Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį sakydama kalbą Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke atkreipė pasaulio lyderių dėmesį į Rusijos spaudimą suartėjimo su Europa siekiančioms Rytų partnerystės šalims.
"Po dviejų mėnesių Vilniuje kelios Rytų Europos šalys planuoja įtvirtinti savo pasiryžimą užbaigti skausmingas, bet būtinas reformas, kurios reikalingos jų ekonominiam augimui, politiniam stabilumui ir visuomenės darnai užtikrinti", - sakė D.Grybauskaitė JT Generalinės Asamblėjos 68-ojoje sesijoje.
"Tos šalys ilgus metus sunkiai siekė vidinio sutarimo dėl reformų, jų krypties ir masto. Jos mokėsi iš savo klaidų, mobilizavo vidinius išteklius kurdamos savo ateitį.Šioms valstybėms nebuvo lengva apsispręsti dėl raidos kelio. Tačiau jos susidūrė su prekybos apribojimais, prekėms taikomais draudimais, manipuliavimu energetinių išteklių kainomis, spaudimu ir atviru žeminimu informacinėje erdvėje", - kalbėjo Lietuvos vadovė.
D.Grybauskaitė, neįvardydama Rusijos, pažymėjo, kad "vis dar atsiranda norinčiųjų primesti vieną ar kitą raidos kelią, taikant ekonominį, energetinį ar kibernetinį spaudimą, teikiant iškreiptą informaciją ar grasinant".
Prezidentės teigimu, su spaudimu susidūrė ir Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti Lietuva.
"Juk labai sunku rinktis, kai už savo laisvą pasirinkimą sulauki ne palaikymo ir patarimų, o grasinimų pakelti dujų kainas arba sustabdyti prekybą. Esant tokiam spaudimui, sunku vykdyti reformas, kurios įgalina visuomenės narius ir atveria jiems galimybes dalyvauti valstybės kūrime", - sakė D.Grybauskaitė.
Per lapkritį Vilniuje vyksiantį Rytų partnerystės viršūnių susitikimą tikimasi pasirašyti asociacijos ir laisvos prekybos sutartį tarp ES ir Ukrainos bei parafuoti atitinkamus susitarimus su Gruzija ir Moldova.
Ukraina, Moldova ir Armėnija pastaraisiais mėnesiais praneša apie Rusijos taikomas spaudimo priemones. Rugsėjį Rusija pradėjo taikyti griežtą vežėjų patikrą išskirtinai Lietuvoje registruotiems krovininiams automobiliams.
Naujausi komentarai