„Deja, šiandien bendra sveikatos sistemos padėtis nėra gera ar net patenkinama. Sveikatos reforma, kaip ir daugelis kitų, Lietuvos žmonių lūpose pamažu virsta prakeiksmu“, – teigė jis.
Anot valstybės vadovo, Seimui pernai vasarą priėmus sveikatos priežiūrą reglamentuojančius teisės aktus, esminių permainų pažadai liko pakibę ore.
„Sumažėjusių eilių, didesnio sveikatos paslaugų pasiekiamumo, operatyvesnės pagalbos, skaidrumo tebelaukiame iki šiol“, – sakė G. Nausėda.
Prezidentas pabrėžė, kad jau nebėra laiko klysti pertvarkant sveikatos apsaugą, o reformos naudą privalo apčiuopti žmonės.
„Dažnai primenu Lietuvos savivaldybių merams, kad ir jie gali savo iniciatyva stumti sveikatos reformos traukinį pirmyn. Tačiau tenka pripažinti ir tai, kad stumti galima, bet reikalinga ir stipri traukos jėga. Reikalingas Sveikatos apsaugos ministerijos lokomotyvas, be kurio savivaldybių pastangos gali nueiti perniek“, – sakė G. Nausėda.
Sveikatos reforma, kaip ir daugelis kitų, Lietuvos žmonių lūpose pamažu virsta prakeiksmu.
Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu vykdo greitosios medicinos pagalbos centralizavimą, pernai Seimas patvirtino sveikatos priežiūros sistemos reformą, kurią įgyvendinus žadama teikti daugiau ambulatorinių paslaugų pacientų gyvenamoje vietoje ir mažinti hospitalizaciją. Savivaldybėse bus kuriami nauji dariniai – sveikatos centrai, kurie rūpintųsi visuomenės sveikata, teiktų ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas, skubią medicinos pagalbą, dienos paslaugas, vidaus ligų stacionarines paslaugas, užsiimtų ilgalaike priežiūra.
Numatyta, kad reforma vyks visose 60-tyje savivaldybių ir užtruks penkerius metus. Jai finansuoti suplanuota 710,9 mln. eurų Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšų.
Metiniame pranešime prezidentas taip pat atkreipė dėmesį į vaikų sveikatą, jų fizinį ugdymą.
„Mūsų Sporto įstatyme vaikai paminėti keturis kartus. Premija – 14 kartų. Sutelkę tiek daug dėmesio į medalius ir sporto pasiekimus, ignoruojame vaikų fizinį aktyvumą, įtraukimą į sporto veiklas, prasmingą užimtumą, galiausiai – ir šeimų gerovę“, – sakė jis.
„Tačiau sveiko gyvenimo pagrindas klojamas pirmaisiais gyvenimo metais ir dešimtmečiais. Todėl valstybė turi investuoti į vaikų sveikatą, skatindama sveikus pasirinkimus, kad vėliau reikėtų išleisti mažiau lėšų vaistams“, – kalbėjo valstybės vadovas.
Konstitucija numato, kad šalies vadovas metiniame pranešime apžvelgia šalies padėtį, Lietuvos vidaus ir užsienio politiką, nubrėžia gaires ateičiai.
Šeimos politika Lietuvoje lieka podukros vietoje, sako prezidentas
Sprendžiant demografinius iššūkius, pavienių iniciatyvų nepakanka, reikia stiprinti šeimos politiką, kuri šiuo metu yra podukros vietoje, sako šalies vadovas Gitanas Nausėda.
Taip prezidentas kalbėjo antradienį Seime, skaitydamas ketvirtąjį metinį pranešimą.
„Jau dabar akivaizdu, kad pavienių idėjų, tokių kaip subalansuotas imigracijos skatinimas, nepakanka. Šeimos politika Lietuvoje lieka podukros vietoje“, – sakė šalies vadovas.
O kodėl neužsibrėžus išties ambicingo tikslo – pavyzdžiui, tapti šeimoms draugiškiausia Europos Sąjungos valstybe?
„Šeimas prisimename tik per Motinos ar Tėvo dieną, gal dar per vaikų gynimo šventes. O kodėl neužsibrėžus išties ambicingo tikslo – pavyzdžiui, tapti šeimoms draugiškiausia Europos Sąjungos valstybe?“ – pridūrė jis.
Kaip vieną iš priemonių, kuria būtų galima pasiekti šį tikslą, jis pasiūlė šeimoms su vaikais neapmokestinamąjį pajamų dydį prilyginti minimaliai algai.
„Pastaraisiais metais pasiekėme įspūdingą pažangą, didindami neapmokestinamąjį pajamų dydį. Netolimoje perspektyvoje jis turėtų susilyginti su minimaliu mėnesiniu atlyginimu. Tai tik laiko ir politinės valios klausimas. Tačiau kodėl pirmiausia nepasirūpinus šeimomis su vaikais?“ – svarstė šalies vadovas.
G. Nausėda teigė neabejojantis, kad šio sprendimo naudą šalis pajustų „labai greitai“.
„Svarbiausia – ją pirmosios patirtų Lietuvos šeimos su vaikais“, – kalbėjo prezidentas.
Konstitucija numato, kad šalies vadovas metiniame pranešime apžvelgia šalies padėtį, Lietuvos vidaus ir užsienio politiką, nubrėžia gaires ateičiai.
Naujausi komentarai