Mykolo Žilinsko dailės galerijoje – artimesnė pažintis su trapiu stiklininkystės amatu ir nagingiausiais jos atstovais iš trijų Lietuvos miestų.
Reikli meno rūšis
Stiklas – vientisa amorfinė kieta medžiaga, paprastai gaminama labai greitai užšaldant tąsią išlydytą medžiagą, neleidžiant susidaryti įprastai kristalinei formai.
Grynas stiklas yra permatoma, sąlyginai tvirta, mažai susidėvinti, biologiškai neaktyvi ir trapi medžiaga, iš kurios galima formuoti lygius, nelaidžius paviršius. Stiklininkai žino: visas šias savybes galima pakeisti dedant priemaišų arba specifiškai apdorojant karščiu.
Stiklo lydymo procesas skirstomas į penkias stadijas: silikatų susidarymą, stiklo susidarymą, stiklo masės skaidrėjimą, homogenizaciją ir stingimą. Gaminiai iš stiklo lydalo formuojami tempimo, valcavimo, presavimo, liejimo ir pūtimo būdais.
Manantieji, kad pastarasis yra vyriškas užsiėmimas – labai klysta. Lietuvoje yra kelios menininkės, stiklą pučiančios ne prasčiau, nei tai daro vyrai. "Šios meno rūšies negalima skirstyti pagal lytis", – šyptelėjo dailėtyrininkė Raimonda Kogelytė-Simanaitienė.
Stiklo menas, pasak jos – ypač reiklus. Jam būtina speciali technika ir atitinkama bazė. "Įrangos prisijaukinimas menininkui garantuoja nemažą procentą sėkmės kūryboje", – pabrėžė dailėtyrininkė. Stiklininkystės bazės Kaune yra dvi: Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultete ir Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakultete. Yra ir privačių dirbtuvių, kuriose galima darbuotis sumokėjus tam tikrą mokestį už valandą.
Skiriame mažai dėmesio
"Lietuvoje yra trys miestai, puoselėjantys stiklininkystės tradicijas ir ugdantys stiklininkus – Kaunas, Vilnius ir Panevėžys. Su šių miestų atstovais ir norime supažindinti žmones", – kalbėjo R.Kogelytė-Simanaitienė, projekto "Meninis stiklas virtualioje–viešoje erdvėje" idėjos autorė.
Specialiai šiam projektui sukurtame DVD diske į M.Žilinsko dailės galeriją užsukę lankytojai išvys ne tik minėtą karšto ir šalto stiklo apdirbimą, vitražo techniką, bet ir galutinį rezultatą: puošnias vazas, įstaigų langus puošiančius vitražus ir sietynus, širmas arba skulptūras, kurias sukūrė nagingieji stiklininkai.
"Manau, kad stiklininkystei mūsų šalyje skiriama nepelnytai mažai dėmesio. Ji nėra išreklamuota, o be pagrindo. Kas kita smulkiųjų rankdarbių kūrėjai. Jie – klesti", – įsitikinusi R.Kogelytė-Simanaitienė, beveik pusvalandžio trukmės įrašu siekianti supažindinti visuomenę su jaunąja ir vidurine stiklininkų, vitražistų karta ir jų darbo specifika.
Eksponatai labai trapūs
Pirmoji vieta, kurioje buvo pristatytas diskas – Edmundo Unguraičio stiklo galerija. Vitrinoje įtaisytą ekraną, pasak dailėtyrininkės apgulė būriai smalsuolių. "Vilniaus gatvė, akmenimis grįstas grindinys ir stiklo menas – derinys buvo pasakiškas", – pasisekusiu debiutu džiaugėsi R.Kogelytė-Simanaitienė.
Antroji vieta, kurioje rodomi stiklininkų ir vitražistų darbai – Kultūrų komunikacijų centro parodų rūmuose Klaipėdoje. Netrukus DVD diskas pasieks Vilnių, Telšius, Panevėžį. "Išdalysime juos menininkams, kad žinią apie save skleistų kuo plačiau. Galbūt kam nors poilsiaujant pavyks sutarti juos parodyti Palangoje arba Nidoje. Juk tereikia monitoriaus ir susitarimo", – kalbėjo dailėtyrininkė.
DVD diske – 21 menininko darbai: funkciniai interjero objektai, skulptūriniai parodiniai darbai, eksperimentiniai konceptualūs ieškojimai. Pastarieji, idėjos iniciatorės teigimu, būdingi jaunajai kartai. Vidurinė karta labiau orientuojasi į skulptūras ir funkcinius interjero objektus.
Smalsuoliai pačių eksponatų čia nepamatys. Pasak R.Kogelytės-Simanaitienės, stiklinius daiktus vežioti – problemiška. Menininkai juos deda į vadinamąją jūros putą, tačiau ir pastaroji neapsaugo nuo nelaimingų atsitikimų: dūžiai, skilimai. "Be to juos reikia gerai išblizginti. Nuotraukose jie atrodo pasakiškai. Žinoma, keliauti ir darbus eksponuoti kitur mes tikrai neatsisakome", – užsukti į galeriją ragino projekto iniciatorė.
KAS: projektas "Meninis stiklas virtualioje–viešoje erdvėje".
KUR: M.Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12.
KADA: iki liepos 11 d.
Naujausi komentarai