Vėjo tramdytojai Pereiti į pagrindinį turinį

Vėjo tramdytojai

2008-07-11 09:00

Gera vasara – vėjuota. Daugeliui toks teiginys atrodytų keistas, bet ne žmonėms, kurie moka pasikinkyti vėją. Vienas jų – Dominykas Smilga. Abiturientas ketverius metus jėgos aitvaru mokosi pažaboti vėją. „Kasmet pavyksta vis geriau“, – nusišypsojo būsimasis studentas.

Kai kalbama apie banglentes su aitvarais, jo jau seniai niekas nevadina mokiniu. Veikiau – profesionalu. Vaikino patarimų klauso ir gerokai vyresni tokio laisvalaikio mėgėjai.
Ką turi žinoti pradedantieji? „Reikia noro ir geros nuotaikos“, – sakė jaunasis instruktorius. Šį savaitgalį jis vėl pasikinkys vėją ir ties Svencelės kaimu Kuršių mariose šokinės per bangas. Su bendraminčiais jis vasarą susitinka ir kitose vietose – Ventės rage ir Šventojoje.

– Daugelis norėtų tai išbandyti, bet nedrįsta. Nuo ko pradėti?
– Pirmiausia reikėtų išmokti valdyti mokomąjį aitvarą. Vėliau siūlau imti mažesnį ir sklandyti užsimerkus, nusisukus, kiekviena ranka atskirai, stovint ant vienos kojos. Tik išmokus laisvai valdyti aitvarą sausumoje galima bristi į vandenį. Pirmos pamokos mariose – be lentos. Niekada užlipę ant jos nesusirieskite.
– Atrodo, nelengva. Kuri kūno dalis labiausiai mankštinama ant vandens?
– Banglentininkui su aitvaru svarbu viskas: taisyklinga laikysena, rankų padėtis, kojų kėlimo kampas. Skauda visus raumenis – šis sportas ugdo ištvermę. Kai šokinėju per bangas, labiausiai dirba pilvo raumenys.
– Vadinasi, taip leisti laisvalaikį gali tik jauni ir atletiški žmonės?
– Ne, gali kiekvienas. Pažįstu dvylikametį, kuris puikiai vadelioja aitvarą. Danijoje yra entuziastas, po kelerių metų švęsiantis aštuoniasdešimtmetį. Ant vandens jis jaučiasi puikiai. Pastaruoju metu toks laisvalaikio leidimo būdas plinta ir tarp moterų.
– Pakalbėkime apie oro sąlygas. Koks turėtų būti vėjo greitis? Ar šokinėjant per bangas trukdo netikėtai užklupęs lietus?
– Pratybos vyksta pučiant 5 metrų per sekundę vėjui. Pats ant vandens geriausiai jaučiuosi, kai pučia 6–7 metrų per sekundę vėjas. Jei vėjo greitis siekia 18 metrų, ant banglentės geriau nelipti.
– Vis daugiau lietuvių bangas skrodžia užsienio kurortuose. Kur geresnės sąlygos vandens aitvarų sportui: Lietuvos vandenyse ar užsienio paplūdimiuose?
– Žiemą užsienio paplūdimiai – tikras išsigelbėjimas. Pats banglente su aitvaru sklandžiau Egipte. Bičiuliai ir bendraminčiai vyko į Ispaniją, Braziliją. Negalėčiau sakyti, kad Lietuvoje blogiau nei užsienyje. Tiesiog šiltesniuose kraštuose didesnė tikimybė, kad bus tinkamos oro sąlygos. Lietuvoje smagiausia plaukioti Kuršių mariomis – negilu ir pučia stabilus vėjas.
– Kiek kainuoja kokybiška banglentė su aitvaru?
– Naudotą inventorių galima įsigyti apytiksliai už 2 tūkst. litų. Nauja banglentė su aitvaru kainuoja apie 6 tūkst. Pirmam treniruočių sezonui užteks paprastesnio komplekto – mėgėjams už inventorių nereikėtų mokėti daugiau nei
3 tūkst. litų.

Gidonas Šapiro-Bilas: Esu bebaimis nutrūktgalvis

Grupės ŽAS nariai jau seniai garsėja kaip nutrūktgalviai ir bebaimiai ekstremalai. Tai dar kartą patvirtina grupės narys G.Šapiro-Bilas. Atšilus orams jis skuba prie Margio ežero ir drąsiai stoja ant vandens slidžių. „Pavyko atsistoti iš ketvirto karto. Kai „užsikabinau“, kiekvieną vasarą skrieju virš vandens, – sakė G.Šapiro-Bilas. – Išlipęs iš vandens jaučiu, kad turiu raumenis. Ne kartą teko kristi ir išsimaudyti šaltame vandenyje. Skrodžiant vandenį baimė išgaruoja, lieka malonumas.“
Ar kiti grupės nariai dažnai palaiko kolegą? „Pirmą kartą ant vandens slidžių skriejome su Linu Zarecku-Choru. Jam sekėsi geriau – treneris pasiūlė rimtai užsiimti šia sporto šaka. Tačiau jis nesusidomėjo. Marius nemėgsta sportuoti“, – apgailestavo pašnekovas. Pajutęs azartą, G.Šapiro-Bilas skriejo ir Raudonosios jūros vandenimis Izraelyje. „Ežere geriau, silpnesnis vėjas, mažesnės bangos“, – lygino muzikantas.

Greta Cholina: Noriu susidraugauti su bangomis

Vanduo, vėjas, aitvaras, šokis ir gracija. Yra laisvalaikio užsiėmimas, vienijantis visus šiuos dalykus. Ir jį mėgsta sesers šokio teatrui vadovaujanti G.Cholina. „Jėgos aitvarai – ne jėgos sportas. Jis gali būti grakštus ir elegantiškas“, – mitus griovė G.Cholina. Ji ant vandens jaučiasi ne prasčiau nei šokių aikštelėje.
Prieš kelerius metus moteris įsigijo 12 kv. metrų aitvarą, lentą, trapeciją, prie kurios kabinamas aitvaras, naro kostiumą, liemenę. Ir iki šiol, kai papučia vėjas, ji nori lėkti. „Mėgstamiausios vietos – Monciškės ir Svencelė“, – sakė šokių teatro direktorė, mėgstanti grožėtis Lietuvos gamta.
Jai teko slysti Raudonosios jūros paviršiumi Egipte, Filipinuose, egzotiškoje Borakajaus saloje ir karibuose, Šv. Liucijos saloje. Svetur – didesnės bangos, todėl reikia neprarasti budrumo. „Viską turiu daryti tiksliai. Į vandenį brendu susikaupusi – būtina susidraugauti su vėju ir bangomis“,– ekstremalus pomėgis G.Cholinai padėjo atsikratyti baimių.

Algirdas Gradauskas: Esu priklausomas nuo vėjo

35-erių Nacionalinio dramos teatro aktorius A.Gradauskas ketvirtą vasarą laukia ne saulėtų, o vėjuotų dienų. „Jei tik pučia stipresnis vėjas –
tokios dienos negaliu praleisti. Metu visus darbus, paskambinu broliui, sėdame į automobilį ir skubame į Šventąją arba Nidą. Kai užlipu ant burlentės, pamirštu rūpesčius. Vanduo ir vėjas išvalo galvą! Atsiranda naujų jėgų, vėl galiu kurti“, – sakė serialo „Garbės kuopa“ aktorius.
Būdamas ant vandens jis gauna daug adrenalino. „Smagiausia jūroje. Žinoma, kartais norisi medituoti, tada renkuosi Kuršių marias“, – sakė aktorius, kuriam buriavimas suteikia dvasinių jėgų.
Burlente raižydamas vandenį jis puikiai jaučiasi ir Lietuvoje, ir užsienyje. Su vėju scenos meistras galynėjosi ir Ispanijoje. Tikriausiai tai brangus malonumas? Aktorius šypteli: „Vaikytis vėją – ne pigu.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų