Konservatoriai siūlo, kad Seimas galėtų atmesti dalį etikos sargų išvadų

Keletas Seimo konservatorių pasiūlė suteikti teisę daugiau kaip pusės parlamentarų balsais atmesti etikos sargų išvadas dėl Seimo statuto pažeidimo.

Opozicijos atstovai dėl tokios pataisos įžvelgia grėsmę demokratijai ir sako, kad siūlomomis pataisomis siekiama spartinti įstatymų projektus dėl civilinės sąjungos ir nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo, kuriems stinga paramos Seime.

Konservatoriai Stasys Šedbaras, Jurgis Razma, Irena Haase ir Andrius Vyšniauskas praėjusią savaitę registravo Seimo statuto pataisą, kad Seimo pirmininko, Seimo posėdžio primininko, Seimo valdybos, komiteto ar nuolatinės komisijos pirmininko prašymu dėl Etikos ir procedūrų komisijos sprendimų, susijusių su Seimo statuto pažeidimais ar procedūriniais ginčais, gali būti balsuojama Seime.

Etikos ir procedūrų komisijos sprendimui būtų nepritariama, jeigu prieš balsuotų daugiau kaip pusė visų Seimo narių.

Pasak A. Vyšniausko, pataisa parengta įvertinus tai, kad neretai Etikos komisijoje procedūriniai klausimai aiškinami vadovaujantis politiniais interesais.

„Turime keistą situaciją, kai Seimo Etikos ir procedūrų komisija vieno balso persvara ar vien pirmininkės balsu kartais priima ganėtinai keistus išaiškinimus. Vienas iš jų buvo apie vadinamuosius ekspertinius vertinimus“, – BNS sakė Seimo narys.

Turime keistą situaciją, kai Seimo Etikos ir procedūrų komisija vieno balso persvara ar vien pirmininkės balsu kartais priima ganėtinai keistus išaiškinimus.

Etikos sargai vasarį konstatavo, kad nesikreipus ekspertinio vertinimo dėl nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo projektų, buvo pažeistas Seimo statutas, ir pasiūlė grįžti į ankstesnę jų svarstymo stadiją. Ar dėl projektų reikės perbalsuoti, spręs jau visas Seimas.

Komisijos sprendimas priimtas lemiamu pirmininkės, opozicinių „valstiečių“ atstovės Aušrinės Norkienės balsu.

„Opozicija tiesiog pasinaudodama tuo, kad, tarkime, mūsų Kazys Starkevičius serga, yra ligoninėje, suorganizuoja balsavimą ir padaro tokią išvadą, kuri šiaip jau nedera nei su statutu, nei su statuto dvasia“, – tvirtino A. Vyšniauskas.

„Mes siūlome, kad jeigu yra koks nors konfliktinis momentas, kad būtų galima perkelti balsavimą į Seimo salę“, – sakė jis.

Konservatoriaus teigimu, rengiant statuto pataisą vadovautasi panašia praktika, kuri taikoma Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete (TTK), kai jis sprendžia, ar projektas prieštarauja Konstitucijai.

„Panaši praktika šiuo metu yra TTK, kai jis priima sprendimą, ar projektas prieštarauja Konstitucijai, ar neprieštarauja. Yra galimybė, jei yra koks nors konfliktas, daryti balsavimą Seime ir atmesti TTK nuomonę. Manome, kad Seimo statutas ir jo išaiškinimas yra labai svarbus dalykas, kaip ir Konstitucijos, nes tai pamatinis Seimo dokumentas“, – BNS sakė A. Vyšniauskas.

Anot jo, TTK projektą dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai svarsto, kai tokią abejonę iškelia Seimo teisininkai.

„Tuo metu Etikos ir procedūrų komisijoje, taip, teisininkai padeda, tačiau nebūtinai į jų argumentus turi atsižvelgti ir apie juos diskutuoti. Galimas visiškai politinis Seimo statuto interpretavimas ir tai yra didžiausia problema“, – aiškino konservatorius.

„Mūsų nuomone, ta didelė galia nėra tinkama. Ir jeigu kyla konfliktai, geriau grįžti į Seimo salę ir ten bandyti tą interpretaciją patvirtinti arba atmesti“, – pridūrė jis.

V. Skaraičio / BNS nuotr.

Seimo TTK narė Agnė Širinskienė BNS teigė, kad šiomis pataisomis valdantieji ruošiasi balsavimui dėl civilinės sąjungos ir nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo.

Ką matome čia, tai matome tikrai didžiulį demokratijos sutrypimą, kada Seimo statutas pažeidžiamas.

Pasak jos, priėmus pataisą, jeigu niekas iš numatytų Seimo pareigūnų nesiūlys perbalsuoti dėl kanapių dekriminalizavimo, tai projektas tiesiog bus svarstomas toliau.

Šioje pataisoje A. Širinskienė įžvelgė grėsmę demokratijai Seime.

„Matyt, reikia pradėti kalbėti apie demokratijos taisykles ir tam tikrą teisėkūros skaidrumą. Ką matome čia, tai matome tikrai didžiulį demokratijos sutrypimą, kada Seimo statutas pažeidžiamas. Seimo pareigūnai galės neteikti perbalsuoti ir atitinkamai Seimas neperbalsuos ir į tą pažeidimą taip ir nebus atsižvelgta“, – BNS sakė parlamentarė.

Ji svarstė, kad konservatorius taip elgtis gali versti koalicijos partneriai – Laisvės partija, siūlanti civilinės sąjungos ir kanapių dekriminalizavimo projektus, kuriems priimti Seime trūksta balsų.

„Suprantu, kad valdančioji koalicija ant plauko laikosi ir „laisviečiai“ šantažuoja viskuo, kuo tik įmanoma – ir mokesčių reforma, ir kitais dalykais, reikalaudami partnerystės ir kanapių. Bet kažkoks padorumas turėtų būti, ypač kai pretenduoji į Konstitucinį Teismą“, – tvirtino A. Širinskienė.

Ji turėjo galvoje, kad tarp pataisos autorių yra Seimo TTK pirmininkas S. Šedbaras. Laikinoji Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė yra pasiūliusi jį skirti Konstitucinio Teismo teisėju.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nusikaltėliai

Nusikaltėliai portretas
Nori būti nebaudžiami.

Rici

Rici portretas
Šedbarai eik į pensiją,nuo taves jau bloga darosi

Ir ponas Šedbaras nori į KT ? !!! Tada Konstituciją pavartys

Ir ponas Šedbaras nori į KT ? !!! Tada Konstituciją pavartys portretas
Konservatoriai Stasys Šedbaras, Jurgis Razma, Irena Haase ir Andrius Vyšniauskas praėjusią savaitę registravo Seimo statuto pataisą, kad Seimo pirmininko, Seimo posėdžio primininko, Seimo valdybos, komiteto ar nuolatinės komisijos pirmininko prašymu dėl Etikos ir procedūrų komisijos sprendimų, susijusių su Seimo statuto pažeidimais ar procedūriniais ginčais, gali būti balsuojama Seime.
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių