Meno galerijoje "Spalvų paslaptys" – paslaptingojo Murano stiklo ir porceliano papuošalų susitikimas.
Ištikimi tradicijoms
"Autoriniai murano stiklo dirbiniai Lietuvoje – pirmą kartą. Tai, ką matote parduotuvių lentynose ar bazėje, tikrai ne iš Venecijos, – rakindama vitriną, saugančią iš už šimtų kilometrų atkeliavusius rankų darbo papuošalus, kalbėjo galerijos savininkė Laima Kygaitė.
Paklausta, kaip legendinis Murano stiklas rado kelią į Kauną, galerininkė atsako: viskas prasidėjo nuo kelionės į romantišką pasaulio kampelį – Venecijos lagūnoje esančią Murano salą – stiklo meistrų kalvę. Murano gaminių čia apstu: pradedant miniatiūriniais, keliais šimtais eurų įkainotais suvenyrais, baigiant prabangiais papuošalais, už kuriuos italės pasiruošusios mokėti net kelias dešimtis tūkstančių eurų.
„Tenykščiai meistrai naudoja senąsias rankų darbo technikas. Nors, laikui bėgant, stiklas kito, atsirado naujų technologijų ir naujų eksperimentų, stiklo išgavimo tradicijos nepakito. Iki šiol visi darbai atliekami rankomis, nenaudojamos nei liejimo mašinos, nei konvejeriai“, – pasakojo L.Kygaitė.
Visi – su sertifikatais
Spalvotais nameliais, pakrypusia varpine ir nėriniais garsėjanti Burano sala – antroji vieta, kurią aplankė menininkė. Ten ji netikėtai atrado mažą stiklininko Di Marco Rubelli galeriją.
"Jis – ketvirtos kartos meistras, šio amato subtilybių mokęsis iš tėčio. Pastarasis – iš senelio, – netikėtai užsimezgusią pažintį prisiminė galerininkė. – Įkalbėjau jį savo darbais pasidalyti. Taip kelios dešimtys Murano stiklo papuošalų atkeliavo į Lietuvą.
Melsvi, rudi, su žėrinčiais akmenukais, platinos ir aukso dulkėmis žiedai, apyrankės, karoliai – visi jie, pasak L.Kygaitės, orientuoti į lietuvių skonį. „Kuklūs. Sukurti iš paprasto bižuterinio metalo ir nuostabaus stiklo. Tik pažiūrėkite, koks jo gylis, koks skaidrumas!“ – pirštų galiukais papuošalus lietė galerininkė.
Kaip žinoti, ar tai, ką laikai rankose, – tikrasis Murano stebuklas? Plika akimi atskirti originalų Murano stiklą nuo klastotės gali tik specialistai. Tai, kad galerijoje tikro Murano stiklo gaminiai, įrodo sertifikatai, kuriuos jau gavo keturios pirmos pirkėjos, ir antroje papuošalų pusėje įspausti specialūs įspaudai.
Gaminti su meile
Kiek tolėliau nuo Murano stiklo – jaunos menininkės Vilniaus dailės akademijos (VDA) magistrantės Domilės Ragauskaitės kurti papuošalai. Porceliano paslaptį jai pakuždėjo mama, garsi menininkė Živilė Bardzilauskaitė-Bergins. „VDA su porcelianu nedirbama, todėl Domilei mamos patirtis labai pravertė“, – tikino L.Kygaitė.
Juodos ir baltos spalvų puodelis ir raudonas obuoliukas jame, tokios pat spalvos, nykštuko kepurė, mėlynas virdulys ant mažos lėkštutės – D.Ragauskaitės kurti auskarai ir kaklo papuošalai – keliolika kartų sumažinti, kiekvieno mūsų namuose sutinkami daiktai.
„Neabejoju, kad Domilės kruopštumas sužavės ne vieną stilingą merginą ar moterį. Bent jau aš pati nieko panašaus iki šiol nesu mačiusi“, – jaunąją menininkę gyrė galerininkė.
Legendinio stiklo paslaptis
Visi Murano stiklo atspalviai išgaunami naudojant ne dažus, o skirtingus metalus. Auksas jam suteikia ryškiai raudoną, arba rubino, geležies oksidas – žalią spalvą. Maišant kelių spalvų stiklą gaunamas agato stiklas – juostuotas ir su daugybe atspalvių.
Specialia dekoravimo technika – millefiori – išoriniame paviršiuje prilydomos įvairiaspalvės stiklo plokštelės, kurios stiklą padaro panašų į egzotišką gėlę. Meistrai į Murano stiklą įlieja sidabro, platinos ar 24 karatų aukso folijos.
Sakoma, kad paprastai Murano stiklo papuošalas nėra tobulas. Visą savo eleganciją ir žavesį atskleidžia tik tuomet, kai atitinka tam tikrą odos tipą, nes įgauna gilią spalvą.
Naujausi komentarai