Kalbama, kad tie, kurie gali sau leisti daugiau nei kiti, kartais elgiasi atvirkščiai – daug ką riboja. Pasak mūsų pašnekovų, tai – tiesa. Kalbamės su žmonėmis, kuriems taupumas, regis, jau įaugęs į kraują.
Jie garsėja taupumu
Taupydamas gali tapti milijonieriumi. Taip teigia žinomos knygos "Kelias į finansinę laisvę" autorius Bodo Schaferis.
Prekybos tinklo "Topo centras" įkūrėjas ir vienas iš "AG Group" savininkų Aurelijus Rusteika įsitikinęs: žmonės klaidingai mano, kad milijonieriai yra išlaidūs.
Koncerno "IKEA" steigėjas, švedų milijardierius Ingvaras Kampradas garsėja savo šykštumu ir gyvena sename name, skraido ekonominės klasės lėktuvais ir vairuoja senutėlį "Volvo".
Vienas "Perkūno namų" ir "Daugirdo" viešbučių bei restoranų bendraturčių Vidimantas Žekas neabejoja, kad pinigus išleisti tik reikalingiems daiktams yra menas.
Nepirkite maisto alkani
Anksčiau jis pirkdavo kojines už 20, dabar – už 8 litus. Verslininkas A.Rusteika nepaneigia gandų apie save kaip apie itin taupų žmogų. Taip, ir šiuo metu jis taupo.
A.Rusteika kruopščiai pildo išleidžiamų pinigų sąrašą ir taupo kasdienėms išlaidoms. Ypač daug pinigų, pastebi verslininkas, išleidžiama maistui. Todėl Aurelijus su artimaisiais rengiasi dažniau gaminti maistą ir valgyti namuose.
Vienas "AG Group" bendraturčių patarė niekada nepirkti maisto alkaniems: "Pastebėjau, kad tuomet išleidžiu apytikriai trečdaliu daugiau, nei būtina. Neišlaidaujant kasdieniams ir dažnai nereikalingiems daiktams galima sutaupyti apie 30 proc."
A.Rusteika įsitikinęs, kad nebūtina pirkti brangiausių vardinių daiktų. Automobilį, kuris buvo varomas benzinu, jis pakeitė į varomą dyzelinu ir suskaičiavo, kad per mėnesį sutaupo bent 200 litų.
Taupumas malonumo neteikia
"Žmonės dažnai klysta, manydami, kad milijonieriai švaistosi pinigais į kairę ir dešinę, – įsitikinęs A.Rusteika. – Dažniau pinigais ir vardiniais drabužiais puikuojasi vidutines pajamas gaunantys žmonės."
Taupant Lietuvoje irgi galima tapti milijonieriumi, su Bodo Schaferiu sutiko A.Rusteika, tačiau šyptelėjęs tęsė: "Jei taupysi nuo 18 metų, galbūt ir sutaupysi milijoną, kai sulauksi šešiasdešimtmečio."
Tačiau taupumas, abejoja kitu B.Schaferio teiginiu verslininkas, neteikia malonumo. Kad ir kaip būtų, žmogus labiau džiaugiasi pinigus leisdamas.
Garsėjantis taupumu A.Rusteika nesišvaisto pinigais, todėl kartais nusipirkęs nereikalingą daiktą – madingą striukę ar batus – save graužia: "Po to šie neišmesti daiktai dūli spintoje ir primena apie nereikalingą pinigų švaistymą."
"Su pinigais striukoka"
Koncerno "IKEA" steigėjas, 84 metų švedų milijardierius Ingvaras Kampradas garsėja net ne taupumu, o šykštumu.
Skurdžiausiame šalies regione vokiečių išeivio ūkininko šeimoje gimęs Ingvaras, kritikuojamas, kad elgiasi šykščiau nei koks škotas, atrėžia: "Na ir kas? Jei pirksiu prabangius daiktus, tuomet ir kitus pakurstysiu taip elgtis. O juk svarbu, kad lyderiai būtų pavyzdys kitiems. Tiesa, retkarčiais mėgstu nusipirkti gražius marškinius, kaklaraištį ir paragauti švediškų ikrų."
Milijardierius gyvena sename name, skraido ekonomine klase ir vairuoja barškantį keliolikos metų senumo "Volvo".
Apsivilkęs išblukusį paltą, su pritemdytais akiniais ir numindžiotais batais vienas turtingiausių pasaulio žmonių neretai atrodo kaip negalintis išlaidauti pensininkas.
"Su pinigais striukoka", – I.Kampradas vis dar ištaria savo firminę frazę ir džiaugiasi radęs pigiau sutikusį apkirpti žmogų, nes savo kirpėją atleido.
Važinėja autobusu
Bene dažniau nei "Volvo" I.Kampradas važinėja viešuoju transportu. Kartą į prašmatnų vakarą, kur turėjo atsiimti metų verslininko apdovanojimą, jo nenorėjo įleisti apsaugos darbuotojai, nes pamatė, kai "kažkoks vyras" išlipo iš miesto autobuso.
Dar kitą vėlų ir šaltą žiemos vakarą su žmona jis buvo užtiktas autobusų stotelėje. Mat taupydamas pinigus I.Kampradas nesirengė grįžti taksi.
Milijardierius nakvoja ne geresniuose nei trijų žvaigždučių viešbučiuose, skraido ekonomine klase, atostogauja Švedijoje, su meškere prie upės.
Derasi dėl nuolaidų
Dėl palankesnių mokesčių 1974-aisiais I.Kampradas persikėlė gyventi į Šveicariją, su antrąja žmona Margaretha įsikūrė prie Ženevos ežero.
Žurnalo "Forbes" duomenimis, daugiau nei 20 mlrd. dolerių (penktas turtingiausiųjų sąraše) turintis švedas uoliai naudojasi pensininkų kortelėmis, valgo pigiuose restoranuose, derasi dėl nuolaidų ir turgeliuose perka antroje dienos pusėje, kai mažesnės kainos.
"Taip, jie gan nutriušę, tačiau kelia sentimentų", – apie savo namuose vis dar stovinčius pirmos kartos IKEA baldus sako turčius. Bene vienintelis ne IKEA baldas – 32 metų senumo japonų dizainerio kėdė.
Neseniai Švedijos mieste, kuriame gimė I.Kampradas, jam buvo atidengtas paminklas. Milijardierius buvo pakviestas perkirpti kaspiną.
"Galėsite jį panaudoti dar kartą", – neperkirpęs, o atrišęs, tvarkingai suvyniojęs ir miesto merui įteikęs kaspiną pasakė I.Kampradas.
Taupykite elektros energiją!
"Pradedu lengviau kvėpuoti", – kai pavyksta sutaupyti lėšų už vandenį, elektrą, dujas, atlyginimus prisipažįsta vienas "Perkūno namų" ir "Daugirdo" viešbučių bei restoranų bendraturčių V.Žekas. Jis džiaugiasi sutaupęs ir laiko.
Žinomas verslininkas pataria kiekvienam kruopščiai rašytis mėnesio išlaidas: "Tai padeda geriau kontroliuoti išleidžiamus pinigus. Aš negaliu nesinaudoti internetu, tačiau trumpinu pokalbius telefonu, taupau elektrą."
Pavyzdžiui, pastebi Vidimantas, yra kaitriosios lemputės 60 vatų, halogeninės – 20 vatų ir LEDinės – 3 vatų galingumo: "Pastarųjų galime nusipirkti už 16–19 litų. Per ilgesnį laiką jos sutaupo elektros energijos. Neišjungtas iš lizdo televizorius sunaudoja pastebimai daugiau. Buvau pasiskolinęs prietaisą ir pats tuo įsitikinau."
Verslininkas savo 5 ir 11 metų vaikus seniai išmokė nepalikti tualete ar kambariuose įjungtos šviesos.
Neperka nereikalingų smulkmenų
Viešbučiuose V.Žekas paskyrė atsakingus žmones, kurie atitinkamu laiku išjungia šviesas, ventiliaciją, kondicionierius, grindų šildymą tualete.
"Išvažiuodamas žiemos savaitgaliui iš namų išjungiu šildymo katilą, tačiau nustatau, kad jis sekmadienį apie pusiaudienį vėl įsijungtų. Kai mes grįžtame apie 16–17 val., jau būna šilta. Laikmatis kainuoja 11 litų", – patarimų, kaip taupyti, nešykštėjo V.Žekas.
Nors verslininkas stengiasi nepirkti nereikalingų daiktų, tačiau kartais gailisi išleistų pinigų: vienos, jau bankrutavusios, kelionių agentūros paslaugos neatitiko kainos.
Neretai, neabejojo V.Žekas, žmonės išleidžia pinigus nereikalingiems smulkiems daiktams, suvenyrams: "Kad ir miesto šventėje – ar verta pirkti balionėlį, švilpuką, kuris po kelių minučių vaikui bus nereikalingas? Po kiekvienos kelionės žmonės atsiveža daug nereikalingų, smulkių suvenyrų, magnetukų, kurie kaupiasi namuose", – kalba taupusis verslininkas.
52-ejų vyras moko taupyti ir savo vaikus: jie jau žino, kad du kartus iš eilės paragavę, bet neišgėrę šokoladinio gėrimo "Miau", daugiau jau negaus. O neišgertą buteliuką iš baro gali pasiimti su savimi namo.
Dviejų viešbučių ir restoranų bendraturtis V.Žekas po dvi paras, pirmyn ir atgal, su dukra važiavo į pianistų konkursą Paryžiun autobusu: "Pigiau nei lėktuvu, tačiau svarbu ir tai, kad autobuse dukra galėjo bendrauti su savo bendraamžiais."
Verslininkas niekada nepirks pieno turguje, nes toks taupumas gali kainuoti daug daugiau – sveikatą.
Atsisakė "auksinės" kortelės
Visada 10 proc. arbatpinigių už aptarnavimą paliekantis V.Žekas įsitikinęs, kad iš to pinigų nesutaupysi: geriau tuomet neiti į restoraną, o valgyti namuose.
Vidimantas patenkintas pirktu poros metų senumo automobiliu "Toyota Previa", anksčiau turėtą dyzelinu varomą "Opel Omega", kuriuo nuvažiavo apie 400 tūkst. kilometrų, jis taip pat pirko nenaują.
Jis atsisakė "auksinės" kreditinės kortelės, nes metų pabaigoje gaudavo įspūdingas sąskaitas už aptarnavimą: "auksinė" kortelė man nėra būtinybė, be to, nesunku prieš kelionę persivesti pinigų. O prieš kažką puikuotis, kad turi "auksinę" kortelę, o po to valgyti sumuštinius – kvaila."
Ar galima taupant tapti milijonieriumi? V.Žekas juokiasi: "Tik ne Lietuvoje! Nebent laimėtum aukso puodą, atrastum naują verslo gyslą ar kažką smarkiai apgautum."
Knygos "Kelias į finansinę laisvę" autoriaus Bodo Schaferio pastebėjimas
Keturios priežastys, kodėl žmonės netaupo:
1. Jie mano, kad vėliau uždirbs tiek daug, jog dabar neverta taupyti.
2. Jie nori gyventi dabar ir mano, kad taupyti yra sunku ir tenka save suvaržyti.
3. Jie mano, kad taupymas nėra svarbu, ir yra įsitikinę, kad negali pakeisti savo požiūrio.
4. Jie mano, kad tai nieko gera neduos dėl mažų palūkanų ir infliacijos.
Šykščiausi pasaulio milijonieriai
JAV atlikti tyrimai rodo: kas ketvirtas Amerikos milijonierius avi batus, nekainuojančius 100 dolerių, kas dešimtas už savo kostiumą sumokėjo daugiausia 200 dolerių. Tik 50 proc. milijonierių nusipirktų laikrodį, brangesnį nei 240 dolerių ir tik trečdalis turtuolių važinėja naujesne kaip 3 metų mašina.
Viena šykščiausių pasaulio turtuolių – Henrietta Howland Green, geniali amerikiečių finansininkė. Ši moteris, po mirties 1916-aisiais palikusi daugiau kaip100 mln. dolerių (šiuo metu tai būtų apie 20 mlrd.), avižų košę šildė ant radiatoriaus, nes manė, kad naudojimasis virykle – pinigų švaistymas. Beveik visą gyvenimą ji praleido pigiausiuose nuomojamuose butuose, nors buvo ištisų Čikagos kvartalų savininkė.
Antrasis turtuolis iš "Forbes" sąrašo – amerikiečių finansininkas Warrenas Buffetas (turtas – 47 mlrd. dolerių) – Wall Street gatve važinėja nenauju "Lincoln Towncar", ant jo numerio lentelės užrašyta THRIFTY (angl. "taupus"). Buffetas nereiklus, vengia prabangos, gyvena mažyčiame bute, dažniausiai valgo savo greitojo maisto restoranų tinkle.
Naftos karalius Johnas Polas Getty, prieš 30 metų su savo 4 mlrd. dolerių laikytas turtingiausiu žmogumi pasaulyje, taupė visur. Kai 1973 m. buvo pagrobtas jo anūkas Johnas, senelis atsisakė mokėti 17 mln. išpirką. Suminkštėjo jis tik tada, kai jam buvo atsiųstas vokas su nupjautu Johno ausies gabalėliu. Bet ir čia Getty sugebėjo sutaupyti. Jis atidavė tik 2,7 mln. dolerių.
"Google", vienos populiariausių paieškos sistemų, įkūrėjas, buvęs rusas, o dabar – JAV pilietis 33-ejų Sergejus Brinas užsidirbo apie 11 mlrd. dolerių. Bet gyvena nedideliame trijų kambarių bute, vairuoja "Toyota", neturi nei jachtų, nei vilų, net sportinio automobilio. Į darbą, kaip ir daugelis kitų "Google" direktorių, jis dažnai važinėja riedučiais.
Žymus kino režisierius Michaelis Winneris, kuriam sėkminga komercinė veikla uždirbo 72 mln. dolerių, kartais nusiperka vyno butelį už 6 tūkst. dolerių. Tačiau tai netrukdo jam kelis kartus panaudoti senus pašto vokus ir prapjauti dantų pastos tūteles, kad neprapultų nė lašas vertingo produkto.
Estrados žvaigždė Madonna, per savo karjerą užsidirbusi 150 mln. dolerių, taip pat įprato skaičiuoti kiekvieną centą. Ji reguliariai tikrina telefono sąskaitas, ateinančias į jos namus, ir iš tarnaitės atlyginimo išskaičiuoja mokestį už telefono pokalbius.
Naujausi komentarai