Iš daugelio sporto šakų filmų kūrėjai ypač išskiria boksą. Turbūt todėl, kad pusnuogis žmogus ringe panašus į antikinį titaną, kuriam kiekviena kova reiškia arba dar vieną pergalę, arba pralaimėjimą, po kurio galima atsitiesti nebent per stebuklą.
Ringe grūdinami charakteriai
Bokso ringas idealiai tinka istorijoms apie tikrus ir scenaristų išgalvotus sporto galiūnus.
Bet ne mažiau įdomu būna tada, kai virvėmis aptverta pakyla įaudrintų sirgalių jūroje asocijuojasi su gladiatorių kautynių arena ar tampa kovos už išlikimą metafora.
Iš klasikinių filmų gerai žinome, kad bokso ringas yra ne tik kalvė, kurioje grūdinami charakteriai. Vyresnės kartos žiūrovai dar prisimena senas dramas, kuriose į sportinį olimpą iškilę herojai gaudavo nokautuojantį finalinį smūgį ne atviroje kovoje, bet tapdavo užkulisinių machinacijų aukomis. Tokie vaidmenys papuošė Kirko Douglaso ("Čempionas"), Anthony Quinno ("Rekviem sunkiasvoriui"), Williamo Holdeno ("Auksinis berniukas") biografijas.
Žmogus planuoja, o Dievas juokiasi
Naujaisiais laikais panašius herojus vaidino Robertas De Niro, Sylvesteris Stallone, Willas Smithas, Russellas Crowe ir kiti garsūs aktoriai.
Dabar šią galeriją papildo pastariuoju metu skirtingais vaidmenimis žiūrovus džiuginantis aktorius Jake'as Gyllenhaalas. Jaudinančioje dramoje "Kirtis dešine" jis pristato bokso žvaigždės istoriją, kai viena akimirka gali kainuoti visą gyvenimą.
Mėgstantis boksą, bet kasdien rizikuojantis sveikata ir gyvybe, Bilis Houpas ryžtasi baigti savo karjerą. Jis pasiekė didelių profesinių aukštumų, iškovojo čempiono titulą ir dabar galėtų ramiai pasitraukti. Tačiau, kaip sakoma, žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Visai netikėtai Bilio šeimos gyvenimas sugriūva lyg kortų namelis. Vienintelė išeitis – grįžti į ringą ir įrodyti, kad sugebi nepalūžti net tada, kai skaudūs smūgiai suduodami iš visų pusių.
Milijonų ir "Oskarų" verti filmai apie boksą
- Nors iki "Rokio" (1976 m., rež. Johnas G.Avildsenas) jaunas aktorius S.Stallone ekrane pasirodydavo ir anksčiau, būtent šis filmas pradėjo visiškai naują etapą jo biografijoje. Sulaukęs net dešimties nominacijų "Oskarui" ir pripažintas geriausiu 1976 m. filmu, "Rokis" pasakoja apie italų emigrantų palikuonį Rokį Balboa, kuris kartą gauna šansą susikauti su JAV čempionu.
- "Įsiutęs bulius" (1980 m., rež. Martinas Scorsese) reiklių kritikų buvo pripažintas geriausiu dešimtmečio filmu. Režisierius nufilmavo šią dramą nespalvotoje juostoje, o pagrindinio vaidmens atlikėjas R.De Niro gavęs "Oskarą" suvaidino JAV vidutinio svorio bokso čempioną Jake‘ą La Mottą taip, kad sporto vadybininkai jam rimtai siūlė tapti profesionaliu boksininku.
- "Boksininkas" (1997 m., rež. Jimas Sheridanas) pasakoja apie Donį Flyną (jį suvaidino aktorius Danielis Day-Lewisas), kuris už priklausymą teroristinei Airių revoliucinei armijai kalėjime praleido beveik keturiolika metų. Į laisvę išėjęs vyrukas atsidūrė buvusių bendražygių nemalonėje už tai, kad dabar nori kovoti su amžinais priešais anglais ne su ginklu rankose, bet bokso ringe.
- Filmą "Pakilęs iš pelenų" (2005 m., rež. Ronas Howardas) galima drąsiai vadinti vienos karjeros istorija, nes jos pagrindą sudaro realūs įvykiai. Praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje boksininkas Džimas Bredokas (aktorius R.Crowe) kaip ir dauguma tautiečių patyrė didžiosios ekonominės depresijos siaubus, bet sugebėjo atsitiesti ir tapo savo epochos simboliu.
- Filmų apie vyrus boksininkus galerijoje gražiai išsiskiria Clinto Eastwoodo režisuota "Mergina, verta milijono" (2004 m.). Keturiais "Oskarais" apdovanota drama pasakoja apie užsispyrusią merginą Megę Ficdžerald (aktorė Hilary Swank), kuri kartą paprašė trenerio Frenkio Dano ją paruošti profesionalioms kautynėms. Nors treneris netikėjo sėkme, mergina pasiekė savo.
Naujausi komentarai