiškai prisidėti prie šio kilnaus darbo, kad vargonai galėtų sėkmingai pakliūti į Lietuvą ir čia suskambėti iš naujo.
Rėmėjai surinko 10 tūkstančių frankų visam išardymo ir pervežimo darbų projektui, ir 2008-ųjų liepos pabaigoje pats verslininkas H.Aeschlimannas su pakrautu brangiu kroviniu išvyko į Lietuvą. „Į mikroautobusą pakrovėme 2,5 tonų svorio krovinį, apie 270 rūpestingai supakuotų vargonų vamzdžių, per keturias dienas pirmyn ir atgal nuvažiavau apie 4500 kilometrų“, - prisiminė jis.
Lietuvoje vargonus iškrauti padėjo Karinio jūrų laivyno tarnyba. Jos vyrai puikiai ir per stebėtinai trumpą laiką sunešė vargonų detales į bažnyčios balkoną.
Groti - malonumas
Vargonų meistras J.Nassas, atvykęs į Lietuvą 2008-ųjų rugpjūtį, turėjo sutvarkyti vargonus Vilkyškiuose, o tada iš karto ėmėsi darbuotis Juodkrantėje. Pajūryje užtruko daugiau nei dvi savaites, nes ne viskas ėjosi taip sklandžiai, kaip norėjosi, dažnai pritrūkdavo kokios detalės - juk reikėjo iš naujo surinkti visai išardytus vargonus, pritaikyti juos prie Juodkarntės bažnytėlės balkono.
Tačiau užbaigtu darbu bei subtiliai bažnyčioje derančiais vargonų garsais galiausiai džiaugėsi ir pats vargonų meistras, ir bendruomenė. Trumpas vargonų pristatymas Juodkrantės evangelikų liuteronų bei Romos katalikų parapijoms įvyko dar pernai spalį.
Anot L.Matuzaitės-Kairienės, šie 1951-ųjų gamybos dviejų manualų, 12-kos registrų, su pedalais mechaniniai vargonai turi labai unikalų ir mūsų šalies šaltose bažnyčiose ypač praktišką priedą - vargonų suolą su apačioje įmontuotu elektriniu šildytuvu kojoms. Kitas šildantis įtaisas sumontuotas virš natų pulto esančiame šviestuve. „Taigi grojant šilta ir kojoms, ir rankoms - vienas malonumas groti”, - tvirtino vargonininkė.
Pasak jos, ne mažiau svarbu, kad dėl geros akustikos Juodkarntės bažnyčia yra tinkama koncertuoti įvairių kamerinių žanrų atlikėjams. Neringoje esantis regioninis parkas kasmet gausiai sutraukia turistų bei lankytojų iš užsienio bei Lietuvos. Juodkrantės bažnyčioje jau daugelį metų organizuojami sakralines muzikos renginiai, koncertų ciklai. Šiemet birželį, per Sekmines, Liudviko Rėzos kultūros centras bei kuratoriumas su LEMBS ir Klaipėdos vokiečių bendrija surengė liuteroniškų giesmių šventę. „Šis renginys tapo impulsu ateityje Juodkrantėje rengti sakralinės muzikos festivalį. Giesmių šventė reflektuotų gilias Klaipėdos krašto ir kuršininkų dvasinio gyvenimo tradicijas”, - dalijosi sumanymais LEMBS vadovė.
Šventė sujungė širdis
Šiemet rugpjūčio 23-ąją Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko ekumeninės vargonų pašventinimo pamaldos - vargonai buvo pristatyti visuomenei. Ta proga juodkrantiškiai sulaukė svečių - vokiečio vargonų meistro J.Nasso ir Dallikon-Danikono parapijos atstovų, kurių atvažiavo bene trys dešimtys.
Į bažnyčią gausiai suplūdo parapijiečiai, norėdami pamatyti, kur ir kaip skamba antrą gyvenimą bei namus atradę vargonai.
Pamaldas vedė evangelikų liuteronų kunigas J.Liorančas drauge su Romos katalikų bažnyčios klebonu Rimvydu Adomavičiumi. Pamaldų pradžioje iškilmingai sugaudė naujai pastatyti vargonai, kuriais grojo vargonininkė iš Vilniaus Renata Moraitė, jai pritarė trimitininkas iš Šveicarijos Martinas Meieris. Giesmėmis pamaldas papuošė Mažosios Lietuvos vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis “Vorusnėlė”, vadovaujamas D.Kiseliūnaitės, bei vokalinis moterų ansamblis „Neringa”.
Po pamokslo bei vargonų šventinimo ceremonijos visus susirinkusius sveikino Neringos savivaldybės vicemerė Aušra Feser, kuri džiaugėsi vargonais bei bažnytinės muzikos jungiančia jėga.
LEMBS vadovė Neringos savivaldybei iteikė padėkos raštą už finansinę paramą vargonų sustatymo darbams Juodkrantėje. “Tikimės, kad bažnyčioje įrengti vargonai taps miestelio bei viso regiono kultūrinio gyvenimo traukos centru”, - sakė L.Matuzaitė-Kairienė.
Sveikinimo žodžius tarė Šveicarijos Dallikon-Danikono parapijos vargonų projekto komisijos pirmininkas J.Zwahlenas ir bažnyčių apsaugos prezidentas P.Nellas, papasakoję šių vargonų istoriją ir padėkoję visiems, parėmusiems šį projektą. Ypatingų aplodismentų, padėkos rašto bei sveikinimų susilaukė vargonų meistras J.Nassas.
Visi susirinkusieji buvo pakviesti pasiklausyti vargonų muzikos koncerto, pasivaišinti žuviene bei ypatingomis suneštinėmis vaišėmis viešbutyje „Ažuolynas“.
Iškilminga, prasminga ir nuoširdi šventė atvėrė ne tik naują nišą vargonų muzikai, bet ir nuoširdžią, draugišką žmonių bendrystę nepaisant nei į konfesijos, nei tautybės.
Šveicarai, padovanoję Juodkrantės bažnyčiai vargonus, dabar jau galvoja apie varpo jai įsigijimo galimybes.
Naujausi komentarai