Paskutinis balsavimas dėl mažo kiekio kanapių dekriminalizavimo labiau priminė chaosą. Gruodžio viduryje Seimas po svarstymo žengė tik pusę žingsnio į priekį. Administracinį nusižengimų kodeksą – atsakomybę už kanapes – papildė, tačiau iš Baudžiamojo kodekso neišbraukė. Projektas grąžintas tobulinti Teisės ir teisėtvarkos komitetui.
Tačiau iš pradžių nesutarta, ar koreguojant projektą reikalinga ir ekspertų nuomonė.
„Kol Etikos ir procedūrų komisija nekonstatavo, kad komitetas pažeidžia statutą, tol ekspertinis vertinimas buvo neužsakinėjamas“, – sakė Teisės ir teisėtvarkos komiteto narė Agnė Širinskienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Įpareigojus komitetą pasikonsultuoti su ekspertais, iš pirmo karto nepavyko suformuluoti klausimo.
„Negaunant daugiau žinių iš ekspertų, o tik atsakymus „taip“ arba „ne“, iš pradžių norėta padaryti juos uždarus, – aiškino A. Širinskienė.
O Aušrinę Armonaitę vakar komitete pavadavęs kitas Laisvės partijos atstovas Kasparas Adomaitis įtaria, kad taip tyliai ir toliau bandoma kaišioti pagalius į ratus.
„Kartais tas noras įtraukti papildomas įstaigas ir ekspertus atrodo perteklinis, kaip noras vilkinti ar ištęsti procesą“, – savo nuomonę išsakė K. Adomaitis.
Teisės ir teisėtvarkos komitetas nusprendė kreiptis į šešių universitetų mokslininkus. Prašys argumentų, kaip kanapių dekriminalizavimas paveiktų ne tik teisinę, bet ir socialinę aplinką.
Man atrodo, kad tas dekriminalizavimas būtų per daug – jaunimas labai žalojamas.
„Logiškai mąstantiems asmenims turbūt būtų pakankamai aišku, kad baudžiamoji atsakomybė nė kiek nepadėjo atgrasyti“, – dėstė Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas.
Taip pat svarstoma, ar Lietuvoje pagalba priklausomybių turintiems pakankama.
„Ar tokiu atveju neįvyks taip, kad narkotikų dekriminalizavimas, esant nepakankamoms sveikatos priežiūros paslaugoms, tiesiog paskatins didesnį narkotikų vartojimą visuomenėje“, – svarstė A. Širinskienė.
„Tik po mėnesio, savaitės ar kelių savaičių jis gali pradėti gauti tą pagalbą. Žmogus gali paprasčiausiai persigalvoti“, – argumentavo J. Sabatauskas.
Tikimasi, kad mokslininkų išvados turėtų tapti gairėmis, kuriomis vadovautųsi tarpusavyje nesutariantys parlamentarai.
„Mane stebina Laisvės partijos balsavimas prieš, kad tai įvertintų ir medikai. Jeigu patys kalba apie didesnes gydymo galimybes, tai buvo nenuoseklu sakyti, kad medikų įvertinimo nereikia“, – teigė A. Širinskienė.
„Greičiau kreiptumės, greičiau gautume atsakymą. Tačiau turi būti normalios ribos – negalime įtraukti visų įmanomų ekspertų“, – K. Adomaitis.
Kol parlamentarai dekriminalizavimo klausimus stumdo kaip karštą bulvę, gyventojai šiuo klausimu vieningesni. Pernai atliktos apklausos rodo, kad trys iš keturių lietuvių mažo kiekio narkotikų dekriminalizavimui nepritaria.
„Manau, pritaria tie, kurie patys rūko, ir viskas. Aš nepritariu, nes narkotikas yra narkotikas. Nėra čia ką analizuoti daug“, – savo nuomonės neslėpė kalbintas vyras.
„Nepritariu, nes žmonės ir taip masiškai serga nuo tos chemijos. Man atrodo, kad tas dekriminalizavimas būtų per daug – jaunimas labai žalojamas“, – porino kita pašnekovė.
„Dėl kanapių? Nepritarčiau, nes, manau, tai vis tiek yra narkotikas, kuris pažeidžia žmonių smegenis“, – teigė moteris.
„Čia yra bėda, siaubas. Patariu visiems nerūkyti, nevartoti“, – sakė garbaus amžiaus moteris.
Siūlymas išbraukti baudžiamąją atsakomybę dėl kanapių turės iš naujo pereiti pirmines stadijas. Jis bus svarstomas pavasario sesijoje.
Naujausi komentarai