Kroatijai Lietuvos patirtis aktuali priimant sprendimą, kokį terminalą statyti – antžeminį ar FSRU technologijos.
Ketvirtadienį R.Masiulis ir Kroatijos ekonomikos ministras Tomislavas Paneničius pasirašė supratimo memorandumą, pranešė Energetikos ministerija. Jis pasirašytas Lietuvos prezidentūroje, kur lankėsi Kroatijos prezidentė Kolinda Grabar-Kitarovič.
„Lietuvos SGD terminalas pasaulyje laikomas pavyzdžiu, kaip užsitikrinti energetinį savarankiškumą. Kroatijai ypač vertinga Lietuvos patirtis, kaip per trumpą laiką sėkmingai įgyvendinti FSRU (laivo-saugyklos su išdujinimo įrenginiu) technologija pagrįstą projektą. Be to, Kroatija planuoja kartu su Slovėnija valdomos Krško atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo projektus. Šioje srityje Lietuva taip pat gali pasidalinti patirtimi“, – pranešime spaudai sakė Lietuvos energetikos ministras Rokas Masiulis.
Anot jo, Lietuvą domina Kroatijos patirtis ugdant specialistus, dirbančius su jūrinėmis SGD technologijomis. Dalis šiuo metu Klaipėdoje SGD terminale dirbančių specialistų – iš Kroatijos.
Neatskleidžia, ar Lietuva dalyvaus SGD terminalo projekte
Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą planuojančios statyti Kroatijos prezidentė kol kas neatskleidžia, ar projekte dalyvaus ir Lietuvos SGD terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“. K. Grabar-Kitarovič sako, jog šalis nori pasiekti tokį pat energetinės nepriklausomybės lygį, kaip Lietuva, ir kad jos niekas negalėtų šantažuoti dėl dujų kainų.
„Yra labai svarbu sujungti mūsų terminalus, surišti per energetikos infrastruktūrą, kad mes pasiektume tą lygį, kad mūsų niekas negalėtų šantažuoti dėl dujų kainų ir kad mes pasiektume tokį nepriklausomybės lygį, kokį pasiekė Lietuva“, - ketvirtadienį Vilniuje po susitikimo su Lietuvos prezidente kalbėjo K.Grabar-Kitarovič.
Kroatijos prezidentė sakė, kad Kroatija nori pamatyti patirtis ir klaidas, kurių padarė Lietuva, statydama terminalą.
„Man taip pat yra ypač svarbu (...), kaip kalbėti su Europos Sąjunga ir Europos Komisija, kai yra klausimai apie projekto finansavimą“, - teigė ji.
„Šiuo metu negaliu į tai atsakyti, (...) aš manau, kad mes apie tai daugiau kalbėsime rytoj, kai lankysimės terminale“, - sakė K.Grabar-Kitarovič, paklausta, ar „Klaipėdos nafta“ dalyvaus Kroatijos SGD terminalo projekte.
Pasak jos, šalis planuoja statyti SGD laivą-saugyklą - tokį dujų terminalą valdo ir „Klaipėdos nafta“.
„Klaipėdos naftos“ vadovas Mantas Bartuška birželio pradžioje BNS patvirtino, kad įmonė pretenduoja dalyvauti Kroatijos SGD terminalo projekte ir laukia Kroatijos politinio sprendimo dėl terminalo statybų.
Tiek Lietuvos, tiek Kroatijos SGD terminalai Europos Komisijos laikomi strateginiais ES energetikos projektais.
Naujausi komentarai