Pereiti į pagrindinį turinį

Pelėsis: kova su vėjo malūnais?

2014-07-24 02:00

Žmonės labai dažnai kreipiasi dėl mikroskopinių grybų (pelėsio) daromos žalos. Dažniausiai dėl gyvenamųjų ir darbo patalpų užterštumo, nes žmonės tiesiogiai pajunta mikroskopinių grybų įtaką: nemalonus kvapas, padidėjęs sergamumas įvairiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis.

T. Urbelionio / BFL nuotr.

"Prieš kelerius metus, kaip įtariame, kaimyno bute trūko vandens vamzdis. Su žmona pastebėjome, kad nuo to laiko pradėjo šlapti mūsų buto siena, atsirado pelėsis. Jį vis bandėme nesėkmingai išnaikinti. Blogas kvapas (it senų, suplėkusių daiktų) – nuolatinis mūsų namų palydovas. Ypač jaučiasi, kai tik įžengiame į butą. Tiesiog nesmagu prieš svečius. Kaip sėkmingai išnaikinti pelėsį?", – klausia Jonas.

Atsako specialistas, gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Biodestruktorių tyrimo laboratorijos vadovas dr. Algimantas Paškevičius:

– Žmonės labai dažnai kreipiasi dėl mikroskopinių grybų (pelėsio) daromos žalos. Dažniausiai dėl gyvenamųjų ir darbo patalpų užterštumo, nes žmonės tiesiogiai pajunta mikroskopinių grybų įtaką: nemalonus kvapas, padidėjęs sergamumas įvairiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Problema tampa vis aktualesnė, nes klimatas šiltėja, didėja drėgmės kiekis, o tai ir lemia jų paplitimą. Be to, mikroskopiniai grybai gali pažeisti ir sunaikinti žmogaus sukurtas gėrybes: meno kūrinius, drabužius, namų apyvokos daiktus ir net patį būstą.

Pelėsiai arba mikroskopiniai grybai – savita, gamtoje plačiai paplitusi mikroorganizmų grupė, kuriai būdinga didžiulė įvairovė. Mikromicetų fiziologinės galimybės įgalina lengvai adaptuotis prie įvairių mitybos ir aplinkos sąlygų. Vis dėl to tam tikros sąlygos jų formavimuisi yra būtinos. Visų pirma tai – drėgmė, kuriai padidėjus, pelėsis pradeda greitai augti ir formuotis. Optimali augimo temperatūra – 22-28 laipsnių šilumos, nors gerai pakenčia nulinę ir net neigiamą žiemos temperatūrą, o, pasikeitus aplinkos sąlygoms, pradeda greitai augti. Kai kurie mikromicetai (kai kurios rūšys) gali būti pakantūs net 50 laipsnių temperatūrai. Kai kurių mikromicetų konidijos ir sporos lieka gyvybingi esant 100 laipsnių C temperatūrai.
Mikroskopiniai grybai (pelėsiai) yra pavojingi žmogui ir gali sukelti sunkias ligas. Ypač jie nepageidaujami ten, kur yra mažamečių vaikų.

Svarbu:

Mikroskopiniai grybai ant įvairių paviršių dažniausiai sudaro mikroorganizmų asociacijas, tai reiškia, kad paviršių kolonizuoja kelių rūšių mikroskopiniai grybai, dažniausiai Aspergillus, Penicillium Cladosporium genčių. Todėl ir kovoti su jais yra sunkiau, nes dezinfekuojamosios medžiagos kartais veikia vienų rūšių mikroskopinius grybus, o kitų – ne. Prieš pradedant kovą su minėtais grybais, reikia atlikti rūšinės sudėties ir jautrumo dezinfekuojamosioms medžiagoms tyrimus, nes pirmiausia būtina lokalizuoti židinį. Nukenksminti dezinfekuojamosiomis medžiagomis 2-3 kartus ir tik po to atlikti remonto darbus, kad mikroskopiniai grybai neišplistų po visas patalpas. Svarbiausia – pašalinti priežastį, dėl kurios tai įvyko. Tinkamas būsto mikroklimatas (temperatūra, drėgmė, gera ventiliacija) – štai priemonės, kurios užkirs kelią mikroskopinių grybų veisimuisi gyvenamosiose ir darbo patalpose.

Liaudiškos priemonės:

Jei pelėsio problema nėra įsisenėjusi, padės stiprus ūkinio muilo tirpalas: sumaišykite 100 g su 10 l vandens ir naudokite pelėsio apimtoms vietoms plauti.

Tiks ir arbatmedžių aliejus: sumaišykite kelis arbatinius šaukštelius arbatmedžių aliejaus su 2 stiklinėmis šilto vandens ir gautą tirpalą supilkite į buteliuką su purkštuvu. Apipurkškite grybelio paliestas vietas. Nenuplaukite.

Pelėsio apimtas vietas apibarstykite geriamąja soda ir užpilkite acto. Po kurio laiko viską nuplaukite vandeniu. Actas pašalina net 80 proc. pelėsių.
Jei pelija šaldytuvas ar duoninė, padės geriamosios sodos tirpalas: valgomąjį šaukštą sodos ištirpinkite stiklinėje. Švariai nuvalykite ir nusausinkite paviršius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų