Pereiti į pagrindinį turinį

Ieškantiems ramybės – lenktos formos

2014-07-04 13:50
DMN inf.

Neurobiologo dr. Jacko Lewiso teigimu žmonių simpatijos lenktoms linijoms nėra atsitiktinės. Žmogaus smegenys vystėsi dar prieš tai, kai industrializacija pasaulį pripildė tiesių linijų.

Gamintojų nuotr.

Forma, spalva, išdėstymas ir, žinoma, šeimininkų svetingumas – niekas nesiginčys, kad tai aspektai, iš esmės nulemiantys bet kurio gyvenamojo būsto atmosferą. Tačiau vieną bendrą vardiklį galime rasti praktiškai kiekvienuose jaukiais pavadinamuose namuose. Tai lenktos formos.

Ar pastebėjote, kad dauguma mūsų buityje naudojamų prietaisų ir daiktų yra ovalios arba išlenktos formos? Kada nors susimąstėte, kodėl taip yra? Dizaino specialistai pažymi, kad tai – ne tik naujausių madų vaikymasis. XXI a. lenktos formos tapo savotišku etalonu, išryškinančiu jaukaus dekoro idėją, tad vis daugiau dėmesio skiriama lenktų ir tiesių formų derinimui, grožį stengiamasi susieti su funkcionalumu.

„Lenktos formos namams suteikia jaukumo, šiltumo ir minkštumo įspūdį. Net rytų mokymas Feng Shui rekomenduoja būste naudoti apvalias formas. Dirbdama su užsakovais pastebiu, kad švelnių, lenktų formų pageidauja intensyviai gyvenantys žmonės, pavargę nuo darbų jie nori grįžti į jaukius, ramius namus, kuriuose galėtų pailsėti“, – pasakojo interjero architektė Greta Motiejūnienė.

Lenktomis formomis pasižymi ir vieni įspūdingiausių visų laikų dizaino kūrinių: Volkswagen Beetle automobilis, Bilbao Gugenheimo muziejus ar Jacobsen Egg kėdė. Šiemet revoliuciją televizorių pasaulyje sukėlė kompanijos „Samsung“ pristatytas ypač didelės raiškos lenktas televizorius. Tiesa, šiuo atveju atsižvelgta ne tik į dizaino patrauklumą, bet ir į žmogaus anatomines akies savybes – televizorius su lenktu ekranu sutrumpina atstumą tarp akies ir ekrano kampų, tokiu būdu sukurdamas natūralų žiūrėjimo kampą.

Neurobiologo dr. Jacko Lewiso teigimu žmonių simpatijos lenktoms linijoms nėra atsitiktinės. Žmogaus smegenys vystėsi dar prieš tai, kai industrializacija pasaulį pripildė tiesių linijų. Mūsų protėviai gyveno natūralioje gamtoje, kurios peizažai pasižymėjo lenktomis formomis, todėl ir žmogaus smegenys lenktumą suvokia kaip patrauklesnį už tieses.

„Atlikdami tyrimus, žmonių pasirinkimus vertiname per potencialios grėsmės prizmę. Lenkti objektai neatrodo grėsmingai, tuo tarpu aštrios briaunos gali sužeisti. Šis suvokimas žmogaus smegenyse įjungia aliarmą, todėl pasąmoningai tokios formos tampa mažiau patrauklios. Lenktos formos, atvirkščiai, padeda smegenims persijungti į atsipalaidavimo režimą“, – aiškino mokslininkas.

Ateityje lenktų formų interjere turėtų tik daugėti. Tai lems statybinių ir gamybinių technologijų tobulėjimas, naujų medžiagų įvairovė. Tad nereikėtų nustebti jei per artimiausią dešimtmetį atrasime visiškai naują būsto estetiką su itin plonais paviršiais, sudėtingomis detalėmis ir lenktomis formomis. Specialistai prognozuoja, kad dizainerių ir vartotojų galimybės rinktis formų įvairovę tikrai augs.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų