Pasižymi unikaliomis savybėmis
Dizaineriai juokauja, kad zeližo plytelės netiks perfekcionistams ir tiems, kurie mėgsta aiškias, griežtas linijas. Jų gamybos paslaptys Maroke buvo perduodamos iš kartos į kartą šeimų dinastijose. Iš molio ir vandens lipdomos plytelės buvo formuojamos rankomis, po to išdegamos krosnyse, paprastai kūrenamose alyvuogių kauliukais. Galiausiai irgi rankomis padengiamos glazūra. Tiesa, šis amatas po truputį miršta, tačiau šiandien galime įsigyti pramoniniu būdu pagamintų šios rūšies plytelių, išsaugojusių jų unikalumą atspindinčias savybes.
Švaros fanatikams taip pat vertėtų gerai pagalvoti prieš jas perkant, nes valymo procedūra gali tapti šiokiu tokiu iššūkiu dėl nelygių siūlių ir tarpelių. Kaip, beje, ir klijavimo procesas – būkite pasiruošę, kad meistrai keiksnos jūsų pasirinkimą. Tačiau už vargą bus atlyginta su kaupu: zeližo plytelėmis išklijuotos sienos ar grindys atrodo šiek tiek banguotos, netobulos, tačiau subtilios ir unikalios. Skirtingi glazūrų tonai susilieja į akvarelę, įdomios tekstūros paviršių, kuris neabejotinai taps namų interjero akcentu, suteiks jam išskirtinį charakterį.
Tinka sienoms ir grindims
Ką dar reikėtų žinoti apie šias plyteles? Jos gali būti arba matinės, arba blizgios, o pastarosios gaminamos dar ir su perlamutriniu, metalo efektu. Matinėmis padengti paviršiai ne taip kris į akis, na, o žvilgantys atrodys itin ekstravagantiškai ir dominuos patalpoje. Įtakos turi ir spalva, blizganti ryški atrodys dar sodresnė. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį, jeigu klijuojamas paviršius yra didelio ploto, ne sienos dalis, o visa siena arba ir siena, ir grindys, jeigu interjere yra ir kitų išraiškingų detalių. Matinės, neutralių tonų atrodys natūraliau, o blizgios puošniau.
Dažniausiai zeližo plytelėmis dengiamos sienos – virtuvės sienutė ties darbastaliu, kaitlente, plautuve, dalis ar visa siena vonios kambaryje, dušo kabinoje. Nors jos nepasižymi tvirtumu, atsparumu smūgiams ir yra lengvai susibraižomos, galite naudoti ir vonios grindims. Arba kaip dekoratyvinę detalę jų intarpais kloti dalį virtuvės, svetainės, koridoriaus grindų – derinti su natūraliu medžiu, akmeniu, betonu, metalu, kitomis apdailos medžiagomis.
Netradiciniai sprendimai
Šiomis plytelėmis galima apklijuoti ir virtuvės salą, nišas – tiek virtuvėje, tiek vonioje. Jos tinka holui, ne tik grindims, bet ir sienoms. Parinkus ryškesnes, sodresnes spalvas ir padengus jomis tiek sienas, tiek grindis, ypač jeigu patalpa nedidelė, sukursite netikėtumo įspūdį. Mat glazūruotos zeližo plytelės, kai padengiamas didesnis plotas, ima nenusakomai švytėti. Tai puiki danga ir židinio sienutei, jo apdailai. Kodėl gi jų nepanaudojus ir greta esančios lentynos, sienos dekorui?
Nors šios plytelės yra klasikinio stiliaus, jos nepakeičiamos modernaus dizaino interjere, nes jų spalva ir tekstūra tarsi atsveria minimalistinės erdvės asketiškumą. Industriniame lofte jos gali atlikti panašų vaidmenį. Dar žaismingiau atrodys, jei derinsite skirtingų spalvų plyteles, sudėliodami iš jų pasirinktą raštą ar komponuodami kaip atskirų spalvų blokus, tai, beje, taip pat viena populiariausių šių metų tendencijų. Neutralių tonų plytelės dėl tekstūros taip pat labai dekoratyvios, primena audinį, jomis tinka paįvairinti interjero medžiagiškumą.
Spalvų ir formų įvairovė
Labiausiai paplitusios zeližo plytelės yra kvadratinės. Gaminamos ir šešiakampės, trikampės. Gali būti žvaigždės, kryžiaus, deimanto formų. Tačiau šios dažniau naudojamos rytietiško stiliaus architektūros pastatuose, iš jų kuriami įmantrūs, sudėtingi ornamentai.
Įdomu, kad pačios pirmosios plytelės buvo neutralių, gamtinių atspalvių. Tik maždaug XIV a. atsirado geltonos, mėlynos ir žalios, o raudonos – tik XVII a. Šiais laikais jų yra įvairiausių – pradedant juodomis, ryškiai rožinėmis, violetinėmis, blyškiai rausvomis ir baigiant metalizuotomis, imituojančiomis auksą, sidabrą, bronzą, varį.
Galima įsigyti ir valgomųjų stalų bei mažesnių staliukų, kurių stalviršis padengtas šiomis plytelėmis. Paprastai jų korpusas gaminamas iš medžio arba metalo, tokie stalai gali būti naudojami ir kaip lauko baldai arba kaip universalūs – vasarą kieme ar terasoje, žiemą kambaryje. Dažniausiai iš skirtingų geometrinių formų ir spalvų plytelių komponuojami įvairūs geometriniai raštai, jos gali būti derinamos su betonu, metalu, kitomis medžiagomis, tad šie stalai atrodo labai dekoratyvūs.
Praktiški patarimai
* Zeližo plyteles klijuoti patikėkite tiems, kurie turi darbo būtent su jomis patirtį.
* Patariama jas klijuoti kuo arčiau viena kitos, kad nebūtų tarpelių, nesimatytų siūlių.
* Reikėtų stengtis neištepti fasadinės dalies gruntu, cementu, klijais – pranyks užburiantis jų žėrėjimas.
* Jeigu dengiate jomis grindis, žinokite, kad basomis ant jų vaikščioti nebus patogu, mat paviršius nėra idealiai lygus. Taip pat teks saugoti nuo smūgių, nevaikščioti aukštakulniais, nes šiais galima jas subraižyti.
Naujausi komentarai