Dovana motinai – nemokama elektra Pereiti į pagrindinį turinį

Dovana motinai – nemokama elektra

2008-10-20 09:00
Dovana motinai – nemokama elektra
Dovana motinai – nemokama elektra / Tomo Černiševo nuotr.

Nagingas vilnietis pats pagamino vėjo jėgainę, tiekiančią energiją visam namui

Vilniaus rajone esančiame Didžiosios Riešės miestelyje gyvenanti vilniečio Artūro Kučinsko mama greitai pamirš dideles sąskaitas už suvartotą elektros energiją. Sutaupyti A.Kučinsko artimiesiems padeda paties vyriškio sukonstruota vėjo jėgainė, gaminanti elektrą gyvenamajam namui. Taip pagamintą elektrą šeima naudoja įprastoms buities reikmėms – vaizdo ir garso technikai, įvairiems įrenginiams ir apšvietimui pajungti. Be to, vilniečiai elektros energijos dabar suvartoja gerokai mažiau, nei anksčiau. Prieš pastatant vėjo malūną per įprastą dieną elektros skaitiklis prisukdavo apie 10 kWh, o dabar – tik 3–4.

Vietos entuziastai nepadėjo

Pastatyti vėjo jėgainę vyriškis nusprendė neatsitiktinai. Tai buvo jo dovana mamai 70-ojo jubiliejaus proga. Moteris nuo seno žavėjosi virš stogų vėją gaudančiais malūnėliais.

Mintyse subrandinęs dovanos idėją, A.Kučinskas leidosi į paieškas. Pirmiausia bandė kreiptis į lietuvių entuziastus, kurie yra pasistatę elektrą gaminančias vėjo jėgaines. Teko nusivilti: vietos meistrai patirtimi dalijosi nenoriai ir bendravo kaip su klientu, kuriam galima ką nors parduoti.

Kadangi sritis buvo įdomi, o sava patirtis vertingiausia, visus įrenginius pastatyti vėjo jėgainei A.Kučinskas nusprendė pirkti tiesiai iš užsienio gamintojų. Tiesa, kinų verslininkais lietuviui teko nusivilti – iš jų įsigyta vėjo turbina ir sistemos valdymo prietaisai (generatorius, tinklo keitiklis, valdiklis) neatitiko gamintojų pateiktų skaičių. "Pagrindinis kinų tikslas – parduoti", – stebėjosi vyriškis. Kita kiniško generatoriaus energijos keitiklio problema – nėra ES atitikties sertifikatų, todėl jungti prie lietuviško tinklo būtų rizikinga.

Vėjo turbiną ir valdymo sistemos įrenginius A.Kučinskas nusipirko iš Olandijos gamintojų. Europiečiai ir jų aptarnavimo kultūra lietuviui paliko kur kas geresnį įspūdį, o gaminiai turi ES atitikties sertifikatus, yra kokybiški.

Visa įranga, kurią pirko dalimis, A.Kučinskui atsiėjo 6–7 tūkst. litų, trečdalį jų sudarė transporto išlaidos. Kiek būtų kainavę perkant iš gamintojų atstovų Lietuvoje, vyras negalėtų tiksliai pasakyti, nes vietos tiekėjai siūlė visai kitokius sprendimus, juos keisti nerodė entuziazmo.

Pritaikys vietos klimatui

A.Kučinskas buvo maloniai nustebintas olandų gamintojų, o su jų atstovais šiandien bendrauja ir toliau – susirašinėja su inžinieriumi, sukonstravusiu pirktą energijos keitiklį, kuris nukreipia vėjo jėgainės pagamintą elektros energiją tiesiai į standartinį namų elektros tinklą. Šis specialistas vėjo jėgaines norintiems pasistatyti lietuviams žada sumontuoti būtent mūsų šalies klimatui ir tinklui pritaikytus įrenginius.

Kitaip tariant, norintys įsigyti vėjo jėgaines iš olandų turės mažiau vargo jas pritaikydami prie vietos sąlygų.

Dabar Riešėje sumontuoti įrenginiai, pavyzdžiui, generatorius, yra pritaikyti jūriniam Olandijos klimatui, kur vėjas nekeisdamas krypties gali pūsti net 8 valandas. Mūsų kraštuose vėjas sūkuringas ir dažnai keičia kryptį. Taigi norint, kad vėjo jėgainė gerai veiktų, reikia pasirinkti tinkamą ir ją sureguliuoti.

Nors šiandien A.Kučinskas dar nėra visiškai išnaudojęs vėjo jėgainės galimybių, tačiau dėl to per daug nesuka galvos. "Išmokome jėgainę įrengti, o kai išmoksime visiškai valdyti, gal skaitiklių rodmenys bus dar gražesni", – džiaugėsi vyriškis.

Smalsuoliai ateina konsultuotis

Pašnekovas pasakojo, kad vėjo jėgainės gaminamą elektros energiją galima naudoti ne tik šaldytuvui, skalbyklei, apšvietimui, buities, vaizdo ar garso technikai. Prijungus tinkamo galingumo generatorių galima ruošti ir karštą vandenį.

A.Kučinsko teigimu, pas jį neseniai buvo užsukęs kaimynas, kuris domėjosi, kaip panaudoti tokią energiją norint sušildyti vandenį 300 litrų talpos katile. Savo rankomis namuose vėjo jėgainę pastatęs vyras įsitikinęs, kad tai įmanoma, tik reikia parinkti kitokio galingumo įrenginius, įvertinti jų aerodinamines ypatybes, parinkti tinkamą vandens katilo valdiklį.

Kaip pavyzdį jis pateikė nagingus vokiečius, kurie net audros ir stiprių vėjo gūsių stabdymo įrenginių energiją išnaudoja vandeniui šildyti. Anglai dar išradingesni. Tokią energiją jie panaudoja smulkiems, bemaž nuolat į tinklą įjungtiems prietaisams – mobiliųjų telefonų krovikliams, fakso aparatams, termometrams, vonios kambarių šildytuvams, įvairiai vaizdo ir garso technikai.

Nors patarimus, kaip pasistatyti vėjo jėgaines, dosniai dalijančiam A.Kučinskui ypač pravertė fiziko išsilavinimas, tačiau jis įsitikinęs, jog techniškai nesudėtingi prietaisai paklustų ne tik jam. "Manau, kad vėjo jėgainę be didesnių sunkumų pastatytų bet kuris nagingas technikas", – šypsojosi pašnekovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra