Vienas pagrindinių konferencijos klausimų – ES piliečių ekstradicijos problemos.
„Lietuva sveikina pradėtą diskusiją dėl ES piliečių ekstradicijos į trečiąsias šalis, ypač, kai tokie persekiojimo veiksmai gali būti grindžiami politiniais motyvais“, – sakė ministras.
E. Jankevičiaus nuomone, netoleruotina, jeigu ES ar tarptautinis teisinės pagalbos ir bendradarbiavimo mechanizmas būtų panaudojamas, suvaržant ar pažeidžiant Bendrijos piliečių teises. Lietuva palaikytų Europos Komisijos ar Tarybos iniciatyvas, leisiančias suformuoti vienodą požiūrį į šią teisinę situaciją – poreikį tinkamai įvertinti galimas grėsmes ir operatyviai duoti deramą atsaką.
Kaip primena Teisingumo ministerija, ES piliečių ekstradicijos klausimą dar praėjusiais metais iškėlė Lietuvos teisingumo ministerija po to, kai Rusija pradėjo politinį Sausio 13-osios byloje dalyvavusių ir savo konstitucinę pareigą atlikusių tyrėjų, prokurorų ir teisėjų persekiojimą.
Vasario mėnesį vykusiame ES teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikime ministras E. Jankevičius atkreipė dėmesį, kad reikia įvertinti tarptautinius įsipareigojimus ir pašalinti ES teisės aktų spragas, dėl kurių kyla pavojus Bendrijos piliečių saugumui.
Vaizdo konferencijos diskusijoje E. Jankevičius pabrėžė, kad Lietuva palaikytų idėją, jog Eurojustas ir Europos teisminis tinklas įvertintų, kaip praktikoje valstybės narės reaguoja į įvairius trečiųjų šalių ekstradicijos prašymus dėl ES piliečių.
„Mūsų manymu, tokia analizė galėtų tapti geru pagrindu Europos Komisijai toliau aiškintis šią situaciją ir prireikus pateikti atitinkamus teisėkūros pasiūlymus. Lietuva palaikytų ir sisteminę Europos arešto procedūros peržiūrą“, – teigė ministras ir pažymėjo, kad ši iniciatyva neturi baigtis tik diskusijomis. Reikalingi konkretūs sprendimai, kaip apsaugoti ES piliečius.
Ministro teigimu, valstybės narės gali skirtingai vertinti kylančias grėsmes ir ne visos yra susidūrusios su panašiomis problemomis. Tačiau jau yra pavyzdžių, liudijančių, kad ES piliečių teisių apsaugos sistema turi spragų ir dėlto laukiama vieningo ES požiūrio.
Naujausi komentarai