Kaip sutaupyti ir elektros energijos, ir pinigų

 • Teksto dydis:

Palaipsniui į savo namus įsileidome daugybę technologinių sprendimų: robotai dulkių siurbliai, vaizdo stebėjimo kameros, modernūs elektriniai buities prietaisai. Ne paslaptis, kad svarbų vaidmenį namuose atliekantys prietaisai sunaudoja daugiausia elektros energijos, todėl taupymo tema tapo aktualesnė daugeliui namų ūkių.

Energetinis efektyvumas

Keičiant savo įpročius, elektros suvartojimą namų ūkiuose galima sumažinti maždaug 10 proc. Be to, energetiškai efektyvesnė įranga gali sutaupyti elektros energijos iki dešimties kartų, palyginti su senesniais įrenginiais.

„Technologinių naujovių atsisakymas šiuolaikinėje visuomenėje tampa beveik neįmanomas, todėl siūlyčiau kalbėti ne apie elektros taupymą, o apie įvairių prietaisų energetinį efektyvumą ir efektyvų jų naudojimą. Minimaliai koreguodami savo įpročius, naudodami energetiškai efektyvius įrenginius, bet neatsisakydami patogumo, galėsime efektyviai naudoti mėgstamus prietaisus ir nešvaistyti elektros energijos“, – pataria Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) profesorė dr. Sonata Tolvaišienė.

Anot jos, jei sugenda jau turimi namų įrenginiai arba turite galimybę juos keisti naujais, visada verta dairytis į šiuolaikiškesnius, energetiškai efektyvius prietaisus.

„Prieš keletą metų pasikeitė dalies elektros įrenginių efektyvumo klasės, todėl gali būti, kad kažkada jūsų įsigytas A++ šaldytuvas ar televizorius, pagal naują suskirstymą jau patektų į D ar net F klasę“, – atkreipia dėmesį profesorė.

Truputėlį pakeitus įpročius, atnaujinus buitinę įrangą ir efektyviai ją naudojant, prižiūrint turimus prietaisus, pavyktų kas mėnesį sutaupyti iki 10–15 proc. suvartojamos elektros energijos.

 

Svarbi kasdienė priežiūra

S. Tolvaišienė pabrėžia, kad net ir patys naujausi prietaisai gali naudoti daug elektros, jei jie tinkamai neprižiūrimi. Pavyzdžiui, vos 1 mm storio kalkių sluoksnis virdulyje elektros suvartojimą gali padidinti 5–10 proc., nes prietaisui reikia perduoti energiją per papildomą kalkių sluoksnį.

Todėl būtina reguliariai pašalinti kalkes iš elektrinių virdulių, kavos aparatų, skalbyklių ar lygintuvų. Reikia valyti ir įvairius filtrus, pavyzdžiui, gartraukio, plaukų džiovintuvo, indaplovės, kondicionieriaus ir kitų. Tinkamai prižiūrimi elektros prietaisai ne tik ilgiau tarnauja, bet ir dirba efektyviausiai.

„Įrenginių priežiūra nepagrįstai nuvertinama. Labai svarbu valyti ne tik filtrus, bet ir šaldytuvų, šaldiklių durelių sandarumo gumas, nes ne iki galo uždarytos durys kelia elektros sąnaudas, o šaldiklyje susikaupęs ledo sluoksnis taip pat didina elektros energijos suvartojimą keliais procentais, todėl jį reikia reguliariai valyti“, – pataria S. Tolvaišienė.

Apšvietimo matematika

Dar viena sritis, kurioje galima pasiekti pokyčių, tiek kalbant apie įpročius, tiek apie techninius sprendimus – apšvietimas. Anot profesorės, neišjungta šviesa kambaryje, kuriame nieko nėra, yra viena dažniausių klaidų, kurią daro žmonės.

Neišjungta šviesa kambaryje, kuriame nieko nėra, yra viena dažniausių klaidų, kurią daro žmonės.

 

Elektros sąnaudas, o kartu ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį galima efektyviai sumažinti kaitinamąsias lemputes pakeitus LED lemputėmis. Jos naudoja 85 proc. mažiau elektros ir šviečia 20 kartų ilgiau už kaitinamąsias, todėl jų nereikės dažnai keisti.

Jei kaskart, išeidami iš kambario, išjungsite šviesą, tikrai pavyks reikšmingai sutaupyti elektros. Todėl verta į pagalbą pasitelkti technologijas, pavyzdžiui, įvairius nuotolinio valdymo įtaisus. Jie nereikalauja daug investicijų ir leidžia greitai ir patogiai išjungti ne tik apšvietimą, bet ir nuo elektros tinklo atriboti tuo metu nenaudojamą techniką. Skaičiuojama, kad į elektros lizdą įjungtas arbatinuko, skalbyklės, telefono įkroviklio ar kitų prietaisų kištukas elektros suvartojimą namų ūkyje gali padidinti maždaug iki 7 proc.

Anot S. Tolvaišienės, truputėlį pakeitus įpročius, atnaujinus buitinę įrangą ir efektyviai ją naudojant, prižiūrint turimus prietaisus, pavyktų kas mėnesį sutaupyti iki 10–15 proc. suvartojamos elektros energijos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
kondiske reikia isjungti ddddddd

o man atrodo

o man atrodo portretas
kad nieko tie ledai netaupo, pakeiciau visam name o elektros suvartojimas nei kiek nepakito...

Kiek betaupytum,

Kiek betaupytum, portretas
tiek kils energijos vieneto kaina! O kylant kainai - tiek pat nuvertes ir santaupos. Tai kokia cia pasaka dabar sekate!?
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių