Pereiti į pagrindinį turinį

Stiklo užburta V. Verikaitės kūryba

2013-01-07 17:55
Stiklo užburta   V. Verikaitės kūryba
Stiklo užburta V. Verikaitės kūryba / DMN nuotr.

„Spindinčias angelų istorijas“ šiuo metu galima pamatyti stiklo menininkės Valdos Verikaitės papuošalų parodoje galerijoje „Aukso pjūvis“.

Ėjo tiesiu keliu

V.Verikaitė – jaunosios kartos stiklo menininkė, aktyviai dalyvaujanti tarptautiniuose stiklo meno simpoziumuose, bienalėse, parodose, labdaringose akcijose ir renginiuose („Vitrum Balticum“ Lietuvoje, „Zwiesel Glastage“ Vokietijoje, šiuolaikinio stiklo ir keramikos meno bienalėje „European Glass Context“ Danijoje ir kt.). Beje, jos kūrinys „Ašarų dubuo“ šiuo metu eksponuojamas ir Balto kūrinio parodoje galerijoje „Balta“.

2003 m. V.Verikaitė baigė stiklo studijas Kauno kolegijos Menų fakultete, po jų sekė stiklo magistrantūros studijos Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakultete. Regis, stiklas užbūrė pačioje kūrybinio kelio pradžioje ir tas kelias buvo tiesus.

„Kad turiu studijuoti stiklą – tai buvo vidinė intuicija, – atvirauja menininkė. – Jau tada, kai stojau į Kauno kolegijos Menų fakultetą, žinojau, kad studijuosiu stiklą, nors toli gražu jo, kaip kūrybinės medžiagos, nepažinojau, bet mane jis labai traukė: tie vaikystėje kuriami “sekretai„, vitražas, stiklo šviesos pralaidumas. Tėvai siūlė stoti į dizainą kaip į perspektyvesnę specialybę. Tąsyk po egzaminų net jiems pamelavau, kad manęs į dizainą nepriėmė ir liko tik stiklo menininko specialybė.“

Į dizainą ji nė nebandžiusi stoti, pasirinkusi stiklą ir nenusivylusi: „Likimas man dosnus – dalyvauju tarptautinėse parodose su puikiais menininkais.“

Menininkė kuria skulptūrines formas, instaliacijas, interjero detales, aksesuarus ir papuošalus. Autorei priimtinos ir nesvetimos visos stiklo meno technologijos bei jų tradicinės ir naujai atrastos tarpusavio jungtys.

Papuošalas kaip akimirka

„Kiekviena asmenybė, kaip ir angelai, spindi įvairiausiomis spalvomis ir savybėmis, kurių žodžiais negalime apibūdinti, – pristatydama savo parodą galerijoje “Aukso pjūvis„ kalbėjo V.Verikaitė. – Taigi savo autorinėje stiklo papuošalų parodoje užfiksavau spindinčias angelų istorijas. Kiekvienas papuošalas ir jo kūrimas – tai lyg atskira akimirka, jausmo, emocijos, nuotaikos ar duoto ženklo papasakota istorija.“

Papuošalai čia tampa daugiau nei mados akcentais, jie tarsi ryšio su artimiausiais žmonėmis ženklai, artumo laidininkai ar nuo negandų saugantys amuletai. „Šiose grafinėse stiklo linijų istorijose kviečiu atrasti savąsias užkoduotas žinutes, – eksponatų reikšmes ir potekstes atskleidė menininkė. – Jose šeimos istorija, nuotaika, simbolinė prasmė, brangus žmogus širdyje, saugumo ar pasitikėjimo amuletas, tikra meilė ir pagarba sau bei kitam.“

Švytinti aukso, vario gelmė, virstanti trimačiu vaizdu (tai menininkės atrasta autorinė technika), tampa daugiau nei papuošalu – paslapčių, svajonių ir prisiminimų liudytoju ar individualumo ir pasitikėjimo ženklu.

Medžiaga su charakteriu

Įvairių metalų, karolių jungtyje pagrindinis vaidmuo tenka stiklui, išpildytam „fusing“ (sukepinimo) technologija. Jis skaidrus, skaido šviesą, vietomis permatomas arba švyti įvairiomis opalinėmis, tauriaisiais metalais dengtomis spalvomis, dekoruotas aukso ir sidabro glazūromis, išraižytas graviruotomis linijomis.

„Tai unikali medžiaga, turinti savo charakterį, – dalijasi patirtimi V.Verikaitė. – Esminis jos bruožas, kuris ir yra pagrindinė mano kūrybos varomoji jėga, leidžia formuoti vizualiai besvorius, daugiasluoksnius tūrius, mažas plokštumas ir formas. Tai materija, kuri man leidžia išreikšti save kitaip ir nudžiuginti kitus.“

„Spindinčiose angelų istorijose“ tarp unikalių papuošalų, kuriuos saugo, o gal įkrauna savąja paslaptimi ar metafizine energija stiklo angelai, jaukiai įsikūrę ir savotiškai stebi (papuošalus? O gal žiūrovą?) stikliniai paukščiai-laikrodžiai. Regis, jie taip po grūdelį lesioja mūsų kasdienybės sekundes, minutes, valandas, kurias kiekvienas galime papuošti.


Kas: V.Verikaitės stiklo papuošalų paroda.


Kur: galerijoje „Auksp pjūvis“.


Kada: iki vasario 1 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra