Karelija stebina sustojusio gyvenimo vaizdais ir unikaliu gamtos grožiu
Karelijos gyventojai juokauja: Dešimt mėnesių laukiame vasaros, o paskui du mėnesius keikiame blogą orą. Į šį Rusijos regioną atvykę turistai išvysta gana kontrastingų vaizdų. Išlipęs iš traukinio Petrozavodske išsigąsti, kad patekai į kažkokį sovietmečiu dvelkiantį užkampį.
Tačiau niūroką miesto vaizdą nustelbia unikalus Karelijos gamtos grožis, traukiantis turistus iš viso pasaulio.
Miestas be savito veido
Petrozavodskas yra pagrindinis Karelijos miestas. Jis pastatytas pagal tipinį sovietmečiu populiarų projektą, todėl juokaujama, kad Rusijoje daugybė miestų, panašių į Petrozavodską.
Jame išlikęs vos vienas senas pastatas, o naujų dangoraižių taip pat nematyti. Tiesa, vietos gyventojai pasakojo, kad artimiausiais metais Petrozavodske turėtų iškilti ne vienas šiuolaikiškas statinys.
Kartu su mumis keliavusius turistus iš Kanados taip pat šokiravo pro traukinio langą pamatytas vaizdas. Pirmiausia pagalvoji, į kokį užkampį patekai. Šį įspūdį dar labiau sustiprina prie stoties esanti ir sovietmetį primenanti Jurijaus Gagarino aikštė.
Čia žadėjo pastatyti fontaną, tačiau kol kas šis pažadas neištesėtas. Tačiau kasmet per miesto gimtadienį Petrozavodske atidaromas naujas fontanas. Tai jau tapo tradicija, - sakė gidė Natalija Meškova.
Keliaudamas po miestą, susidarai gana slogų įspūdį. Čia nerasi beveik jokios prabangos. Vietiniai nelinkę guostis užsieniečiams, tačiau pripažįsta, kad kasmet gyventojų mieste mažėja. Mirtingumas beveik du kartus didesnis už gimstamumą.
Daugėja suomių turistų
Gidė iškart įspėja, kad mieste milicininkai gana priekabūs, todėl reikėtų vengti susidūrimų su jais. Jie dabar ypač uolūs. Išgėrus geriau nesirodyti miesto gatvėse, nes gali būti apkaltintas pažeidęs viešąją tvarką. Suomiai? Mes juos toleruojame, - teigė gidė.
Pastaraisiais metais Karelijoje daugėja turistų iš įvairių pasaulio šalių. Dažniausiai užsieniečiai lankosi Petrozavodsko apylinkėse. Į miestą daugiausiai užsuka suomių turistai.
Tuo metu, kai lankėmės Karelijos administraciniame centre, čia vyko abiturientų išleistuvės. Beveik visi Petrozavodsko barai buvo užsakyti šiai šventei. Apgirtusių jaunuolių keliamas triukšmas tik iš pat pradžių kėlė nerimą dėl saugumo. Tikrai neverta jaudintis. Miestas pas mus ramus, todėl turistai gali būti saugūs, - tikino gidė.
Jau ne pirmus metus kalbama, kad šiame mieste trūksta aukštos klasės viešbučių. Dabar veikiančiuose, iš pirmo žvilgsnio gana jaukiuose viešbučiuose turistai turėtų būti pasirengę įvairiems netikėtumams.
Dingęs karštas vanduo - dar ne didžiausia bėda. Kur kas daugiau keblumų, kai maudantis duše dingsta šaltas vanduo. Į priekaištus administratorė reaguoja gana vangiai. Avarija. Po pietų žadėjo pataisyti, - ramino ji. Tačiau ir antrą dieną pasikartojo tas pats.
Kalbėkite rusiškai
Iš Petrozavodsko nuplaukęs greitaeigiu laivu į Kiži salą, atsiduri tarsi visai kitame pasaulyje. Unikali, šiek tiek atšiauroka Karelijos gamta ir prieš porą amžių pastatyta medinė cerkvė abejingų nepalieka.
Mums pasisekė - po kelių valandų čia bus pilna turistų, nes atvyksta didžiulis laivas su prancūzų turistais. Jaustumėmės tarsi Maskvos spūstyse ir būtu sunku prasilenkti.
Mes galėsime ramiai pasivaikščioti muziejuje po atviru dangumi. Tik prašau kalbėti rusiškai, nes kitu atveju bilietai gali pabrangti, - perspėjo iš Petrozavodsko atlydėjusi gidė.
Daugiau nei prieš keturiasdešimt metų Kiži saloje buvo atidarytas vienas pirmųjų Rusijoje muziejų po atviru dangumi. Čia eksponuojami įvairūs Karelijos valstiečių namai, rakandai ir kiti statiniai. Saloje anksčiau buvo net 12 kaimų, tačiau vėliau jie sunaikinti. Išliko vienintelis cerkvių kompleksas, kuris stovi autentiškoje vietoje. Kiti statiniai perkelti iš kitų kaimų.
Įspėjo saugotis gyvačių
Prašau vaikščioti tik takeliais. Saloje daug gyvačių. Muziejaus lankytojai dar nenukentėjo, tačiau vietos gyventojams jau ne kartą teko kreiptis į medikus, - įspėjo muziejaus darbuotojai. Saloje nuolat gyvena apie 40 žmonių. Vasarą jų padaugėja, nes Kiži saloje yra nemažai sodybų.
1785 metais pastatyta medinė cerkvė šiuo metu restauruojama, todėl į jos vidų patekti neįmanoma. Ji įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą.
Statinys su daugybe kupolų apipintas įvairiausiomis legendomis. Viena jų skelbia, kad unikalią medinę cerkvę pastatė vienas stalius. Pamatęs savo kūrinį, jis išmetė kirvį į ežerą, nes suprato, kad nieko gražesnio sukurti neįmanoma.
Tai legenda. Iš tiesų šią tik vasarą veikusią cerkvę statė apie 20 kvalifikuotų meistrų. Dabar pradėta cerkvės restauracija, kuri truks iki 2014-ųjų. Šis procesas jau dabar kelia įvairiausių ginčų. Taip pat trūksta meistrų, galinčių restauruoti daugiau nei prieš du šimtus metų pastatytą šedevrą, - pasakojo gidas.
Akį traukia ir kiti muziejaus eksponatai. Didžiulis valstiečio namas tik iš išorės prabangus. Turistai iškart perspėjami įeidami per duris palenkti galvą. Žemos durys - kad kiekvienas įeidamas nusilenktų namų dvasiai, - šypsojosi gidas.
Kasmet šiame muziejuje apsilanko apie 200 tūkstančių turistų iš įvairiausių pasaulio šalių. Čia gali išgirsti kalbant japoniškai, prancūziškai, angliškai ar suomiškai.
Vilioja ir mediotojus, ir vejus
Šiemet Karelijos Respublikos administracija į turizmo infrastruktūrą žada investuoti apie 50 milijonų litų. Mes turime visas galimybes, kad priviliotume dar daugiau turistų. Mūsų rekreacinis-turistinis potencialas - unikalus. Respublikoje yra apie 4 tūkstančiai kultūros ir gamtos paminklų, kuriuos saugo valstybė, - teigė Karelijos gubernatorius S.L. Katanandovas.
Petrozavodsko turizmo firmų atstovų duomenimis, kasmet didėjantis turistų skaičius nuteikia optimistiškai. Karelijoje kiekvienas gali rasti sau pomėgių. Vieni renkasi medžioklę ar žvejybą. Kiti gali grožėtis gamtos paminklais ar apsilankyti sanatorijoje Marcalnyje vody. Šių vandenų gydomąją galią ypač vertino Petras I, - pasakojo gidė.
Naujausi komentarai