Rudenį augalai diktuoja savas taisykles Pereiti į pagrindinį turinį

Rudenį augalai diktuoja savas taisykles

2008-10-20 09:00
Rudenį augalai diktuoja savas taisykles
Rudenį augalai diktuoja savas taisykles / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Nenumaldomai vėstantys orai ragina atidžiau prižiūrėti aplinką puošiančius augalus, parengti juos žiemai. Tačiau nereikia bijoti sodinti naujų, kurie džiugins savo spalvų įvairove.

Svarbu tinkamai sukomponuoti

Zapyškio medelyno Augalų skyriaus vadovė Ingrida Vainauskienė siūlo spalvingą augalų vazonuose kompoziciją, kuri gali papuošti terasą ar įėjimą į gyvenamąjį būstą. Tereikia įsigyti platų didelį žemą vazoną ir jį iš vidaus apšiltinti, pavyzdžiui, putų polistirolu. Tuomet sudėti į jį mažesnius vazonus, kuriuose auga nedidelis raudonlapis raugerškis, miskantas (viksva), viržiai, ryškiažiedės chrizantemos ar kitokie pagal skonį pasirinkti augalai.

"Svarbiausia, kad augalai vazone būtų tinkamai sukomponuoti pagal aukštį ir spalvas. Dabar, kai klimatas pas mus tampa vis šiltesnis, tokia žavi spalvinga augalų kompozicija dar ilgai džiugins šeimininkus. Be to, apšiltintą vazoną su minėtais augalais galima palikti lauke ir žiemai. Pavasarį juos bus galima pasodinti tinkamai parinktoje sodybos vietoje. Beje, specializuotose parduotuvėse galima įsigyti ir apšiltintų vazonų – jie pažymėti žvaigždute arba snaige", – negailėjo patarimų I.Vainauskienė.

Šalčių geriau pasisaugoti

Lietuvoje įprasta apželdinti senas metalo tinklo tvoras tradiciniu vinvyčiu. Tačiau I.Vainauskienė pataria sodinti triskiautį vinvytį, kuris rudenį akį traukia skaisčia raudona spalva. Toks vinvytis ypač tinka vertikaliam apželdinimui, pavėsinėms.

"Dar galima sodinti visus augalus, kurie auga vazonuose, bet laikomi lauke. Parinktoje sodybos vietoje, pavyzdžiui, prie rododendrų galima sodinti tamsiai raudonos spalvos lapų leukotoją ir prie jos priderintų spalvų viržius, nes visi šie augalai mėgsta rūgščią dirvą ir labai gražiai kartu atrodo. Jei dar neaišku, kurioje sodybos vietoje vienas ar kitas augalas tiktų, tai nebūtina jį sodinti šį rudenį. Jis puikiai peržiemos ir vazone, kurį reikėtų pridengti šiaudais, durpėmis ar pjuvenomis tuomet, kai pradės labiau šalti", – aiškino augalų priežiūros specialistė.

Jei augalai bus pasodinti klausant specialistų patarimų, jie daugelį metų nekels jokių rūpesčių – tik džiugins. Nestataus pietinio šlaito ar lygaus sklypo plote net ir dabar galima sukurti tikrą grožio oazę, derinant tik tris augalus: dyglaines (jos dabar pasidabinusios ryškiomis oranžinės spalvos uogomis, panašiomis į šaltalankio), keružines pušeles ir tinkamai parinktos spalvos viržius.

Geriausios – eglišakės

I.Vainauskienė ypatingą dėmesį atkreipė į du kartus per sezoną žydinčias lelijažiedes magnolijas "Suzan", kurios itin nemėgsta atlydžių žiemą. Ant šio nuostabiais žiedais anksti pavasarį ir vėlai rudenį pražįstančio augalo šaknų dabar reikia užpilti rūgščių durpių. Jei augalas neapsaugotas nuo skersvėjų, tai būtina jam pastatyti užuovėją. Panašiai prižiūrimos ir kitokios magnolijos.

Įsivyravus šaltiems orams, verta apšiltinti kamienines rožes, kurios šiuo metu dar žydi. Apšiltinamas ne kamienas, o ta jo dalis, kuri išsišakoja į krūmą. Apšiltinti geriausiai tinka eglišakės. Jomis reikėtų aprišti krūmą, prieš tai nukirpus žiedus.

Tokiu pat būdu apšiltinama ir kamieninės formos japoninė azalija. Beje, apšiltinti labai tinka ir šešėlinė medžiaga, kurios galima įsigyti sodo ir daržo reikmenų parduotuvėse. Šešėlinė medžiaga – dažniausiai tamsiai žalios spalvos tankaus tinklo audinys, kuriuo apgaubiami aštrios pavasarinės saulės bijantys visada žaliuojantys augalai.

Būtina gausiai palaistyti

Šis ilgas ruduo pagailėjo lietaus, todėl dabar būtina gerai "pagirdyti" visžalius augalus. "Nereikia skubėti augalų dangstyti žiemai, nes paskubėję pridarysime jiems žalos: per atšilimus augalai šus, o po šiaudais ar durpėse įsikurs pelės. Todėl reikia palaukti, kol nusistovės šalti orai. Beje, rododendrai jau turėjo būti patręšti. Dabar reikia neužmiršti juos gausiai palaistyti, o kai orai galutinai atvės, tuomet ant šių augalų šaknų reikės užpilti rūgščių durpių", – priminė I.Vainauskienė.

Specialistė pataria nenuskinti ar nenukirpti hortenzijų žiedų. Šis nuostabus augalas dabar žydi ir dar ilgokai žydės. Tegul vysta jo žiedai ant krūmo. Nereikia dabar karpyti ir įvairių smilgų – šį darbą atliksime pavasarį.

I.Vainauskienė įsitikinusi, kad augalai už jų priežiūrą rudenį šimteriopai atsidėkos pavasarį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra