„Gera grįžti į Vilnių, pas tautą ir į regioną, kuri žino geriau nei bet kas transformacinę laisvės galią. Jūs parodėte pasauliui, kad susivienijusių žmonių jėga negali būti paneigta. Jūs su savo broliais ir seserimis Estijoje ir Latvijoje jūs padėjote baigti susiskaldymo erą per sąjungos jėgą“, – savo kalboje trečiadienį, Vilniaus universiteto kiemelyje sakė J. Bidenas.
„Baltijos kelias, ne Berlyno siena, tapo simboliu Europos ateičiai. Ir vėliau, kai sovietų tankai dar kartą bandė paneigti jūsų nepriklausomybę, Vilniaus žmonės pasakė – ne, ne, ne. Ir 1991-ųjų sausį dešimtys tūkstančių piliečių, neginkluoti ir nepalenkiami, stovėjo, kaip vienas, kad apgintų Televizijos bokštą, Aukščiausią Tarybą ir apgintų laisvę“, – kalbėjo jis.
„14 herojų tragiškai žuvo, šimtai buvo sužeisti. Bet visas pasaulis pamatė, kad represijų dešimtmečiai nepadarė nieko, kad pritemdytų laisvės ugnį šioje šalyje (...). Lietuvos šviesa – jūs ją išsaugojote stiprią, teisingą, šviečiančią“, – pridūrė JAV vadovas.
Jis pabrėžė, kad JAV „niekada nepripažino Baltijos šalių sovietinės okupacijos“.
L. Balandžio/BNS nuotr.
V. Putinas suklydo
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suklydo manydamas, kad palauš NATO vienybę karo Ukrainoje išbandymu, pareiškė J. Bidenas.
„Kai Putinas ir jo nenumaldomas galios ir žemių troškimas pradėjo šį žiaurų karą Ukrainoje, jis tikėjosi, kad NATO sugrius, tikėjosi, kad NATO palūš, – į tūkstantinę minią Vilniaus universitete pasibaigus Aljanso viršūnių susitikimui kreipėsi J. Bidenas. – Jis manė, kad mūsų vienybė subyrės po pirmojo bandymo. Jis manė, kad demokratiški lyderiai bus silpni.“
Lietuvos šviesa – jūs ją išsaugojote stiprią, teisingą, šviečiančią.
„Bet jis manė neteisingai“, – pridūrė JAV prezidentas.
Pasmerkęs Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje, J. Bidenas pabrėžė, kad V. Putinas vis dar nesupranta savo padarytos klaidos.
„Putinas vis dar neteisingai mano, jog gali pergyventi Ukrainą. Jis negali patikėti, kad tai jų žemė, jų šals, jų ateitis ir po viso šio laiko Putinas tebeabejoja mūsų besilaikančia galia, – kalbėjo Jungtinių Valstijų prezidentas. – Jis vis dar spėja neteisingai dėl savo įsitikinimo, jog Jungtinių Valstijų, mūsų partnerių ir sąjungininkų vienybė sueižės“.
„Jis vis dar nesupranta, kad mūsų įsipareigojimas mūsų vertybėms, mūsų laisvei yra dalykas, kurio jis niekada, niekada neįveiks. Tai yra tai, kas mes esame“, – kalbėjo jis.
Įsipareigojimas Ukrainai nesusilpnės
Mes nesusvyruosime gindami laisvę ir mūsų įsipareigojimas Ukrainai nesusilpnės, kalbėjo JAV prezidentas.
„Aš dar kartą sakau – mes nesusvyruosime. Mūsų įsipareigojimas Ukrainai nesusilpnės, aš tai pabrėžiu. Mūsų įsipareigojimas Ukrainai nesusilpnės, mes būsime už laisvę šiandien, rytoj, kiek reikės“, – teigė J. Bidenas.
Aš dar kartą sakau – mes nesusvyruosime. Mūsų įsipareigojimas Ukrainai nesusilpnės, aš tai pabrėžiu.
Jis taip pat pabrėžė, kad karas Ukrainoje turi baigtis teisingomis sąlygomis.
„Suverenumas, teritorijos integralumas, tai yra du stulpai, ant kurių laikosi taikūs santykiai tarp tautų“, – sakė JAV prezidentas.
J. Bidenas teigė, kad jokia šalis neturi teisės jėga užimti jos kaimynės teritorijos, o „Rusija galėtų šitą karą baigti rytoj“, nutraukdama nežmoniškas atakas prieš Ukrainos vaikus ir moteris.
„Deja, Rusija kol kas neparodė jokio noro siekti diplomatinės išeities“, – sakė J. Bidenas.
L. Balandžio/BNS nuotr.
JAV vadovas šią savaitę Vilniuje dalyvavo trečiadienį pasibaigusiame NATO viršūnių susitikime, kuriame lyderiai daugiausia dėmesio skyrė karinei ir politinei pagalbai Ukrainai, nuo pernai vasario kovojančiai prieš Rusijos invaziją.
Aljanso lyderiai sutarė, kad kvietimas Ukrainai stoti į NATO bus įteiktas, kai dėl to sutars bloko valstybės ir Kyjivas įvykdys keliamas sąlygas.
NATO taip pat nutarė atleisti Ukrainą nuo Narystės veiksmų plano (angl. Membership Action Plan, MAP) vykdymo, įsteigti Aljanso ir Ukrainos tarybą bei patvirtintas ilgalaikės paramos Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms planas.
Kadangi Ukrainai greičiausiai teks ilgai laukti, kol įgyvendins savo siekį tapti NATO nare ir įgyti automatinę Aljanso apsaugą pagal 5-ąjį straipsnį, Didžiojo septyneto (G-7) šalys trečiadienį pristatė laikiną planą, kuriuo siekiama padėti Ukrainai sukurti kariuomenę, pajėgią apsiginti ir atgrasyti nuo galimo užpuolimo ateityje.
Naujausi komentarai