– Pirmiausia, per mėnesį turime pristatyti visuomenei komendantūrų, kitaip vadinamo užnugario teritorinės savigynos, projektą. Kad žmonės, kurie nori prisidėti prie valstybės gynybos, žinotų, kur kreiptis, kad savivaldos lygmenyje galėtų būti integruoti į gynybos planus. Komendantūros reikalingos tam, kad karo padėties metu kovotų su diversinėmis grupėmis, saugotų užnugarį, saugotų infrastruktūrinius objektus, strateginius objektus, užtikrintų evakuacijos procesus, viešąją tvarką ir taip toliau. Problema iki šiol buvo ta, kad idėją turėjome, bet sumanymas ją įveiklinti buvo tik artėjant karo padėčiai, sakykime, artėjant X dienai. Mano pasiūlymas, ir tikiu, kad jis bus įgyvendintas per mėnesį, kad mes pradėtume ruoštis jau taikos metu.
Antras dalykas – dronai. Jau turime gerų žinių iš Valstybės gynybos tarybos, prie kurio prisidėjo mano vadovaujamas komitetas, kad dabar jau labai aiškiai suprantame, ko norime, kad kariuomenė turėtų dronų bepiločių orlaivių pajėgumą ir antidroninių sistemų pajėgumą. Pradėsime kurti šią sistemą. Per tą trumpą laikotarpį, kurį man teks eiti pareigas, planuoju padaryti dronų srityje dar keletą dalykų. Įkurti dronų operatorių centrą ir Lietuvos visuomenei. Visiems piliečiams, kurie nori lankyti dronų operatorių kursus. Ir bent jau pradėti užkurti lietuvišką dronų pramonę su valstybiniais užsakymais, kurie po to leistų mums remti Ukrainą, technologiškai žinoti, kas veikia ir perkelti naujas technologijas į lietuvišką dronų pramonę ir taip kurti vadinamąją ekosistemą.
Trečias – karinio rezervo organizavimas, ekipavimas, apginklavimas. Turime įtraukti tuos žmones, kurie turi karinį įgūdį, daug glaudžiau į mūsų gynybos planus.
– Ar stipriai keisite komandą, viceministrus ir kitus vadovus?
– Pakeitimų bus, bet nebus didelių, nes pakeitimas reikalauja mėnesio ar dviejų dėl įvairių procedūrų, kurios yra būdingos krašto apsaugos sistemai. Kai kuriems viceministrams bus pasiūlyta likti, kai kuriems bus pasiūlyta laikinai eiti pareigas. Kalbant apie tuos, kuriuos jau tikrai pasilikčiau, tai galiu pasakyt, kad turėsiu viceministrą visuotinei gynybai. Žmogus, kuris rūpinsis būtent mano įvardintais dalykais, kad būtų komendantūros, kad būtų platesnis visuomenės įtraukimas į gynybą, Šaulių sąjungos reikalai, atsargos kariai ir daug kitų svarbių dalykų. Ir vienas viceministras, kurio pagrindinis darbas bus infrastruktūra, o jį galima bus pavadinti viceministru Vokietijos brigados priėmimui Lietuvoje.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Jums tik prisiekus, opozicija Seime antradienį žurnalistams pareiškė kone boikotuosianti darbą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. Tai yra – nesiims svarstyti jokių gynybos klausimų ir taip elgsis tol, kol neva nebus išsklaidytas jūsų pirmtako Arvydo Anušausko pasėtas korupcijos šešėlis šioje sistemoje. Jums kaip ministrui, ar bus lengva tokiu atveju pramušti visuotinės gynybos, kitus su gynyba susijusius klausimus Seime, kai ir premjerė, ir regis, prezidentas tikisi didesnio tempo?
– Išeidamas į ministro poziciją pasirašiau pagal Seimo statuto reikalavimus, kad mane dabar laikinai, kol nėra naujo Nacionalinio saugumo gynybos komiteto pirmininko, pavaduos Dainius Gaižauskas. Tai jis, matyt, ir pasakė, kad tas kelias dienas, kol nebus naujo pirmininko, boikotuos. Boikotuoti gal nereikėtų, nes turėsime kitą pirmininką. Tik šį trečiadienį komiteto nebus, o kitą trečiadienį, net neabejoju, jis kibs į darbus, turėsime gerai veikiantį, naują pirmininką turintį komitetą. Čia tokia nedidelė pastaba.
Lygiai taip pat galiu pasakyti, kad dabar Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vykdo informacijos, kurią pateikė buvęs krašto apsaugos ministras A. Anušauskas ir kiti asmenys, patikrinimą. Patikrinimas turi tęstis ne daugiau nei dešimt dienų. Ketvirtadienis yra ta diena, kai finišuoja dešimties dienų terminas ir STT labai aiškiai sudėlios taškus, ar iš tos paskleistos dūmų uždangos yra kažkas rimto, ar ne? Manau, kad jie tikrai jokio ikiteisminio tyrimo nepradės.
– Ar jūs žinote, kas užims jūsų vietą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete? Gal bent kandidatus žinote?
– Spręs frakcija. Gali būti, kad ir kaip bebūtų gaila, man teks palikti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą. Žinau, kad dirbsiu garbingame audito komitete. Čia – tiesiog formalumai. Tada turėsime diskusiją frakcijoje. Net neabejoju, kad norės frakcijos arba koalicijos partneriai, bent jau pozicijos komitete esu girdėjęs tokių nuomonių, bet palaukime, pažiūrėkime, ar išreikš tokių pageidavimų.
Bet kokiu atveju, net neabejoju, kad naujasis pirmininkas bus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys. Ir mano požiūriu, tikrai labai gerai šias pareigas galėtų atlikti, milžinišką patirtį turintis, buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius.
– Prezidento patarėjas Kęstutis Budrys pareiškė, kad Krašto apsaugos ministerija turės keisti bendravimo kultūrą su verslu. Kaip jūs ją keisite?
– Pirmiausia – nebijoti verslo ir suvokti, kad gynybos pramonė turi būti sudėtinė, integrali gynybos politikos dalis. Kitaip tariant, mes gi suvokiame paprastą dalyką, jeigu nori nepriklausyti nuo globalių tiekimo grandinių, čia labai esminė Ukrainos pamoka, turi turėti kuo daugiau amunicijos, vietoje ją pasigaminti. Ne tik pirkti, bet čia gamintis. Privalome ieškoti būdų, kaip gynybos pramonę integruoti į gynybos politiką ir ją remti kiek tik tai įmanoma. Tai kiek per tą laiką, kiek turėsiu galimybių, bandysime tuos mechanizmus susidėlioti.
Naujausi komentarai