Pavėsinė – erdvūs ir jaukūs vasaros namai

Vasaros Lietuvoje trumpos, orai permainingi – tai saulėti, tai lietingi. Pavėsinė – geriausias būdas pasimėgauti visais šio nuostabaus sezono malonumais: būti namuose ir kartu mėgautis gamta, ilsėtis vienumoje ar jaukiame šeimos rate, ramiai vakarieniauti su artimaisiais ar savaitgalį surengti vaišes svečiams.

Dydis ir vieta

Pavėsinė – dekoratyvus mažosios architektūros objektas, poilsiui skirtas kiemo, kaimo sodybos statinys. Jų gali būti įvairių tipų, stilių, konstrukcijų, dydžių, formų, be to, pavėsinė gali ne tik stovėti atskirai nuo namo, bet ir šlietis prie jo sienos.

Pagrindinis kriterijus, lemiantis pavėsinės pasirinkimą, – vieta: iš jos turėtų atsiverti gražiausias vaizdas į visus sklypo kampelius. Vis labiau renkamasi statyti funkcionalias pavėsines, kuriomis galima naudotis beveik ištisus metus – su mini virtuve, griliumi ar šašlykine, lauko židiniu. Patogumo sumetimais jos, ypač kai reikia atvesti komunikacijas, turėtų būti arti namo. Esantis arti pagrindinio pastato ar gerai matomas statinys turi derėti aplinkoje, atkartoti gyvenamojo namo architektūrinį stilių ar bent jo detales.

Jei sklypas nedidelis, kažin, ar norėsite didelės pavėsinės. Šiuo atveju geriausia rinktis kompaktišką, nedidelę pavėsinę toliau nuo namo arba prišlieti ją prie vienos iš jo sienų. Klasikinio dydžio sklype naują vidutinio dydžio statinį galite įrengti ir pačiame centre ar prie gėlyno, vaikų aikštelės.

Jei valda didžiulė, erdvi, juolab yra tvenkinys ar baseinas, pavėsinė gali tapti organišku šios poilsiui skirtos vietos tęsiniu. Tokia pavėsinė gali priminti didelį, ištaigingą paviljoną su atskiromis poilsio, valgomojo ir virtuvės zonomis.

Jei sklypo landšaftas nelygus – yra kalnelių ir daubų, rekomenduojama pavėsinę statyti aukščiau ne tik todėl, kad iš ten – viskas kaip ant delno. Dauboje, lomoje, bet kurioje žemesnėje vietoje pavasarį sniegui nutirpus ar po didelės liūties kaupiasi vanduo. Tokia aplinka kenkia statiniui – juo džiaugsitės neilgai, be to, prie pavėsinės bus nepatogu prieiti.

Prieš apsispręsdami apsidairykite, ar kaimynas bitininkas netoliese neįkurdino savo bičių, o gal už tvoros – komposto dėžė, laužavietė ar jau stovi pavėsinė: vargu, ar tokia aplinka tinkama atsipalaiduoti, pailsėti, maloniai praleisti laiką.

Pagal poreikius ir norą

Pavėsinės gali būti kelių tipų: uždaros, pusiau atviros, atviros ir vadinamosios gyvos, kai iš metalo ar medienos pagaminamas pastato karkasas, o stogas, sienos, kitos konstrukcijos detalės formuojamos iš augalų. Šiam tikslui tinka įvairūs vijokliai: sausmedžiai, laipiojančiosios hortenzijos, vynuogės, kininiai pelėvirkščiai, rožės, raganės, gebenės, aktinidijos ir kt. Tvirtas pavėsinės sieneles galima supinti iš skiepytų, augančių tik į viršų karklų. Tokia pavėsinė – dekoratyvi sodo ar sodybos puošmena, deja, statinys tiks tik geru vasaros oru.

Atviros pavėsinės – vienos populiariausių soduose ir sodybose. Įprastai jos nėra didelės, svarbu, kad tilptų stalas ir suolai aplink jį. Pusiau atviros pavėsinės turi ne tik stogą – viena ar net trys iš sienų sumūrytos, sukaltos iš lentų, padarytos iš metalo pynučių. Jei ketinate daryti tik vieną sieną, ji, sėdint prie stalo, turėtų būti už nugaros, jei dvi tris – įvertinkite, iš kurios pusės dažniausia pučia vėjas, kur saulė kaitriausia. O gal norite, kad siena paslėptų sandėliuką ar dekoratyviąją sklypo dalį atskirtų nuo daržo? Nebūtinai visos sienos turi būti vienodos: jei esanti pavėsinės gilumoje – betoninė, šoninėms iš augalų galima suformuoti gyvą sienelę, naudoti medienos lentelių ažūrą ar sumūryti iš akmenų, padaryti originalias nišas – langus. Beje, idealus pusiau atviros pavėsinės pavyzdys – prie namo prisišliejusi pavėsinė.

Pažangios technologijos sparčiai modernizuoja visas žmogaus gyvenimo sritis, jos įžengė ir į gana konservatyvų pavėsinių pasaulį – nuo šiol turite galimybę tenkinti visus savo norus.

Uždara pavėsinė primena sodo namelį – su sienomis, langais, židiniu, ja naudotis galima ištisus metus. Pastarasis pavėsinės tipas ne tik apsaugo nuo nepalankių orų, bet gali tarnauti ir kaip svečio kambarys, pastačius krosnį ar įvedus šildymą, net ir vėsiuoju sezonu.

Pastarosios pavėsinės dažniausiai statomos iš medžio – tai lietuvio širdžiai miela, jauki medžiaga, be to, tokį statinį lengva priderinti ir prie klasikinio, ir prie modernaus mūrinio gyvenamojo pastato. Puikus sumanymas medieną derinti su mūru (vientisa mūrinė pavėsinė – griozdiška, sukuria šaltą urbanistinį stilių, išbalansuoja privačią erdvę).

Išmaniosios pavėsinės

Tikriausia ne kartą svajojote, kad, priklausomai nuo oro sąlygų, noro ar progos, pavėsinė keistų savo konstrukciją: norite pasideginti – atsiveria stogas, siekiate susilieti su gamta – dingsta sienos, iš vienos pusės papūtė žvarbus vėjas – reikiama siena vėl stojo į savo vietą. Pažangios technologijos sparčiai modernizuoja visas žmogaus gyvenimo sritis, jos įžengė ir į gana konservatyvų pavėsinių pasaulį – nuo šiol turite galimybę tenkinti visus savo norus. Nuostabiausia, kad pavėsinės konstrukciją galite keisti nesikeldami nuo patogaus gulto, vos vienu mygtuko paspaudimu nuotolinio valdymo pultelyje. Lietuvoje šios išmaniosios pavėsinės – naujiena ir ne pigi, tačiau ją jau spėjo įvertinti įžvalgūs, praktiški, visapusišką komfortą mėgstantys žmonės.

Pasak salono "Vip Zone" rinkodaros vadybininkės Laimos Rudinskaitės, išmaniosios pavėsinės gaminamos Belgijoje tik pagal individualius užsakymus: iš nurodytų dydžių klientas gali pasirinkti labiausiai tinkančią, o iš gausios spalvų paletės – labiausiai derančią. Jei reikia dar didesnio dydžio statinio, yra galimybė jungti atskirus segmentus. Pavėsinė gali būti montuojama ne kaip atskiras statinys, o prie namo sienos – it terasa.

Visi "Renson" pavėsinių modeliai turi unikalią drenažo sistemą: tirpstančio sniego, lietaus vanduo subėga į statinio kolonose integruotus vandens nubėgimo kanalus, todėl atveriant stogo plokštes pavėsinėje esantys daiktai niekada nesušlaps.

Pavėsinių "Renson" sienoms gali būti naudojamas stiklas, žaliuzės ar Fixscreen® ekranai. Pastarieji gaminami iš tekstileno. Tai itin tvirtas, dideles apkrovas atlaikantis šiuolaikiško plastiko audinys. Jis patikimai saugo ne tik nuo įkyrių mašalų ar stiprios liūties – atlaiko net uraganinį vėją, kartu puikiai praleidžia orą. Fixscreen® ekranai turi dar vieną privalumą – suteikia privatumą: iš išorės nesimato, kas vyksta pavėsinėje, o esantys jos viduje gali stebėti aplinką.

Be to, nuleidžiamieji Fixscreen® ekranai gali būti kombinuojami su stumdomosiomis stiklinėmis sienomis – visiškai sustūmus stiklus, pavėsinės šonuose sukuriama atvira erdvė. Ekranų spalvą galima rinktis net iš 50 skirtingų atspalvių.

Stogai gali būti dvejopi: jau minėti Fixscreen® ekranai arba žaliuzės – jos labai primena tikras medines, todėl imponuoja vertinantiems natūralumą žmonėms.

Stebina galimybėmis

Belgiškų pavėsinių modelio "Lapure" konstrukcija lakoniška, labai lengva – nuleidžiamas stogas be masyvaus, apribojančio erdvę rėmo, ir tai leidžia ji pakreipti norimu kampu. Vertinantys natūralumą gali rinktis stogą – medines žaliuzes. Modelio "Lapure" sienoms naudojami tik Fixscreen® nuleidžiamieji ekranai.

Modelis Camargue®, prestižinis pavėsinių "Renson" variantas stebina tiek dizaino sprendimais, tiek inovatyviomis techninėmis galimybėmis, suteikiančiomis jų savininkams maksimalų komfortą. Vienas pavėsinės segmentas gali būti iki 4,5 m pločio ir 6,2 m ilgio.

Atveriamas, nuotolinio valdymo pulteliu valdomas stogas sudarytas iš aliuminio plokščių, kurios gali būti paverčiamos 150° kampu. Užvertos plokštės sudaro sandarų, nepralaidų vandeniui paviršių. Toks stogas – labai patvarus, gali atlaikyti iki 110 kg/kv. m sniego.

Šis modelis turi begalę įvairiausių parinkčių, leidžiančių kiekvienam žmogui susikurti savo svajonių pavėsinę. Vienos populiariausių ir svarbiausių – sienos, jos gali būti integruojamos iš visų pusių: tai gali būti nuo saulės apsaugantys nuleidžiamiieji, orui laidūs ekranai, žaliuzės ar stumdomosios stiklinės sienos, kurias, siekiant didesnio sandarumo ir privatumo, galima montuoti drauge su nuleidžiamaisiais ekranais. Visos sistemos sumaniai paslėptos pastato konstrukcijoje, todėl pavėsinės dizainas stebina lakonišku stiliumi, estetika.

Visose "Renson" pavėsinese gali būti integruojama LED apšvietimo sistema, garso kolonėlės, o infraraudonųjų spindulių šildytuvai užtikrina, kad pavėsinėje ne tik bus jauku vėsų vasaros vakarą – joje puikiai galėsite leisti laiką nuo ankstyvo pavasario iki pirmųjų šalnų. Dėl didesnio patogumo įrengiami lietaus ir vėjo jutikliai.

Išmanioji pavėsinė – ilgaamžis, paprastas prižiūrėti ir savo patvarumu rimtam pastatui nenusileidžiantis statinys, todėl jos negalima statyti bet kur ir tiesiai ant pievos – būtina paruošti tvirtą pagrindą, priešingu atveju pastatas sukryps. Pagrindui galima naudoti betoną, trinkeles, rąstus ar medienos lentas.


Šiame straipsnyje: pavėsinėNIC1lauko pavėsinė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Specialistai pataria, kaip išsirinkti tinkamus lauko baldus
  Specialistai pataria, kaip išsirinkti tinkamus lauko baldus

  Turbūt vienas maloniausių vasaros užsiėmimų yra mėgautis saulės spinduliais namų verandoje su šeima ir draugais. Didelė dalis žmonių, turinčių jaukią lauko terasą, mėgaujasi jos privalumais ne tik vakarais, bet net ir pusryčiauja būten...

 • Vonios plytelės: nuo klasikos iki modernių sprendimų
  Vonios plytelės: nuo klasikos iki modernių sprendimų

  Vonios kambaryje prasideda ir baigiasi kiekviena diena, todėl svarbu, kad jame būtų ir jauku, ir patogu. Šis komfortas priklauso ir nuo sienų bei grindų plytelių spalvos, dizaino, kokybės ir praktiškumo. "Geriausia, kai stilingi ir pr...

  1
 • Termometro stulpelis muša rekordus – metas įsigyti oro kondicionierių
  Termometro stulpelis muša rekordus – metas įsigyti oro kondicionierių

  Lietuvą užklupę karščiai ne tik džiugina, bet ir skatina ieškoti būdų, kaip atvėsinti savo biurų ar namų patalpas. Termometro stulpeliui fiksuojant rekordinę oro temperatūrą pirmomis vasaros dienomis, prekybininkai pastebi mobilių o...

  1
 • Žaliuzių pasaulyje – modernūs ir ekologiški vėjai
  Žaliuzių pasaulyje – modernūs ir ekologiški vėjai

  Ritininės ir kitų rūšių žaliuzės, markizės, romanetės – langų uždangos yra svarbi interjero dalis. "Šiandien lietuviai renkasi labai skoningas, kokybiškas ir praktiškas langų uždangas", – teigia įm...

 • Būdai, kaip susikurti modernią ir patogią darbo erdvę namie
  Būdai, kaip susikurti modernią ir patogią darbo erdvę namie

  Prieš pora metų pradėtas skaičiuoti „Leesman“ darbo efektyvumo indeksas rodo, kad 90 proc. dirbančių asmenų darbo erdvę laiko vienu svarbiausiu produktyvumo elementų. Nesvarbu, dirbate biure ar namie – darbo aplinka turi būti ...

 • Ir automobilio namai gali būti stilingi
  Ir automobilio namai gali būti stilingi

  Vieta, kurioje laikome automobilį, – tokia pat svarbi namų dalis, kaip ir visos kitos. Įrengiant šią patalpą dažniausi du scenarijai: arba ji beveidė, arba virsta sandėliu. O iš tiesų garažą nesudėtinga paversti funkcionalia, ja...

 • Mažos erdvės: be mitų ir tabu
  Mažos erdvės: be mitų ir tabu

  Namuose dėmesio nusipelno visos erdvės, net ir mažiausios. Jų interjerą taip pat įmanoma padaryti įdomų, išskirtinį. Tereikia žinoti keletą taisyklių ir išdrįsti nepaisyti stereotipų. Ir, žinoma, nepaversti jų nereikalingų bald...

 • Porcelianas išgyvena renesansą: naujausios mados tendencijos iš žinovų lūpų
  Porcelianas išgyvena renesansą: naujausios mados tendencijos iš žinovų lūpų

  Nepelnytai primirštas porcelianas pastaruoju metu buvo laikomas atgyvena ir miesčioniškumo požymiu. Šiandien jis vėl – stilinga stalo puošmena, namų pasididžiavimas, rodantis išskirtinį jų savininkų stiliaus poj...

  2
 • Durų pasaulyje – naujos tendencijos
  Durų pasaulyje – naujos tendencijos

  Saugios, tvirtos, sandarios, nepraleidžiančios garsų, atsparios nusidėvėjimui, gražios, stilingos – tokių lauko durų ieško ir nuosavų namų, ir butų šeimininkai. Juk lauko durys – tarsi vizitinė kortelė: dar neperžengus n...

 • Vinilinės grindys: nuo slenksčio iki vaikų kambario
  Vinilinės grindys: nuo slenksčio iki vaikų kambario

  Laminatas nusibodo, plytelės tinka ne visose patalpose, parketas – itin kaprizinga grindų danga, kilimai – jauku, bet renka dulkes... Idealus sprendimas – aukštomis techninėmis savybėmis pasižyminčios, tad pelnytai laikomos unive...

Daugiau straipsnių