Pereiti į pagrindinį turinį

E.Daugėlaitei įdomu viskas, kas nėra muilas ir tuštybė

2014-08-08 04:00
Eglė Daugėlaitė Eglė Daugėlaitė

Šiomis karštomis dienomis pradėti darbą penktą valandą ryto yra didelis pranašumas. "Mėgautis ryto gaiva, matyti bundantį miestą saulei tekant – nuostabu", – šypsosi LRT laidos "Labas rytas, Lietuva!" vedėja Eglė Daugėlaitė.

Vasarą kava – retai

– Turbūt žodžiai "labas vakaras" turi kitokią prasmę nei "labas rytas"?

– Na, žinoma, tarti "labas rytas" man įprasčiau ir maloniau, – šypsosi Eglė. – Tai sakau dažniau, kartais – net vidurdienį. Tiesa, stengiuosi nesupainioti paros meto.

– Kai diena maišosi su naktimi, nėra gerai?

– Pagal kinų mediciną meridianams – energijos kanalams – geriausias laikas keltis 4-5 valanda, kartu su gamta. Ir jogai keliasi anksti, ir sveiko gyvenimo būdo propaguotojai.

Nesu jogė ir keltis labai anksti man nelengva. Stengiuosi atsigauti,kai būnu laisva, nereikia vesti laidos. Šiandien, pavyzdžiui, pusdienį buvau prie ežero, tvarkiausi namie.

Vasarą pavyksta atsigulti su tamsa, bet žiemą – ne. Nemalonu, kai prabundu po popiečio miego, o jau tamsu, – juokiasi. – Lapkritį ir šaltuoju metų laiku sunkiausia būti vyturiu.

– Daugiau nei dvejus metus esate "Labas rytas, Lietuva!" vedėja ir keliatės ketvirtą valandą. Kiek ilgiausiai miegojote po laidos?

– Turbūt 12 valandų. Išsimiegoti leidžiu sau savaitgalį – aštuonių valandų užtenka.

– Ne vienas žmogus turbūt sakė: "Košmaras, aš neatsikelčiau". Kas padeda? Regis, per dieną išgeriate net po 10 puodelių kavos?

– Kavos smarkiai sumažėjo – turbūt kalta vasara. Kartais užtenka puodelio per dieną, kartais neišgeriu nė vieno. Dabar geriu daug vandens, gaiviųjų gėrimų. Bet geriau neišsimiegoti nei persimiegoti, nes tuomet būnu vangesnė, priblėstu.

Tarsi 190 km/val. greičiu

– Egle, kas yra blogas laidos vedėjas?

– Niekada nenorėčiau būti netaktiška, nekorektiška, erzinanti savo pastebėjimais žiūrovus ir pašnekovą, nemokanti išklausyti ar užgožianti pašnekovą, pernelyg įžūli.

Nors improvizacija tiesioginiam eteriui kartais ir išeina į naudą, neretai gelbsti, tačiau blogai, kai laidos vedėjas nepasirengęs pokalbiui.

– Žinau, kad Eglė – didelė savikritikė. Kokią savybę nortumėte tobulinti?

– Po kiekvieno pokalbio save analizuoju, ar galėjo pavykti geriau? Malonu, kai pašnekovai nuoširdžiai padėkoja trumpąja žinute.

Dažniausiai save pjaunu dėl kalbos, ypač – kirčiavimo. Mintyse sakau, kad daugiau tos klaidos nedarysiu, bet traukinys tiesioginiame eteryje važiuoja nesustodamas.

– Tiesioginis eteris nenuspėjamas, žavus žiūrovams, bet sunkus vedėjams.

– Kartais trūkinėja techninis ryšys, genda kompiuteriai, prieš pat pokalbį išsijungia planšetės.

Per tiesioginį eterį iš jaudulio staiga nutyla pašnekovas, tuomet turi būti psichologas ir vėl  tarsi atrakinti pokalbį. Būna visko: paslysta šokėjai, nuvilia technika. Kartais ir galva veikia ne taip, kaip norėtum, todėl turi suktis iš situacijos.

– Sakėte, kad tiesioginis eteris – tarsi važiavimas 190 km/val. greičiu autostradoje, pilnoje automobilių. Mėgstate pažeisti taisykles?

– Ne, taisyklių negalima pažeisti, ypač vairuojant automobilį. Nors kartais ryte ir paskubu į darbą. Bet vairuoju drausmingai.

Tiesioginis eteris išlieka greitkeliu: ten daug veikėjų, todėl turiu būti pasirengusi išlaviruoti, nes bet kada kažkas gali netikėtai iššokti į kelią.

– Bet važiuodamas tokiu greičiu anksčiau ar vėliau pateksi į avariją?

– (Juokiasi) Nebūtinai. Žinoma, nuo to niekas neapsaugotas, bet treniruotės dar labiau išlavina reakciją ir intuiciją, tad žinosiu, kada reikia stabdyti.

Muzika išmokė disciplinos

– Neabejoju, kad stebite CNN, BBC, RTR ir kitų garsių televizijų laidų vedėjus. Kas imponuoja?

– Dar nuo studijų laikų užfiksuodavau Christiane Amanpour, karo žurnalistės, reportažus, laidas per CNN. Dabar ji, atrodo, dirba BBC.

Ne, nenoriu ir negalėčiau būti jos antrininkė. Bet žavu paklausyti bent jos interviu. CNN laidos išsiskiria gana laisva tradicija. Jos turi griežtą formatą, tačiau laisvesni aprangos, išvaizdos reikalavimai. O pokalbiai – lengvesni, gyvesni. Tiek CNN, tiek BBC vedėjai ir žurnalistai meistriškai reaguoja į techninius nesklandumus.

– Jei viskas priklausytų nuo Eglės Daugėlaitės, ko būtinai dar būtų "Labas rytas, Lietuva!" laidoje?

– Dar daugiau muzikos, naujų vaizdo klipų, daugiau muzikos profesionalų...

– ... smuiko, kuriuo 10 metų grojote ir mokėtės Juozo Karoso mokykloje?

– (Juokiasi). Aktualijų ir šiek tiek politikos, kuri man pakankamai įdomi, turi likti, juk tai – tiesioginė laida, pirmoji laida tą rytą. Nors, žinoma, ryte žmonėms labiausia patinka, kai viskas dinamiška ir paprasta. Didelių korekcijų nebūtų.

– Baigėte ir VU Tarptautinių santykių ir politikos instituto politikos ir medijų magistrantūrą. 10 metų – smuikas, žurnalistika, politika. Eglė ieško savęs, turi daug veidų, o ar smalsi?

– Man sekėsi mokytis, jaučiau, kas įdomu. Žurnalistikos programa iškart patraukė mokomaisiais dalykais, o tokių kaip aš buvo daug: kurso draugai buvo ir visuomeniški, ir dauguma – muzikalūs.

Beje, muzika išmokė disciplinos, tai turėjo įtakos ir mokslams.

Politika ir medijos – nauja, bet įdomi programa, kelerius metus ieškojau magistrantūros studijų, nesigailiu jas baigusi TSPMI.

Tik ne muilas ir tuštybė

– Beje, kodėl televizija? Ne radijas, ne rašymas? Noras būti dėmesio centre?

– Rašymą išbandžiau, radijuje praktikavausi. Televizija patiko, nes joje galiu suderinti vaizdą, garsą ir žodį. Tai – didžiausias "arkliukas". Apie laidos vedėjos postą, pradėjusi dirbti reportere, net negalvojau. Dirbau savo darbą ir dabar mielai rengiu reportažus.

– Eglės Daugėlaitės svajonių laida, kuri priklauso tik nuo jos įgeidžio?

– Galvojau apie tai. Naujienos, aktualijos... Bet nenorėčiau kartoti kolegių Rūtos Miliūtės ar Nemiros Pumprickaitės, tam įtakos turi ir charakterio bruožai.

Būtų įdomu paraleliai vesti dvi laidas. Televizijoje nežinai, kur tave gali nublokšti likimas. Man įdomu viskas, kas nėra muilas ir tuštybė.

– Tuomet provokuoju: jei būtų siūlomas solidus atlyginimas ir laidos vedėjos postas dažniausiai tik tuštybę propaguojančiuose komerciniuose kanaluose, o tam pasidavė ne vienas žmogus...

– Žinau, žinau, daug tokių pavyzdžių. Bet to nepasirinkčiau.

– Egle, 10 tūkstančių litų per mėnesį...

– Tikrai to nepasirinkčiau, nes įrašas liks etikete visam gyvenimui, o užsidirbti galiu rasti ir geresnių būdų.

Glamūriniams vakarėliams – ne

– Lietuvoje yra tarptautinio lygio laidos vedėjų, kurie gėdos nepadarytų CNN ar BBC laidose?

– Taip. Kitas klausimas – jų užsienio kalbos gebėjimai. Bet girdėjau, kaip puikiai Andrius Tapinas vedė diskusiją angliškai. Puikiai veda pokalbius Edmundas Jakelaitis. Yra ko iš jų mokytis, jie turi gerą žinių bagažą.

– Išrinktumėte Lietuvos laidų topus?

– Žiūriu visų televizijų žinias. Tačiau mano žiūrėjimas visada prasideda LRT, "Panorama". Kartais žiūriu muzikinius, užsienyje sukurtus projektus.

– Ar po 10 metų komercinės televizijos vis dar bukins žmones? Ar žiūrovai persisotins ir televizijos keis profilį?

– Kol bus paklausa, bus ir pasiūla.

– Bet televizija yra viena iš tų, kuri formuoja, augina žmones. Jei jie nuo mažens bus bukinami, tokia karta ir augs.

– Tai ne tik televizijos, bet ir radijo, žurnalų problema. Ypač – šeimos. Lemia, koks požiūris šeimoje, ar televizorius yra pagrindinis jos narys, kokias laidas žiūrima namuose.

Konkurencija tik stiprės. Užsienio bulvarinės laidos daug giliau ir baisiau kapstosi po žmonių skalbinius. Tik toji mūsų bala labai negili ir vienas kitą pažįstame.

– Nerimaujate, kad ateis laikas kapstysis ir po jūsų apatinius?

– Nemanau. Neturiu laiko ir noro dalyvauti glamūriniuose vakarėliuose. Daug priklauso nuo to, kaip tu saugai savo asmeninį gyvenimą ir kiek dažnai kalbi apie jį. Be to, kolegos po žurnalistų kojines kapstosi mažiau – vis dėlto tas pats klanas.

Ankstyvo ryto pranašumai

– Turbūt nemažai žmonių atsisako dalyvauti laidoje dėl to, kad keltis reikia labai anksti?

– Būna, tačiau daugelis nori pasisakyti, ypač papasakoti apie savo renginius. Kartais anksti nenori atvykti ekspertai, todėl apmaudu, kai jie neateina. Tiesa, ieškome alternatyvų, kai kurie rekomenduoja kitus žmones.

Taip, gundome kava ir tuo, kad eteryje teks būti tik 7-8 minutes.

– Dabar keltis anksti – gerai: ne taip karšta ir matote bundantį miestą?

– Taip, saulėtekis, bundantis Vilnius yra labai gražu. Karštis manęs netrikdo, mėgstu šilumą.

Šiuo metu mano širdyje yra du miestai – gimtoji Klaipėda, kuri visą laiką liks namais, ir Vilnius.

– Vilniuje gyvenančiai klaipėdietei turbūt į tą sąrašą įrašyti Kauną būtų  sunku?

– Niekas to nežino. Bet Kauno istorija ir senamiestis irgi nuostabūs.

– Egle, o kada paskutinį kartą grojote smuiku? Jis geriau skamba ryte, prieš laidą, ar vakare namuose prieš miegą?

– Smuikas – ne dviratis. Ilgai negrojus reikia nuoširdžiai bent mėnesį parepetuoti techninius kūrinius, pamiklinti pirštus.

Paskutinį kartą grojau turbūt žiemą, rašydama magistro darbą. Dabar groju ne taip gerai kaip kadaise.

– Beje, Daugėlaitė turbūt mėgsta labai daug gėlių rūšių?

– (Juokiasi) Išties, labai mėgstu gėles. Daug, įvairių, turiu net mėgstamiausių sąrašą – eustomos, katilėliai, bijūninės rožės, frezijos. Tiesa, iš gerbėjų gėlių gavau tik vieną kartą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų